В прогимназиалните си години обичах да се развличам като съставям шахматни етюди. Тези етюди не бяха особено сложни, но винаги съдържаха парадоксален и нелек за откриване ход. Бях впечатлен от майстори на етюда като французина Анри Ринк (когото нерядко дилетанти поангличанчват, наричайки го Хенри Ринк), от руснаците Алексей Троицки, Леонид Кубел и братята Платови, а също и от арменския гений Хенрик Каспарян. Особено бях впечатлен от етюдите на Латвийския шахматен композитор Йохан Зеверс. Бях се снабдил с една книжка пълна с бисери от неговото творчество. Мисля, че благодарение на него дръзнах да пробвам силите си на това нелеко поприще. Следващият ми - пръв юношески шахматен етюд с начална позиция:
Бели: Цф8, Кц8, Кг4, пешки: х4, х5
Черни: Цх8, Де2, пешки: г7, х7
и условие: белите на ход постигат реми,
по краткост и ефектност на решението е сравним със Зеверсовите етюди.
По принцип двата бели коня отстъпват по сила на черната дама и се очаква да станат нейна плячка. Примамливо изглежда да се играе 1.Кд6 /със заплаха 2.Кф7 мат/, но черните открехват вратичка за своя цар чрез 1...х6 и мечтата за мат незабавно се изпарява. А защо да не бъде изпробвано 1.х6 ? Белите заплашват с 2.хг мат, а на 1...гх ще последва познатият ни вече ход 2.Кд6 със заплаха 3.Кф7 мат. Но и тук белите надежди се пропукват след отрезвяващото 1...Дф3 шах. На естествения отговор 2.Це8 черните вземат белия кон: Дг4 с елементарна печалба.
Тези бегли анализи биха обезсърчили мнозина до степен да пропуснат
истинското и парадоксално решение:
1.Кх6!!
Белите жертват единият представител на своята кавалерия. На какво ли разчитат?
1...гх
Черните са принудени да вземат нахалния бял кон. Иначе белите ще играят смъртоносното 2.Кф7 шах. Но сега се ракрива и целта на тази конска жертвоготовност. Блокирана е трайно черната пешка на полето х7. Най-после настъпи дългоочакваният момент за реализация на старата бяла мечта:
2.Кд6
Черните са беззащитни срещу 3.Кф7 шах и трябва да пожертват гордата си царица за оцелелия бял кон:
2...Дф3 шах 3.Кф7 шах Дф7 шах 4.Цф7
и играта завършва с... пат!
Кратко, но хитроумно и неочаквано решение!
Забележка: И след: 2...Дх5 3.Кф7 шах Дф7 шах 4.Цф7 х5 5.Цф8 х6 6.Цф7 Цх7 7.Цф6! се стига до позиция, която е теоретично реми.
© Младен Мисана Все права защищены