Jul 4, 2017, 9:11 AM

Достойнствата на земеделието 

  Podcasts » Social articles, Critical articles, Political articles, Others
1977 3 3
38 мин reading

Достойнствата на земеделието най-полезната за човека работа

 

    Хората са различни, а професиите, интересите, видовете труд са толкова много – може ли някой да претендира кое е най-доброто от всичко за човека въобще? Има ли такава работа, която да пасва на всеки човек и да е най-добра от всички други? По какви критерии ще бъдат направени сравненията и изводите? Тук накратко и в общи линии ще бъде представено и обосновано твърдението, че природосъобразното земеделие е единствената и най-добра за човека и за всички хора работа. Ще бъде представено същественото място на това земеделие в икономиката, обществото и неговото благополучие.

 

Критерии:

 

Здраве:

 

    По принцип всяка професия има някакви вредни въздействия върху здравето на човека. Или работата е заседнала и човек се обездвижва; или се работи на изкуствено осветление; или се претоварват очите; или е много напрегната и носи стрес; или е в нездравословна среда или под вредни въздействия; или е твърде натоварваща; или е твърде еднообразна, или е твърде продължителна и уморителна и т.н. Сякаш все нещо не е добро и човек си поема рисковете и последствията неизбежно заедно с работата – „какво да се прави, няма как...“

    Но при земеделието не е така! Там човекът е сред природата – във възможно най-добрата за здравето му среда. Очите му не се натоварват от компютърни екрани, от писане и четене на документи. Не е седнал или в определена поза, а е свободно изправен и в разнообразно движение, което винаги може да се смени. Диша чист и свеж въздух с пълни гърди и има високо ниво на енергия от насищането с кислород. Слънчевата светлина му осигурява прекрасно осветление, приятна топлина и настроение, защита от болестотворни микроорганизми, повишава имунитета, понижава стреса, осигурява произвеждането на витамин Д и на комплекса от хормони, които регулират съня и ежедневните жизнени ритми на организма… Има достъп до хубава вода, която не е хлорирана, обработвана и замърсена от промишлеността. Природните красоти му дават радост и спокойно щастие. Чудесата на природата будят интереса и възхищението му… Разбира се, дори добрите неща стават вредни и неприятни, когато човека изгуби мярката и прекалява, дори в земеделието! Днешното научно земеделие се е отдалечило много от естественото и е станало подобно на всяка друга професия. Но природосъобразното земеделие е най-здравословната работа за човека!

    Нещо твърде съществено е, че земеделието дава най-добрата за здравето на човека храна. Въпреки, че от древността всички религии изтъкват растителната храна като най-полезна и достатъчна, днешната наука нарича растителната диета непълноценна и недостатъчна, а животинските храни пълноценни и най-добри за човека. Нейните изследвания и заключения са подчинени на комерсиални интереси и на популярните пристрастия. Истината е, че разнообразната растителна диета доставя в достатъчно количество и качество ВСИЧКИ необходими за здравето и живота на човека хранителни вещества. Човешката храносмилателна система – от зъбите до ануса, е вегетариански тип (като на плодоядните животни), а не всеяден и особено не месояден (ако човек иска да научи истината, нека да намери описанието на човешката храносмилателна система и на животните с различни типове хранене – тревопасни, плодоядни/растителноядни, всеядни/мършоядни - чистачи на природата, месоядни). Животинската храна съдържа холестерол, растителната – не. Това е основна причина за първенството на сърдечно – съдовите заболявания (ССБ) при съвременната цивилизация, и въпреки всички обяснения, претенции и технологии на съвременната медицина, не се лекуват истински, а само се забавя развитието на болестта и се предотвратяват до известно време опасните и фатални последици. Когато болни от ССБ спрат животинските храни и преминат на растителна диета, те оздравяват напълно и окончателно. Какво по-ясно и убедително доказателство за истината! Но животинските храни са бизнеса, от който се печели повече, отколкото от растителните; а хората лесно се пристрастяват и трудно се отказват от вредните си навици (на хранене включително). Животинските храни съдържат много серни съединения, които организма изхвърля, като използва калций от костите и зъбите. Това е основна причина за бума на остеопорозата в цивилизованите страни въпреки масовата изобилна употреба на мляко и млечни продукти. Млякото се изтъква като най-добрия източник на калций, но организма изразходва повече калций, за да се освободи от серните съединения в него, отколкото получава с него. Това е подобно на това да изпиеш чаша вода с лъжица сол в нея – за да изхвърли тази излишна сол, организма трябва да изразходи много повече вода от поетата с тази чаша. Животинските храни са основен причинител на съвременните болести на цивилизацията – рак, алергии, дегенеративни и пр. и пр. Медицината не може да ги лекува, но хората, преминали на растителна диета се подобряват и оздравяват трайно! Учените и лекарите правят всичко възможно и съветват всичко възможно, но не и радикална промяна на храненето към растителна диета – наричат я вредна и опасна крайност! Хората не желаят да променят диетата си. Резултатите са неконтролируем бум на заболяванията. А нецивилизованите народи с природосъобразно растително хранене нямат такива проблеми. Когато „цивилизацията“ дойде при тях, идват и познатите болести.

