Едни от най-хубавите ми спомени са от детството. Това безгрижно време, когато целият ти живот е пред теб, когато имаш безброй мечти. Когато всички те обичат и ти обичаш целия свят.
Помня, че като всяко дете и аз исках да си имам кученце. Татко, който като истински вълшебник изпълняваше всяко мое желание, ми донесе едно, точно като вълче. Нарекох го Зебра. Сигурно са ме водили наскоро в зоопарка и зебрата най-много ме е впечатлила. Оставихме кучето при баба и дядо на село. Беше много красиво и аз много го обичах, нали вече си имах мое кученце. След години кучето изчезна. Сега си мисля, че може да е избягало или да е умряло, но татко измисли такава вълшебна история. Нашата вълчица отишла в планината и там в една пещера се е грижила за малките си дечица. Не е допускала никого до себе си, само татко ù е носел храна. А как разказваше?! И аз все очаквах да се върне.
Най-скъп ми е споменът, когато всички спахме в двора на село под звездите. Десет възрастни – петте деца на баба и дядо и снахите и зет им и деветте внучета. Възрастните се заливаха от смях и ние също, без да разбираме на какво точно се смеят.
Всяка събота и неделя ходехме на село. Толкова задружно живеехме, докато дядо беше между нас. Веднъж вдигнах температура. Сигурно съм била на пет годинки. Баба ме рaзтри и започна да ми бае. След малко отново летях по двора. При баба водеха деца да им бае против заекване. Питах дядо какво си шепне тихо баба, а той измисляше такива смешни неща, но аз разбирах, че се шегува и не знае или не иска да ми каже. Братовчедка ми е екстрасенс. Лекувала ми е главоболие. Може да е наследила тая дарба от баба.
Тогава, след като аз нямам такава дарба, си купих книгата на Джуна. И ще ви споделя какво научих.
Имам студени ръце и лете и зиме и си мислех, че не мога да стана лечителка, но Джуна разказва съвсем простичко, че всеки човек има биополе. И дава пример. Какво правите, когато ви заболи зъб? Първото, преди да отидете на зъболекар, е да се хванете за мястото, откъдето идва болката. Свива ви болка в корема, ръцете ви веднага са там. Боли ви глава, започвате да я разтривате. Като подържите малко дланта си на болното място, болката намалява.
Спомням си, гледах една серия на Седемнадесет мига от пролетта. Много ме впечатли Щирлиц, един от главните герои. Спря колата, беше уморен и заспиваше зад волана, погледна часовника си и каза: След два часа трябва да се събудя. И... се събуди точно след два часа. Аз съм зодия Рак или по-точно медиум, на границата на две зодии съм и по-важното - голям инат съм и спортен тип. Реших да проверя дали е възможно. Легнах, навих си часовника за училище, но преди да заспя, си повторих няколко пъти, че трябва да се събудя. Точно в шест. И се събудих точно в шест... изненадана. Ама аз съм такава – как някой може, а аз не. Я да опитам.
Значи Джуна може, а аз не. Ще пробвам. Така ме е учил татко: Няма невъзможни неща! Бяхме на вилата и малкия ми син падна от колелото, ожули си колената и ръцете. Легнахме вечерта да спим, но него го боли. Доближавам си ръката до раната, не трябва да я докосвам, но я държа като в книгата на Джуна на около пет сантиметра. Синът ми заспива. Смятам, че си внушава. На него винаги като малък му ставаше лошо, когато му взимаха кръв за изследване. До първи клас, когато по пòчина на Кашпировски в болницата му проведох «сеанс». Гледай ме в очите, на теб няма да ти стане лошо... и така няколко пъти и край, нямаме проблеми. Той ми вярваше, аз му давах кураж, че съм до него и няма страшно. И така, тази нощ, реших, че се е успокоил, че аз съм до него и няма никакво чудо. Има, това са малките чудеса, това са. Той заспа, махам си ръката и той започва да стене. Поставям ръката над раната и лицето му става спокойно. Разбирате ли, че аз нямам медицински познания, не съм екстрасенс, най-обикновен човек като всички, може би просто вярвам и опитвам. Събуждам се с усещането, че някой ме гледа, той седи в леглото и не смее да ме събуди, а страшно го боли. Запалихме колата посред нощ и в Пирогов. Сложиха му шина, натъртена кост.
Джуна казва, че не трябва, ако нямате познания, да лекувате, защото може вместо да помогнете, да навредите. Но дава някои съвети - лесни упражнения за премахване на главоболие... Премахване на болка в ухото. Пръстите са леко събрани, насочени към ухото. Въртим ръката около ухото по посока на часовниковата стрелка 5 – 7 пъти, след това отвеждаме ръката встрани. Хубаво е да се измиват ръцете след сеанс или да се изтръска поетата отрицателна енергия.
