Най-българският ден – 24 май – е днес. С празничното настроение, с гордостта, че “и ний сме дали нещо на света”, с шествията и манифестациите.
За които именно ще стане реч. Защото почти половин век у нас манифестацията звучеше като наказание. Събират служители, работници, ученици на едно място, тренират известно време /понякога като деца по седмица сме марширували, изравнявайки флангове и добивайки щастлив идиотски израз за пред трибуната/, а сетне започва изпитанието. В което е най-важно добре да се мине пред височайшите вождове – партийни, държавни, местни – защото сетне имаше събрания за отчет, викания на килимчето, дори наказания.
И затова българите с лекота махнахме на подобни изяви. След което се сетихме, че 24 май е национална изява, а шествието е поне от Възраждането насам. Та затова се възстанови. Обаче – типично по нашенски комплексарски маниер.
Отново важни станаха познатите лидерски елементи – трибуна, на която са накачени люде, избрани по някакви неизвестни критерии, минаващи и махащи им деца, а отстрани – типичните за манталитета ни зяпльовци.
Някога, в началото, на манифестацията са отивали мнозина. И малцина са оставали край минаващите – да гледат какво става…
А днес половината селище се изсипва да зяпа театрото, да обсъжда коя даскалица какво е облякла и как Пенината щерка е с пола над кръста.
Което доказва твърденията, че шведската тройка не е скандинавска измислица, а нашенска. Двама се занимават, третият зяпа сеира.
Това нещо у нас се нарича и днес манифестация. Организирана, скучна, направена, за да се радват на тълпите, преминаващи под тях – под трибуната, разни комплексирани хорица, с незапомнящи се физиономии, имена и дела.
И затова няма нищо чудно, че доста ученици не желаят да участват в манифестации.
Което затруднява учители и директори. Как да обяснят на младия човек, че това е шествие в чест на великите Солунски братя? А всъщност гледа как някакви хорица приемат ставащото като поклонение пред най-интелигентните и заслужаващи пожизнена слава българи, които виждат в огледалото?
Затова директори пишат заповеди, крещят по класни ръководители, очакват критични забележки заради намаляващата като айсберг в Южните морета колона на училището. А децата просто искат да се спасят от неразбираемите изисквания пак да вървят, пеят нещо си, махат с цветя.
Така че идеята да се възроди истинското шествие – без трибуни, без измислени ръкомахащи на хората, по лично желание и с лично отношение – беше най-правилна, разумна, възпитателна. Не унифицирана и психически смазана маса, а личности.
Някъде вече има всеобщи манифестации. Най-вече по големите градове. Другаде - особено в малките селища – пак дечицата са прекарвани пред трибуни, пак се отбива номера, пак в младите остава някакво чувство на насилие, стипчивост и неразбиране на огромния смисъл на деня.
И ще продължат просветните началници да затягат мерките догодина. Защото местните босчета искат масовост, шум, парадност.
Дали би могъл честно някой местен лидер да се оцени – ще тръгнат ли след него хората? Дори малките – с тяхната наивност и изпълнителност?
Надали! Защото и те търсят личности, за да ги следват. И се присмиват над нелепиците, приемащи чуждата слава за своя.
Е, а как едно местно фалшиво величие, избрано с цигански гласове, манипулации и лъжи, ще поведе народа? И затова се издават заповеди, правят се скандали на училищни директори, крещи се на учители.
Защото е по-лесно да си създадеш видимост на величие, вместо хората да те видят величав. И затова личностите – колкото и спорни да са – лидерите, водачите печелят народа.
Манифестация или шествие – избират смелите, убедените, че ще имат следовници, силните. Защото пред писмеността и културата всички сме равни…
© Георги Коновски All rights reserved.
Заслугата на Солунските братя е в ПРОБИВА - демонстрацията, че има и други възможности за комуникация, освен латиница, финикийската и гръцка азбуки. Голяма заслуга!
Леонардо не е създал самолет, но е Леонардо заради идеите и вижданията напред...