    Тук трябва да се подчертае, че преминаването изцяло на растителна диета за човека от съвременната цивилизация изисква придобиване на знания и умения за храните, готвенето, храненето и земеделието. Дори да ги нямате сега, само увеличаването на растителната храна и намаляването на животинската ще окаже благотворно влияние върху здравето ви. Даже и без подготовка и просвета, ако ядете основно растителна храна и много малко животинска, това ще постигне добър ефект без риск от някаква вреда. Принудени от фактите и от искрено желание да помогнат, някои лекари съветват по този начин, но се страхуват, че ще бъдат заклеймени и санкционирани, ако застанат на страната на растителната диета.

Днес все повече хора се просвещават относно предимствата на земеделието и растителната храна. Така и здравословната храна се превръща в индустрия, намира се в големите магазини и мрежи. Но въпреки това, най-сигурно и най-добре е да си произвеждаш сам храната, доколкото е възможно. Това много бърка интересите на хранителната индустрия и постоянно се създават пречки и ограничения за масовото просвещаване и собствено производство на здравословна растителна храна. Но всеки разумен човек може да прецени къде е истината и да осъществи на практика най-доброто за неговото здраве.

 

Материален доход и печалба:

 

    Повечето хора работят не това, което им харесва, а което им носи желаните доходи и начин на живот. Някои избират най-доходоносното, правят кариера и се стремят към по-висок жизнен стандарт. Други се примиряват с нежеланата работа, за да могат да задоволят жизнените си потребности. Има и такива, които харесват работата си и са удоволетворени от доходите си.

   По принцип се счита, че с колкото по-малки вложения и с по-високи печалби е работата, толкова е тя по-доходоносна. Легалните и законни нива на печалба се движат между 10 и 40-50 процента (обикновено по-ниския процент). По същия начин дохода на едно домакинство, което успява да спести между 10 и 50 процента от заплатата се счита за добър.

   Но земеделието има съвсем друга доходоносност и печалба! Няма растение, което да не дава в ПЪТИ ПОВЕЧЕ от вложеното – дори до трицифрено число! Само от едно зърно или семе се получават от 10 до стотици пъти повече от вложеното! При това вложения труд, време и материали в земеделието също са в пъти по-малки, отколкото във всяко друго производство. Растенията сами растат и се развиват по заложения в генетиката им план, а човекът само ги засажда, подсигурява условията и защитата им. Наистина, никога човека няма да настигне Природата по ефективност и доходоносност!

   Дълго време се мъчех да проумея защо днес мнозинството хора получават малки и недостатъчни за нуждите им заплати, докато в същото време в някои страни за същия труд и способности получават много повече и са задоволени. Основната причина е в морала, което тук няма да се разглежда подробно. Обаче тревожното е, че дори в тези водещи страни тенденцията богатите да стават по-богати а бедните по-бедни е същата – целия свят потъва в икономическа криза бавно и сигурно и не се намира истинско решение. Материалната основа за този колапс и деградация е в откъсването на човека от земята и земеделието. Защото в земеделието човек получава своята най-висока заплата за труда си, и то се подчинява на неизменими природни закони, неподвластни на съвременната икономика и политика. Природосъобразното земеделие е еталон и основополагащ фактор за стабилността на икономическото благосъстояние на човечеството. Но днес то е отхвърлено и заменено с измислени от човека производства и методи с много по-ниска доходоносност, а природата се унищожава безсъвестно и непоправимо. (Интензивното научно земеделие няма нищо общо с природосъобразното и носи всички недостатъци на другите съвременни производства.) Така малко по малко доходността от човешкия труд намалява все повече и дори при добро желание се оказва невъзможно да се получават по-добри заплати. Това добро желание е обаче само на думи за печелене на политическа подкрепа и за прикриване на злоупотребите. Днес икономиката е в силна зависимост от политиката и икономическите инструменти, които са в ръцете на богатите и управляващите. Вследствие на моралната деградация на човечеството в световен мащаб, съответно човешкия труд се обезценява и експлоатира все по-безмилостно и безцеремонно. Макар и забравена, прикривана зад много научни, политически и обществени манипулации, истината е винаги толкова проста и ясна, че няма нужда човек да е гений, учен или велик водач, за да я открие и разбере! Когато хората започнат да мислят със собствените си глави и да живеят честно и по най-високите морални стандарти, тогава ще има достойни заплати и просперираща и стабилна икономика.