Така написах и първото си стихотворение. Ама как може толкова хора да пишат, а аз да не мога?! И от инат, не от талант. Представете си, ако яко се заинатя на какво съм способна с тая злоба, но спортна?! От мен всичко може да се очаква.
Сетих се, че бях чела за биологичния часовник на нашето тяло и помня само, защото отивах на зъболекар, че е хубаво да се вади зъб, да се лекува в шест часа след обед. Друго важно, когато ти бият инжекция, ние обикновено се стягаме, Грешка, трябва да се отпуснем и иглата няма да усетите как вече я изваждат. На зъболекарския стол полегвам и си тръскам ръцете два-три пъти и се отпускам. Никога не се вкопчвам в дръжките и си внушавам, че няма да ме боли и така ме боли по-малко. Казвам си, колкото и да боли, трябва да изтърпя, трябва. Пет-десет минути и си тръгвам, край и винаги става по-бързо. Аз съм от любимите пациенти на зъболекаря ми.
«Още от дете (насън или наяве, не винаги можех да отделя сънуваното от реалното) ме посещаваха видения, които по-късно се сбъдваха в реалния живот. По времето, когато бях бременна с първото си дете, полегнах да си почина и ми се привидя, че пътувам из селото си с чудновата колесница и държа в ръце умиращо момиченце... И още в полузабрава изведнъж чувам повелителен женски глас: «Ставай! Ставай! Вземи торбата с топлия хляб и раздавай хляба на хората!» Този глас ме събуди. Скочих, но видях, че съм у дома в Тбилиси, че край мен няма никаква жена. Но може би, ако тогава бях тръгнала да раздавам топъл хляб на хората, дъщеря ми би останала жива...
Раждането беше тежко. Настаниха ме в изолатор, а когато донесоха момиченцето, бях така изморена, че кой знае защо реших, че детето не е мое. Може би съдбата ме наказа за това? Единадесет дни лежах с момиченцето в изолатора и през всичките тези дни бяхме на границата между живота и смъртта. А на единадесетия ден Ема изведнъж въздъхна, съвсем като възрастен човек, и ме изгледа с такъв поглед, че той прониза душата и сърцето ми. Тя не откъсваше очи от мен. Тя цялата се сгърчи и ми се стори, че успя все пак да каже: «Мама...»
Вината пред това дете ще ме мъчи цял живот, но съм благодарна на съдбата, че все пак ме дари с великото щастие на майчинството. Расте чудесният ми син Вахо. Той е, който ме научи на любов, готова на всякакви жертви. Той е, който ми даде необятни сили, когато осъден от лекарите да се сбогува с тоя свят, спокойно ми прошепна: «Знам, че ще ме спасиш...»
Мисля, че е грешка, дето майките са се отказали от люлчените песни, дадени им от самата пририда, която нищо не прави току-така. Чух и предположението, че оформянето на детето «вътре в майката» - продължава седем месеца, понеже това е число, особено обичано от природата ( седем цвята на дъгата, седем тона в звукореда, думата «седем» в много пословици и поговорки...), а през останалите два месеца природата рисува по дланите ни тайния код – оня път, който всекиму е писано да извърви, смееки се и плачейки, умирайки и раждайки се наново в чудия живот.
Веднъж в детството си бях премахнала брадавиците на една моя приятелка. Като разбрах, че възможностите ми учудват околните, започнах да експериментирам с близки и приятели: много неща те възприемаха като чудо. А няма никакво чудо. Всеки жив организъм, включително и човешкият, е заобиколен с онова, което засега условно се нарича биополе и което лесно се възприема от хора с повишена чувствителност
Мъжът ми се отнасяше скептично към способностите ми. Убеждаваше ме, че съм нямала никакви особени способности, че това било случайност или фантазия, че например и той самият имал не по-слабо от моето биополе. Но когато на носа му цъфна цирей, а сутринта трябваше да отиде на прием при министъра, той така жално ме погледна, че цяла нощ си държах ръката върху носа му: и към седем часа сутринта Виктор пак си беше неотразим и елегантен. Но още същата вечер благодарността му се изрази в изблик на гняв: хорските жени като жени, само неговата – вещица.
Неин стих
Щастливите здрави хора
са моята Атлантида –
вървя натам –
о - скоро
светлика неин да видя.
Крача натам през ропот,
обиди, беди и рани,
за да блести доброто,
тъй както звездата ранна.
Крача натам крилата,
излитам над скръб, умора,
вярвам на светлината
и със завистта не споря.
Из книгата «Ръцете си слушам» от Джуна.
Просто вярвайте в чудеса, те тогава се случват! От Светлана Лажова.
© Светлана Лажова Все права защищены