Jun 8, 2015, 12:30 AM  

Изпитаното лекарство срещу дехуманизацията 

  Essays » Phylosophy
1315 0 2
3 мин reading

 

За съжаление през последните години за българската действителност е факт следното: Наблюдаваме два процеса, два лъча на дехуманизация на обществото - чалгаризирането, от една страна, и псевдодуховността, от друга. За мен вторият процес е много по-опасен и страшен, защото трудно намира алтернатива. Тук говорим за социални процеси, които са една сравнително твърда почва, върху която можем да стъпим. Тоест съдим по плодовете, по постъпките дали нещото е позитивно и водещо до еволюционно разширение на съзнанието или обратното - е негативно и води до погром на душевността.
Например така наречените псевдодуховни отричат изкуството. Това е изключително важен знак, червена лампичка, която отдалеч дава сигнал за какво изкривяване иде реч.
Изкуството е един от стълбовете на човешката мисъл, на човешката дейност, насочена към създаване и поддържане на цивилизационния модел. То е и винаги е било и мост към по-дълбоките нива на мисълта, към прозренията, заедно с науката и, разбира се, с философията. Това не бива да се забравя.
Проблемът у нас е, че духовността се превърна в ширпотреба. А тя никога не е била това. Не може един човек да схване идеала и да го "изповядва" само след няколко прочетени книги от масовата "окултна" литература, без да е оплоден неговият ум от науката, от изкуството, от сериозната философия. Той трябва да познава цивилизацията, за да може да достига до дълбоки изводи, а не до агресивна глупост.
Та, това, което виждам у нашите духовни школи и движения, е лицемерие, градиращо в агресивна посредственост и жалък фанатизъм. Тези хора масово са откровено зли хора. Това не може да е духовност. Един зъл човек не може да бъде духовен, това е невъзможно да бъде възприето от мисълта, още по-малко като еталон. Затова ислямският шовинизъм е крайно опасен и негативен като явление. Подобни явления трябва да бъдат ограничавани до етикета аутсайдер, а не да стават световен модел.
Неприятното е, че в България, поради ширещата се посредственост, и "християнският" модел не е по-добър. От собствен горчив опит, продължаващ вече 25 години, искам да подчертая. Бяло братство, всякакви секти - будисти, последователи на йога, всякакви разклонения на протестантство и прочие, са крайно негативни като явления. Виждам какви са хората, постъпките им, и съм опечалена.
Наскоро имах възможност да се сблъскам фронтално с представителите на поредната секта у нас. Ужасът е пълен. Лицемерие, лъжи, агресивност, просташка посредственост. Там има дарения, десятък, там се дават пари и ако не даваш пари, те гонят. Там гонят свободомислещите. Там всеки различен е неудобен.
Подчертавам, това е една от най-опасните секти в България, защото учението й е много интелигентно. Мнозина са се разочаровали, отдръпнали са се с големи емоционални травми и понижено самочувствие. Но, както знаем от психологията, това е начинът - трябва да бъде отречен авторитета на насилника, това е първата стъпка от лечението.
Поначало в подобни секти отиват хора с ниско самочувствие. Но у нас, с тази трудна, много трудна в материално отношение действителност и крайно затруднена себереализация, хората, които търсят съветите на окултисти стават все повече. Уви.
Тези хора, сектантите и окултистите прокламират ненамеса. Това е много удобно. Защо? Човекът, който поначало е по-нежен, по-фин като чувствителност, не обича агресията. Като му се внуши, че не е редно да защитава правото си на справедливост, че, и да бъде поругаван, трябва да търпи безропотно, такъв човек става много удобен послушко. Така обаче се убива духа му. Той умира като човек, ако позволи да потушат огъня в него, неговото истинско същество.
Та изкуството има точно това призвание - да буди! Нека не го забравяме. То не е самоцел, а едно силно оръжие срещу посредствеността и липсата на хуманност. Така е било и така ще бъде, защото, макар и по-дълбоки в много отношения и по-сериозни като теоретична подготовка и обоснованост, науката и философията са и по-трудно достъпни. Те обаче са храна за мисълта и вдъхновение за творците. Тоест наука, философия и изкуство са едно прекрасно триединство. Те са лекарството срещу дехуманизацията.

 

© Нели Дерали All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Мисана, благодаря ти за този коментар. Във фейсбук есето предизвика дискусия, което много ме радва. Радва ме фактът, че има хора, които все още ползват сетивата си по предназначение. Копирам буквално един мой коментар по есето във фейсбук, всъщност коментар от тази сутрин. Така ще отговоря и на теб, надявайки се, да продължим дискусията.

    Първият извод, който човек може да направи, след като попадне на поредица от "школи" или "църкви", е с никого да не се занимава. Това е ефектът на добре познатия ни римски принцип: "Разделяй и владей". Обаче смисълът на епохата, в която навлязохме в края на 2012 г. и астрономически, е проява на толерантността. Не на мекушавата толерантност, а на онази, която приема и култивира доброто, а злото бива разобличавано именно чрез различаването, за което писа.
    В началото на 20-ти век Рудолф Щайнер предупреждава, че ще дойде време, в което ще настане "война на всеки срещу всеки". Това обаче е само един етап от развитието на човешкото мислене. Ставаме свидетели на извесно смесване на култури, на взаимно опознаване. Това дава както своите негативни резултати, провокирани разбира се от типичния съзнателно поддържан страх, така и своите позитивни - широкоскроените умове винаги са надмогвали противоречията и са виждали изход там, където другите съзират само невъзможност за помирение.
    Мъдростта помирява, тя обединява. Това е смисълът на Епохата на Водолея, а не "препрограмирането", издигано в култ от новите манипулатори. Тук е добре да отбележа, че в матричния свят, в който живеем, проявеният свят е свят на матрици, на егрегори, не може да се говори напълно неоправдано за разрушаване на всички матрици, при това без алтернатива. Кои са манипулаторите е без значение, ясно е обаче на какви "идеи" служат. Да, организациите са егрегори, които не вършат работа, защото един проблем не може да бъде решен от равнището, на което е бил създаден. Но, познавайки в детайли спецификите и проблемите на отделните групи от хора, тези хора биха могли да бъдат насочени и към мъдростта, която е толерантност, а не към твърде удобната война - междуличностна и глобална. Войната като феномен не може да намери почва, да се прояви, ако не съществува в сърцата и умовете на отделните хора. Но темата е твърде дълга.
  • Един добър анализ на причините водещи до дехуманизация в нашата родна действителност е извършен в рамките на това есе. Той може да бъде екстраполиран и върху други държави, особено разглеждайки нещата през призмата на ситуационните системи. Разбира се в този случай ще трябва да се отчете и степен на приближение, защото нещата не могат да бъдат идентични.
    Поздравявам авторката за нейния упорит труд в една поредица от есета да предоставя на сайта интересни анализи с очевидна актуалност. Нека всеки, сам за себе си, прочете есето и да си направи изводите за ширещите се у нас псевдодуховни образувания, като Розенкройцери, Сант Мат и др., които са удобен параван за манипулация на контигенти от хора с техники заимствани от психологията, които спадат към направление, наричано днес "нервнолингвистично програмиране" и служещи за препрограмиране на личността и за промиване на мозъци. Зад това най-вероятно стоят ченгешки кланове, защото по "една случайност" ръководният състав на подобни организации е почти винаги свързан със структури и личности от съответните ведомства.

    Поздравление, Из, за смелостта да изнесеш подобни изобличителни факти!
Random works
: ??:??