 

Личностно развитие

 

   Битува едно мнение, че земеделието е работа за прости, яки и забити хора, които не стават за нищо друго. Тъй като селяните нямат високо образование се счита, че гражданите и упражняващите професии с високо научен статус са много по-интелектуално и културно издигнати. Земеделието обаче в научно отношение с нищо не отстъпва на всяка друга професия. Да опознаваш природата с нейните явления, закони и принципи и да ги прилагаш на практика изисква целия потенциал на човешкия ум и способности. Няма друга работа, която като земеделието така пълно и хармонично да ангажира и развива ума, тялото и личностните качества на човека. Земеделието борави с най-съвременните научни знания и в същото време е толкова творческо и неповторимо в практиката, че е едновременно високо научно и може да бъде възвишено изкуство. В същото време, за да практикуваш успешно земеделие са нужни и високо ниво на лична организираност, дисциплина, трудолюбие, постоянство, търпение и други. ВСИЧКИ положителни качества на личността се развиват и намират своето приложение в земеделието и то може да бъде високо интелектуална, творческа, естетична и личностно издигаща дейност. И по тези характеристики то няма равно в никоя друга професия. Много знаменити личности имат страст именно към земеделието.

 

Социална значимост и връзки между хората

 

   Както беше отбелязано вече, успех и високи резултати в земеделието може да има само с личен труд и положителни качества. Ако те мързи или нямаш знания и умения не получаваш добри резултати. В Библията пише: „Притчи 24: 30-34. Минах край нивата на ленивия и край лозето на нехайния човек, и всичко бе обрасло с тръни, коприва беше покрила повърхността му, и каменната му ограда беше съборена. Тогава, като прегледах, размислих в сърцето си, видях и взех поука. Още малко спане, малко дрямка, малко сгъване на ръце за сън, - и сиромашията ще дойде върху тебе, като крадец и немотията - като въоръжен мъж.“ Такива явления като връзкарство, преписвачество, зубрене, клинчене, привилегии и обществена позиция, лентяйство, разтакаване, немарливост, власт, пари, необуздан нрав, рекетиране, заплашване, измами, далавери – земята не се влияе от тях и човека си носи последиците на срама и глада. Няма друга професия и труд тъй справедливи, честни и неподкупни като земеделието! Земеделието възпитава на труд и добри качества и малките деца и големите хора, високопоставените и низшите, умните и простите – всички без изключение. Като облагородява човека, земеделието прави по-добро цялото общество и връзките между хората.

   Специално внимание заслужава факта, че най-доброто място за игра на децата е сред природата и най-доброто средство за възпитание и обучение за тях е чрез земеделието. Там няма да срещнат и да видят нищо лошо и опасно, точно обратното – само полезни и безопасни неща. Ако няма природа и земя, децата трябва така или иначе да правят нещо и избират между компютрите, телефоните, електронните игри, телевизията, детските компании от квартала, които в малка или голяма степен са неблагоприятни за тяхното развитие и възпитание. Когато родителите са с децата си в градината, на децата им е интересно да се учат и да помагат на родителите си, а на родителите им е голяма полза в предпазването от безделие и лоши влияния; в осъществяване на пълноценни връзки и общуване с децата им; в наблюдаване, коригиране и изработване на качествата на характерите на децата; в обучение на труд и полезни умения… Никоя друга съвременна професия не дава такива възможности да си с децата си и да ги обучаваш наред с труда за прехраната.

    Земеделието обединява хората в едно близко и приятелско общуване. Всички други професии разделят хората с разстояния, различни знания, длъжности, интереси и т.н. Земеделието обединява хората в нещо полезно и благородно. В миналото, когато всеки човек се е прехранвал сам от земята си, хората са знаели много за земеделието и природата. Така те са можели да разбират нуждите и живота на съседите си, да общуват и да обменят идеи и съвети, да си помагат един на друг, да работят заедно и да празнуват заедно – цялото село наведнъж, а не както днес едно предприятие или компания. Въпрос на чест и съвест е било да се грижиш добре за земята, да проявяваш трудолюбие, да бъдеш услужлив и да помагаш на съседите си. Дори днес на село са готови да почерпят първо гостите и съседите с новите плодове, а после да ги ползват за себе си. Така се развива и поддържа човечността и добротата между хората. Днес такива явления са рядко изключение в градовете, където въпреки многото хора, те живеят изолирано, себично и егоцентрично.

    Земеделието създава трайни и пълноценни връзки между хората. Чрез постоянното съседство на земите за живеене и земеделие хората имат възможност да изградят дълбоки и трайни взаимоотношения на познаване, приятелство, взаимопомощ, добросъседство и т.н. Това важи особено за семейството, което чрез земеделието е обединено във всички дейности на ежедневието – работа, почивка, хранене, празнуване и т.н. Така се предават пълноценно от поколение на поколение всички човешки и семейни ценности, знания и умения. Необходимостта от съвременния научно-технически прогрес и образователна система, служещи на интересите на изкуствените производства и в крайна сметка на интересите на богатите и властимащите чрез земеделието в голяма степен отпада. Съвременните професии разделят хората и семействата през голяма част от времето и те могат да се обединят и да общуват пълноценно само на празниците и в почивните дни.

