Dec 9, 2010, 4:17 PM

Тъжната реалност на родната действителност 

  Essays
2209 0 0
5 мин reading

Тъжната реалност на родната действителност

 

… С влизането на автобуса в родната столица  пред очите ми “лъсва” тъжната реалност на българското - пардон - на софийското ежедневие - да не забравяме все пак, че в страната има места, където и автобусите са лукс. Грозна картина, гарнирана с купчина ламарини. Минавайки край Лъвов мост, се опитвам да си  представя как ли е изглеждал преди повече от 100 години, когато е бил построен. В момента там очевидно е сбирщина на всякакви съмнителни хора, доста от които от малцинствата. Индивиди, на пръв поглед “смазани” от живота, които  седят на тротоара, в очакване на бъдещето, и пушат поредния, намерен на земята, догарящ фас. Дали животът ги е довел дотук или те сами са предизвикали това, отстрани погледнато, грозно съществуване? Явно уловил погледа ми, просяк на преклонна възраст ме удостоява с беззъба, но щастлива като на дете усмивка и празен поглед. Вдига бутилката в ръката си за поздрав.

     От доста години пътувам из страната и  най-големите човешки трагедии съм виждала точно в столицата ни, която е олицетворение на случващото се в страната за пред чужденци. В опитите си да бъдем “достойни” членове на ЕС май забравяме, че освен лъскава страна на живота, има и такава, която все още изглежда застинала в средата на 20 век. И това се вижда от всички още при влизането в София.

     Слънчев летен ден. Аз си търся работа, разбира се. Дипломата върши работа, но местожителството е проблем. Когато хората разберат, че не съм от София, са загрижени, че няма да успеят да ми плащат достатъчно, за да покривам елементарните си нужди, и някой хубав ден ще напусна изненадващо. Възрастта ми е за предпочитане обаче пред тази на жената, която чака след мен. А тя как ли се справя с парите? Очевидно зле. Веднага отбягвам обзелата ме тъга. Свикнала съм да прогонвам тъжните мисли. Но с тази специално ми е трудно. Няма работа за млади хора с квалификация. Ами ако се  разболееш? Ако си на възраст и сам? За всеки е ясно, че ако нямаш близки, на които да разчиташ финансово, това е равносилно на смърт. Не само поради липса на средства, а и заради “спецификата” на медицинските услуги у нас. Това ми напомня, че ми трябва личен лекар. Не се чувствам добре.

     Ако се наложи, отивам при него и той проверява състоянието ми. Ако трябва да се потърси спешна помощ, се чака с поне десетина тежки случаи-потрошени и умиращи. След което, ако си наистина зле и не ти минат болежките от чакането, ти предлагат да влезеш в болница. Това е единственият шанс да бъдеш прегледан - съмнително кога и колко качествено - от специалист. Много ”ако” станаха. С две думи – важи максимата - “Не умираш ли, не ме закачай, ако ще мреш - направи го бързо!” Подобно отношение  в собствената ми страна ме кара да се чувствам дискриминирана. Защо аз? Не зная.

     “Дискриминация - (от латински Discrimination - “правене на разлика”) към или спрямо даден човек или група е третирането или възприемането му на базата на класа, категория, раса, етнос, религиозна принадлежност, сексуална ориентация или нещо друго вместо спрямо неговите лични качества”. Може би в моя случай е заради “нещо друго”! А дали всъщност не се получава нещо като обратна реакция спрямо българина изобщо и ако е така, на какво се дължи?

        Обратна дискриминация, наричана още "позитивна", е друга форма на проблема, носеща същите или дори по-тежки негативи. Предприема се като противодействие срещу дискриминацията за групи, подложени по-рано на неравностойно отношение… Целта на позитивната дискриминация е да създаде социален комфорт, равни възможности за всички и компенсация на нанесените по-рано щети.”… Вероятно без сложното определение това би могло да се нарече чувство за вина? Все едно  майка купува на детето си  сладолед, защото го е наказала безпричинно. Значи проблемът с дискриминацията в България е съществен, така излиза.

        Къде е грешката? У кого? Защо живеем такова нелепо ежедневие, без да можем да го променим? На ентусиастите, убедени, че всичко зависи от нас и от това да си хвърляме боклуците в кошчето, препоръчвам голяма чаша кафе за отрезвяване.

    Тези въпроси са вече банални, съгласна съм с тези, които ще го кажат. Но и невъзможността да се живее нормално също стана банална. И докато привилегированите са далеч от тези реалности, обикновените хора ги борят ежедневно. В столицата група цигани преби до смърт момче, като според очевидци на мястото е имало две патрулни коли с полицаи по същото време, които не са направили нищо, а медицинският екип се е забавил с повече от четиридесет минути. Момчето почина. Има ли нужда от въпроси? Защо това напрежение нараства с годините? Ако подобно поведение изразява  гореспоменатата “обратна дискриминация” спрямо малцинствата, рискуваме да останем без население, докато се възстановят нанесените от нас щети.

     Много показателно е и положението в университетите. Пълно е с чужденци, на които отчасти българинът финансира висшето образование, което е похвално. От лично наблюдение твърдя, че броят им започва да преобладава спрямо този на българите. Проблемът е друг: те  или  се толерират прекалено (за справка - чуждестранните студенти рядко ги късат на изпити), или, точно обратното - има ужасни случаи на насилие, побои, изобщо явна дискриминация  над чужденци, без наличието на обективна причина и повод за това. Този отказ на приемането им, като част от цялото, говори вече за проблем. И моето мнение е, че той иде пак от разделението на  базата свои-чужди, което с насилствените изяви  вече надхвърля обикновеното чувство за самосъхранение и намирисва на комплекс. От това, че в собствената ти страна ти си слабият. Самото понятие “обратна дискриминация” звучи нелогично. И на практика е такова. И е следствие от нечие (без)действие.

    Човек  неминуемо си задава въпроса - само ние ли сме държава на разликите? Естествено, че не. А и нали различията са нещо красиво! Ами защо тогава другите държави ни изглеждат по-цивилизовани? Загадка. Остава да чакаме…

 

 

 

© Мария Петрова All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
Random works
: ??:??