17 янв. 2019 г., 11:33

Спомен за бъдещето.

902 0 1
1 мин за четене

 

          Преди години, когато ми беше дошло време да се задомя /а за тогавашните разбирания бях позакъснял/, моят баща /Бог да го прости/ ми разказа какво му е заръчал неговия дядо. Та, когато баща ми е бил ерген, готов за женене, неговия дядо му казал:-" Сине, време ти е да се задомиш. Но от мен да знаеш, търси и гледай да намериш здраво и работно момиче. Здраво се хванете един за друг и си помагайте. Ако се хванеш за нещо, сине, хвани се за млада фиданка, стройна и хубава. Здрав плод да даде. Не се хващай, сине за сухо. Хвани се за здраво, ако съхне, в твоите ръце да изсъхне."

Така и направил баща ми.

Сега е ред аз да го разкажа на моите деца.

Защото това е ЖИВОТА, оцелява младото, силното, здравото. Старото и рано изсъхналото отпада /както и да ви звучи това/.

Тези ми мисли са породени не само от грижата за рода. Но те са плод и на притесненията ми относно случващото се в Родината, пък и в Европа.

Свидетели сме на това, че в управлението на държавата и континента навлизат все повече хора, които не са могли /или поискали/ да отгледат дори едно дете. Тези хора вземат решения, които касаят нас и нашите деца. Свидетели сме на една тотална безпътица, която ражда социално напрежение. То, какви ли решения ще вземе човек, който не може да изпълни дори основния си дълг - да предаде и отгледа нов живот. Човек, който не е делил от спокойствието, съня и хляба си. Човек, който освен за собственото си гърло, за друг не се е сетил да помисли. Не е инвестирал в бъдещето.

Как ще помисли той да раздели с мене, чуждия ?!

А ние сме социални същества и връзката ни е дълбока.

Някак, стана модерно и по-лесно за храносмилане, да се пренебрегват и забравят основните християнски ценности. Хора, които дори не знаят, че е казано "Не кради" и "Почитай майка си и баща си" се напъват да създават утрешния ден.

Простете ми скептицизма. Няма да се получи !

За това, стъпете на здрави устои, хванете се здраво, работете, обичайте и не се плашете от Живота.

Сине, хвани се за младо и здраво, пък ако съхне, в твоите ръце да изсъхне.

Хотите прочитать больше?

Присоединяйтесь к нашему сообществу, чтобы получить полный доступ ко всем произведениям и функциям.

© Борислав Пелов Все права защищены

Комментарии

Комментарии

Выбор редактора

Любовта на чаплата (за конкурса) 🇧🇬

perperikon

Гроздоберът бе в разгара си. Пълнехме кошовете с Тинта по терасите, надвиснали над реката, сваляхме ...

Жената, която не ставаше за нищо (За конкурса) 🇧🇬

Katriona

Животът я мачкаше като тесто. Само че тестото става на хляб, а от нея вече нищо не ставаше. Така каз...

Забрадката на Йозге 🇧🇬

Katriona

Пламен Камъка похлопа на вратата на съседите си в нощта срещу 15 юни. Брат му и снаха му заминаха сл...

Хрумна й на шапката 🇧🇬

ИнаКалина

Аладин потърка вълшебната лампа: “Третото ми желание е да изпълниш още 1000 мои желания.“ Духът ведн...

За хората и крушите 🇧🇬

perperikon

Петък 13-и! Е, като не върви, не върви! Последен ден за довършване и предаване на онази толкова важн...

Щастие 🇧🇬

Мильо

Видя ми се тъжен и умислен. Запитах Го: – Какво ти е? Въздъхна тежко и наведе глава: – Тухларят иска...