   Земеделието се предава на поколенията заедно с наследството върху земята, което в голяма степен е предпоставка за съвместен живот на поколенията, роднините и родовете, обединени върху общата земя. Земята е най-ценното и трайно наследство, което поколенията могат да получат. Старото поколение, когато отгледат, възпитат и обучат новото поколение, могат да предадат на новото поколение земята, която вече не им трябва и не могат да работят поради липса на ангажимент за изхранване на деца и поради намаляване на физическите възможности. Новото поколение може да поеме грижата за обработката на земята, като без никакъв проблем могат да се грижат и да изхранват не само себе си и децата си, но и своите възрастни родители. Съвременната система за пенсионно осигуряване е създадена поради откъсването на човека от земята и разрушаването на родовите и семейни връзки поради индустриализацията, урбанизацията и професионалната ориентация на отделните членове на семействата и родовете. Поради липсата на земя и огромната мобилност, хората живеят и работят разделени в различни предприятия, градове, квартали, дори държави! И тук земеделието е по-добро, като съхранява по най-добър и правилен начин семейството и връзките между поколенията! Земеделието опазва и поставя в най-благоприятни условия човешкото и доброто у човека, а съвременната цивилизация го руши!

 

   Земеделието учи на щедрост и съчувствие. Земята дава изобилен плод, който често е повече от собствените нужди, а в същото време не може да се съхранява продължително и безопасно. Така човек или трябва да вложи допълнителни средства и труд за съхранение, или да остави излишното да се похаби. Но има една друга възможност, много по-благородна и добра – да подари на някой беден и затруднен материално човек излишъците си. Или да даде на заем на някой нуждаещ се съсед, който след време при удобен случай ще го върне. Това е било обичайно в миналото, част от обществения морал. Днес тези функции са поети от държавата, а хората не се чувстват длъжни да помагат на нуждаещите се лично. Така добротата и любовта между хората стават все по-малко, а помощта на държавните институции е безлична, формална и служебна, без любов и интерес към нуждаещите се от помощ.

 

    В Библията са дадени ценни правила за хората, свързани със социалната значимост на земеделието:

 

Левит 19: 9-14. Когато жънете жетвата на земята си, да не дожънеш краищата на нивата си и да не събереш падналите в жетвата си класове. Да не обираш повторно лозето си, нито да събираш пабирък от лозето; да го оставиш на сиромаха и на чужденеца. Аз съм Господ вашият Бог. Да не крадете нито да мамите и никой да не лъже ближния си. И да се не кълнете на лъжа в Моето Име, нито да оскверняваш Името на Бога си. Аз съм Господ. Да не притесняваш ближния си, нито да го ограбиш; да не престои у тебе заплатата на надничаря ти през нощта до сутринта. Да не хулиш глухия, нито да туриш препънка пред слепия, но да се боиш от Бога си. Аз съм Господ.

 

Изход 23: 10-11. Шест години да сееш земята си и да събираш плодовете й; а в седмата да я оставиш да си почива и да не я работиш за да се хранят сиромасите между людете ти от самораслото, и полските животни нека ядат оставеното от тях. Така да правиш и с лозето си и с маслините си.

 

    Забележително е как земеделието дава възможност за подпомагане на социално слабите и нуждаещите се без да ги подтиква към мързел и готованство. Ако сиромахът иска да получи помощ, трябва да отиде по време на жетвата или след беритбата и да събере оставеното по краищата, падналото между сноповете или пабиръка. Ако го мързи или чака на готово – нека да стои гладен – никой не е длъжен да му дава! Съвременното социално подпомагане е в голяма степен несправедливо отнемане от честните и трудещи се хора, и даване на хора, които с лъжа и без труд се възползват от привилегиите на подпомагането. Част от причините за това положение е животът в градовете, далеч от земята и земеделието.

 

Независимост и свобода

 

    В миналото всеки човек е имал земя, от която да се прехранва и да я остави в наследство на децата си. Също така е можело всеки човек с материали от природата безплатно да си построи къща в притежаваната земя или в селото наоколо. По този начин земята и земеделието правят човека зависим само от собствените си способности и труд и от природата. Днес мнозинството от хората в градовете нямат земя, но зависят за прехраната и доходите си от други хора – работодатели, управляващи органи и институции, конкуренти; зависят и от икономиката, политиката, законодателството и т.н. Странно защо хиляди години земята е изхранвала и все още изхранва човечеството, а се твърди и популяризира точно обратното! Странно защо хиляди години човечеството е съществувало и хората са живеели даже по-добре от нас без съвременните технологии, икономика и политическо управление, а днес се счита, че не можем без тях и те са абсолютно необходими и незаменими! Странно защо винаги с готовност и лесно земеделската земя се изкупува от богатите, а се продава трудно и на висока цена... Истината е, че обикновените хора не оценяват истинската стойност и значение на земята, а богатите и управляващите искат да я изкупят и владеят цялата!

 

   Когато работя земята си и се изхранвам от нея, нямам нужда от началник, който да ми нарежда какво да правя, нито как да живея. Когато виждам колко изобилно земята се отплаща за вложения труд – не! – тя дарява щедро!! , тогава се изпълвам с учудване как хората се заробват да работят за мизерна заплата, а не малко от тях едва оцеляват! А в същото време малцина хора без адекватен труд прибират тлъсти печалби за сметка на народа и на всичко отгоре определят как да живеят хората и как да работят за тях. Богатите и управляващите днес държат народа под икономическа и политическа зависимост и ги използват безскрупулно и безмилостно! А народа им дава властта и труда си срещу едно жалко съществуване без достойнство и свобода! В Библията пише: Притчи 13: 23. „Земеделието на сиромасите доставя много храна, но някои погиват от липса на разсъдък.“ Притчи 12: 11. „Който обработва земята си ще се насити с хляб, а който следва суетни неща е без разум.“ Пак в Притчи: „Който обработва земята си ще се насити с хляб, а който следва суетни неща ще го постигне сиромашия.“ Съвременната цивилизация в своето развитие може да се обобщи в краткото „липса на разум“ и „следване на суетни (безсмислени, илюзорни, без стойностни) неща“!

 

    Когато работя земята си, тя не ми крещи, че съм некадърен и не съм си изпълнил задачите; не се държи надменно и грубо към мен; не гледа как да ме прецака и да ми даде по-малко в отплата; не иска да обсеби и да използва всичките ми сили, време и способности за себе си; не ме лъже и не се подиграва с мен; не ме изпъжда без работа, ако не съм съгласен с лошо или нечестно отношение, ако не съм повече изгоден или ако не се подчинявам на несправедливи нареждания и изисквания… !!!!!!! Само ще кажа, че съм човек от народа и знам за какво говоря от личен опит. Копнея да се изхранвам от земята и да съм независим от всичко това. Дори в тези несигурни времена, когато и общество и природа се разпадат, аз бих предпочел да се доверя на природата и да завися от нея, а не от хората! Не природата днес ни е довела до ръба на унищожението, а ние самите! Мога да живея без мобилни телефони, коли, компютри, интернет, самолети, фабрики, технологии, политика и икономика, но не искам да живея без свобода, справедливост и доброта!

 

    Представям един пример с добавени мои коментари за добре уредено общество на основа на земеделието, взет от нарежданията на Бог към древните Израилтяни и записано в Библията:

 

   Числа 26 глава: „Господ говори на Моисей и Елеазар син на свещеника Аарон, казвайки: Пребройте цялото общество израилтяни от двадесет години и нагоре, според бащините им домове, всички в Израил, които могат да излизат на бой.“ (по това време собствеността и наследството се притежавали от пълнолетните мъже)

    „Тогава Господ говори на Моисей, казвайки: На тях нека се раздели земята за наследство, според числото на имената им. На по-многобройните дай по-голямо наследство, а на по-малобройните дай по-малко наследство: на всяко племе да се даде наследството му, според числото на преброените от него.“ (тук земята се разпределя пропорционално на броя семейства, за да има всеки достатъчно земя без предимства и привилегии; също така отделните племена и родове не са разпръснати кой където иска, а са събрани на една земя според племената и родовете си – това показва голямото значение на родовите и племенните връзки, които сплотяват и съхраняват идентичността и ценностите)

    „При все това, обаче, земята ще се раздели с жребие; и те ще наследят според имената на бащините си племена. С жребие да се раздели наследството им между мнозината и малцината.“ (тук е заложен принципа на безпристрастността и антикорупцията – избора кой къде ще притежава земя е публичен чрез жребие)

    Левит 25 глава: „Господ говори още на Моисея на Синайската планина, казвайки: Говори на израилтяните, като им кажеш: Когато влезете в земята, която Аз ви давам… Да си изброиш седем седмици от години, седем пъти по седем години, та, като ти мине времето на седем седмици от години, сиреч, четиридесет и девет години… да осветите петдесетата година и да прогласите освобождение из цялата земя на всичките й жители; това ще ви бъде юбилей, когато ще се върнете, всеки на притежанието си, и ще се върнете, всеки при семейството си… В тая юбилейна година да се върнете, всеки на притежанието си.“ Тук става въпрос за юбилей на всеки петдесет години, при който всеки, който поради материални затруднения или други причини е продал земята си, къщата си на село или себе си за слуга или роб на някой друг човек, получава обратно собствеността на земята си, къщата си и свободата си от робство и слугуване. По този начин се осигурява да няма трайна и тотална зависимост на човек от човека икономически и политически. Също се ограничава и контролира увеличаването на богатствата и властта от управляващите.

    „И ако продадеш нещо на ближния си, или купиш нещо от ближния си, да се не онеправдавате едни други; но според числото на годините след юбилея да купуваш от ближния си, и според числото на годините на плодосъбирането да ти продава. Според колкото са по-много годините, ще повишиш цената му, и според колкото са по-малко годините, ще понижиш цената му; защото той ти продава според числото на плодосъбиранията. Да се не онеправдавате един други; но да се боиш от своя Бог; защото Аз съм Иеова вашият Бог. И тъй, да държите повеленията Ми, да пазите съдбите Ми и да ги вършите, та да живеете безопасно на земята. Земята ще дава плодовете си; и вие ще ядете до насита и ще живеете безопасно на нея.“ При купуването и продаването на земя цената трябва да бъде адекватно на стойността на продукцията и времето за ползването й. Изтъква се голямото значение на честността и справедливостта за благоденствието и безопасното съществуване на хората.

    „Земята да се не продава за всегда, понеже земята е Моя; защото вие сте чужденци и пришелци при Мене. За това в цялата земя, която притежавате, позволявайте откупване на земята. Ако осиромашее брат ти и продаде нещо от притежанието си, нека дойде най-близкият му сродник и да откупи онова, което брат му е продал. Но ако човекът няма сродник да го откупи, и, като се улесни, сам намери с какво да го откупи, тогава нека сметне годините от продажбата му, и нека върне остатъка на онзи, комуто го е продал, и нека се върне на притежанието си. Но ако не може да намери колкото трябва да плати, тогава продаденото да остане в ръката на купувача му до юбилейната година; и в юбилея да се освободи, и той да се върне на притежанието си.

   Ако някой продаде къщата за живеене в ограден град, тогава може да я откупи в разстояние на една цяла година от продажбата й; за една цяла година той ще има право да я откупи. Но ако се не откупи до изтичането на една цяла година тогава оная къща, която е в ограден град, да се потвърди за всегда на купувача й във всичките му поколения, в юбилей да се не освобождава. Но къщите в не оградените села да се считат, както полетата на земята; те може да се откупуват и да се освобождават в юбилей.“

    Вижда се съвсем ясно, че целта на тези правила е да се даде възможност на всеки човек да живее на село и да обработва земята си – той има право да откупи продадената земя или къща на село по всяко време срещу остатъка от получената цена според оставащите години до петдесет годишния юбилей. Не е така обаче за имотите в града – за тях хората нямат същите привилегии и права, защото не са обвързани със собствеността върху земеделска земя.

 

Сигурност

 

    Често се изтъква, че земеделието е твърде несигурно и зависимо от природата, а независимите от природата професии, създадени и контролирани от човека са много по-сигурни.

 

    Нека да вземем пример с промишлеността – средствата за производство са изцяло измислени и контролирани от човека, работи се в сгради, защитени от природните влияния, суровините се доставят от независим и сигурен източник. Не е тайна, че е най-лесно да планираш и организираш работата, по-трудно е да произведеш продукцията. Но най-трудно и несигурно е да я реализираш – да я продадеш цялата на добра цена и да имаш печалба. Проблема и несигурността се състои по същество в човешкия фактор – зависимостта от политика, икономика, конкуренция, реклама, търсене и т.н. Най-несигурния фактор във всяка дейност е не природата, а човека – за съжаление. Човека създава проблеми във всички фази на работата – от планирането до покупко-продажбата, защото човека прави грешки, има лоши навици, трудови и личностни недостатъци, трудно се поддава на организиране, обучение и контрол, иска много а дава малко, мързи го, лъже, краде, поврежда…

 

    При природосъобразното земеделие тези проблеми не съществуват главно заради ограничаването до максимум на човешката роля. Растенията до голяма степен сами произвеждат продукцията по един точен и предвидим начин, а човека само организира, подсигурява, събира и съхранява. Продукцията няма нужда да се продава и да се търси цена, защото в голямата си част се консумира от производителя и личното му стопанство, а излишъка е малък и лесно се оползотворява или разменя за необходими други неземеделски продукти. Безработица, инфлация, преврати, политика, кражба и други зависещи от човека неща или нямат никакво влияние на земеделието, или са лесно преодолими и несъществени. Който има земя, не може да остане без работа, инфлация в природата не съществува – винаги има еднакви изисквания и резултати – едно растение срещу едни и същи грижи дава едни и същи плодове. Политиката, освен ако не пречи на земеделието и не ти отнема земята или правото да я обработваш няма никаква роля. Дори по време на най-тежките войни хората на село са оставали най-добре задоволени от храна и условия за живот, докато при всяко природно бедствие или военни действия в големите градове настъпва хаос и хуманитарна криза. Градовете, а не селата са обект на военни действия, обществени вълнения, протести, тероризъм и организирана престъпност. Крадците не могат да ти откраднат земята, и ако все пак задигнат нещо, все пак ще има и за теб и ще дойдат нови плодове от земята. Наистина насилието и грабежа са сериозен проблем, който може да затрудни възрастните и самотни хора на село, но когато има млади хора и живеят задружно повече семейства на едно място – те могат да се предпазят сами до голяма степен. За съжаление, поради невъзможност или с користни цели, властта и бизнеса допускат кражбите и грабежите в селските райони, защото те засягат обикновените хора, а не тях. Опустошените земи и имоти са лесна плячка за техните земевладелски интереси. Няма как да се избегне напълно човешкия фактор дори и на село, освен чрез задружно връщане на хората към земята и обединяване за взаимопомощ.

 

    Хората са оцелявали успешно на село дори в необичайно трудни и продължителни природни проблеми, като суша, наводнения, градушки, порои, тежки зими… Защо? Защото природата е като „брашнян чувал“ – има такова разнообразие от растения с различно време и условия на развитие, че дори една част от тях да бъдат повредени и похабени от природно бедствие, все пак оцеляват другите, които се развиват в друго време или са по-приспособени за такива условия. При това даже една година да се похаби някоя от културите, на следващата година лесно можеш да я възобновиш от оцелелите запаси или от други източници. Докато в другите професии се произвежда определена ограничена по вид и разнообразие продукция, която ако бъде засегната от икономическа криза или проблеми, търпиш големи загуби или направо фалираш и после е трудно или невъзможно да възстановиш производството и пазарите си. В другите професии възможностите за гъвкаво приспособяване към всякакви икономически промени са ограничени, не можеш да смениш производството без значителни загуби и капиталовложения… И в края на краищата дори богатите фалират, но си патят и обират последиците най-тежко обикновените хора, които ако нямат работа или добри заплати, живеят мизерно и трудно – често за много години. Това го няма в земеделието! Там дори да изгубиш цялата си продукция, не са нужни много средства и време да я възстановиш на следващата година.

 

    Дори и най-тежките природни катаклизми и бедствия не са нанесли толкова зло на човечеството, колкото човешкото безумие, алчност и жестокост. Затова земеделието е отново по-добро от всичко останало и във сигурността.

 

Разходи

 

    Земята е не само несравнима по доходоносност, но и по икономичност по отношение на разходи, време и средства. Не се изискват скъпи и дефицитни суровини, машини, сгради, работна ръка, технологии, пазари, енергия, пречиствателни станции, депа за отпадъци и т.н. Това е и основната причина за ниската себестойност на земеделската продукция на пазара в сравнение с промишлеността и другите отрасли. По тази причина природосъобразното земеделие е неконкурентно способно спрямо производствата на високо стойностна продукция от не естествен произход – няма да можеш да спечелиш толкова пари, освен ако не използваш научните методи на интензивно земеделие в голямо-мащабно производство. Но в действителност земеделието е незаменим и критичен фактор в човешките потребности, а изкуствените производства не са – може да се живее и без тях. По тази причина богатите и власт желаещите искат да притежават земята и да произвеждат храната на хората, за да имат контрол над тях чрез незаменимата и критична нужда от храна. Това е реална власт и контрол, за разлика от изкуствените неприродни блага, от които хората имат нужда само поради обществена нагласа и манипулирана популярност.

   

    Земята не дава заеми, нито взема лихви. Съвременната парична система, която осигурява безкрайно увеличаване на богатствата и властта на малцина за сметка на мнозина печели именно от заеми и лихви. Земята не прави човека да потъне в дългове и не печели на гърба му. Дори нищо да няма човек, да е фалирал или да няма никакви средства, той не става роб и зависим от земята – за кратко време може да придобие и да възстанови всички необходими средства за съществуване с влагане на необходимите знания и труд. Дори да вземе назаем семена, още на следващата година може без проблем да ги върне или заплати от изобилната продукция на земеделието. Земята няма да те хване за гушата и да ти иска дадените блага и средства или лихвите от тях – ако фалираш просто губиш вложените средства и труд без да оставаш длъжник. Дадените от земята блага са чиста печалба, а не заем.

 

Удоволетворение

 

    Земята е мъдра, красива, добра и щедра като майка за човека! Не мога да кажа това за никое друго човешко занятие – особено за постиженията на съвременната цивилизация! Когато работя земята, изпитвам дълбоко удоволетворение, спокойствие, радост, изпълвам се с възхищение, с благодарност и щастие, не искам да се отделям от нея! Когато отивам да работя в града изпитвам напрежение, притеснение, несигурност, всякакви негативни преживявания, не искам да ходя повече, но съм принуден… Когато събирам благата от земята, съм щастлив и благодарен, а когато си получавам заплатата съм наскърбен и загрижен. Каква голяма разлика! Вярвам, че всеки нормален човек изпитва същото.

     

     Един наш поет казва за земята: „Сега цъфтиш, набъбва чернозема под ласкавите български ръце. Дъхти на здравец твоето лице и нова песен вятърът подема!“ Българите са обичали земята и са я обработвали пеейки от щастие и благодарност!

 

Опазване на природата

 

    Природосъобразното земеделие има несравнимо превъзходство в екологично отношение и в опазване на природните ресурси. Няма нужда от много разяснения, че то не произвежда вредни продукти и отпадъци, не замърсява и не нарушава екологичното равновесие.

 

    Но по отношение на природните ресурси в сравнение с другите дейности малко хора знаят истината. За производство на растителни храни се изразходват седем пъти по-малко природни ресурси като земна площ, вода и други, в сравнение с животновъдството и производството на животински храни! Неконтролираното разрастване на производството на животински храни изчерпва многократно повече необходимите за живота на земята ресурси, замърсява ужасно природата, нарушава екологичното равновесие, унищожава животински и растителни видове и необходимата за чистия и здравословен въздух растителност и много други вреди! Ако хората се ориентират към растително хранене, земята би била много по-чиста, здравословна, красива, богата и би могла без проблем да изхрани много по-голямо население от днешното! Ако земята се използваше и опазваше правилно, не би имало глад, мизерия и експлоатация на природата и хората!

 

Многофункционалност

 

    Съвремието се отличава с увеличаващи се темпове на живота и все по-стресираща липса на време за човека. В земеделието не е така!

   

     Уникалната разлика между природосъобразното земеделие и всички други производства и работа е в това, че то осигурява максимално и пълноценно удоволетворяване на всички човешки жизнени потребности по най-благоприятния за човека начин и с най-малко изразходване на време. Едновременно осигурява грижа за здравето, възпитание, личностно израстване, единство на семейството, грижа за децата, общуване между хората, грижа за прехраната – всичко в комплект. Това спестява много време и сили. Всяка друга дейност удоволетворява само някои жизнени потребности и обикновено не напълно. Например ходя на работа за да си осигуря прехраната. Но имам нужда да спортувам и да ходя на почивка и сред природата, за да си осигуря здравето. Имам нужда да прекарвам време със семейството и децата си, със близките и околните си. И става много трудно и даже невъзможно да съчетая всичко и да ми стигне времето за всичко.

 

    Ползите от земята и земеделието са пълноценни само когато човек живее и работи целодневно и постоянно в нея. Ако живееш в града – не можеш да си на чист въздух и да имаш нужното време за земята, имаш и разходи за транспорт. Когато в миналото мнозинството хора са си произвеждали храната, не е имало нужда от такава мобилност и транспортни разходи за търговия и ходене на работа. Домашните животни са били достатъчни за улеснение на труда и за придвижване. Днешната цивилизация прахосва огромни средства и време в безсмислен транспорт. Земеделието не е така заробващо и стресиращо по отношение на времето на човека, както сега са изкуствените производства. То осигурява време за почивка, за общуване на хората, за празници, за личен живот

 

    Крайните изводи от всичко са, че във всяко отношение земеделието и живота в природата са най-доброто за човека и жизнените му нужди! Никак не е случаен фактът, че в Библията е отбелязано, че когато Бог създаде човека му даде да обработва и владее земята като основна отговорност и занимание. Земеделието е определената от Създателя най-пълноценна и ползотворна дейност за човека! Колкото по-близо е човека до този библейски модел, толкова по-богати благословения ще получава. Голяма грешка на съвременната цивилизация е, че отделя човека от земята и земеделието – това поражда огромни и ужасни проблеми на човечеството във всяко отношение – здравословно, икономическо, социално и т.н.

 

    Дори да не можем да се освободим и да бъдем независими от днешната цивилизация, можем лично да запазим или да закупим земя, да живеем на село сред природата, да използваме максимално възможното от благата на земеделието и природата. Трябва да се научим да обработваме и изхранваме от земята. Светът днес навлиза в задълбочаващи се кризи и в Нов световен ред на тотална власт над цялото човечество. Земеделието може да ни направи по-независими и устойчиви на тези проблеми. Ако хората осъзнаят и приемат значението на земеделието като общество, могат да реформират и коригират много от грешките и злините на днешната цивилизация. Дори основни проблеми на човечеството като екологията, демографията, социалните и политически проблеми могат да бъдат разрешени, ако човечеството се ориентира и реформира правилно чрез ползите от земеделието. Има ясен и истински път за връщане назад към доброто! От нас всички и от всеки от нас лично зависи какъв ще бъде животът днес и утре!

 

    Ще завърша с едно стихотворение, което написах, мечтаейки да имам земя и да живея в нея – днес тази мечта вече се сбъдва.

 

Искам земя!

 

Искам да имам своя земя:

и в нея своя дом да построя

и сам дърво да насадя,

лехи да наредя, с цветя да украся…

Във нея да играят моите деца!

 

Искам да откъсна сладък, дъхав плод

със благодарност към добрия Бог!

да си извадя морков – от земята,

да разчупвам хляб – поръсен с мойта пот;

Да работя в нивята!...

 

Аз искам, щом повдигна поглед, да потъвам

в безкрая звезден на небето,

кат волна птичка да се рее над полето,

да ходя тихо сред вековните гори,

да онемявам пред могъщи планини.

 

Аз искам въздух – чист и сладък,

събуждащ жажда за живот,

да пия от поточета със радост,

да тичам по поляните с цветя,

да плувам в бистрата вода!

 

Аз искам да се слея с туй велико,

което Бог е сътворил навред,

да го запазя чисто, непокътнато и свято

и в дух и тяло аз да съм такъв,

за вечни времена! Амин! Това е моята мечта!

 

10.2014г.

 

    Имам и една още по-голяма мечта. Човечеството да се върне към земеделието и към всичко добро, което днес е изоставило и заменило с вредни и ненужни измислици. Ако споделяте тази мечта – нека да се обединим и да променим бъдещето!

© Александър Ценов All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
Random works
: ??:??