Apr 24, 2021, 12:21 AM

Земята на Oрфей 

  Podcasts » Others
1811 5 16
8 мин reading

    Митичен Бог или обожествен човек, мистика или езотерика, легенда или истина  базираща се върху факти и артефакти..всичко това ни вълнува и днес, така както ни впечатляват мелодичността на песните, танците  и хората, ритъма и орнаментиката на българският фолклор!

Украшенията ( т. нар. орнаментиката ) в западната музика  са се използвали по време на бароковата епоха и чрез тях са разкривали пред изпълнителя известна свобода за импровизация, а  сега,те са обрамчени в точно ритмични групи наречени  трилери, форшлази и рядко съществува   друга ритмика. Докато орнаментиката в българския фолклор се е развила самобитно, имитирайки по- скоро натурално  чистите в природата звуци подражаващи песента  на  птиците  или  пулса на сърцето!

 Акцентирането на  форшлази се изпълнява на силно време,като се отнема част от стойността на главната нота.

Групето и трилер също се използват но отново   като се сменя бързо главния тон  с неговия долен съседен.

На ацкане,тресене, провикне- това е вокален ефект, който представлява бързо повтаряне на един и същ тон в диатоничен пасаж в границите на един интервал.

Подобни мелодии се записват трудно,при което съвременното нотно писмо се оказва несъвършено и бедно на писмени знаци.

Провикването  като звуков песенен  ефект е точно фиксиран или друг път , неопределен тон с достигнат чрез  глисандо нагоре или надолу.

 По принцип, орнаментиката ни показва богатството на фолклора и майсторството на изпълнителя му.

От  глинени съдове и рисунки с археологическо значение, виждаме,че навсякъде този митичен герой

Орфей е изобразяван с лира или с друг, но винаги с музикален инструмент.

Чрез майсторството си да владее  това изкуство и  неговия звук, той е успявал да омилостиви  животни и природни  стихии .

Омир VIIIвек пр.н.ера, Овидий - 70 г. пр.Хр., Вергилий- 43г пр.Хр. ни споменават за красотата  и завладяващата сила от тази музика. Тя  е звучала и  е  описана в техните оди!  

 Едно от доказателствата за реалното  присъствие  на този богочовек  по тези места е ,че   има  не само скални изображения и фрески ,а  съществуват до наши дни и други знаци преплели се  с легенди.

Една от тези легенди например ни води до 100  годишно дърво от сем.  Черен бор .

" Дървото на Орфей"!

 В клоните му винаги се крият птици,които с песните си огласят гората и носят радост в сърцето на поспрелия пътник   до величествения исполин. Стеблото му, мистериозно разделено на две половини,образува перфектна елипса на оято липсват само струните!

Догадките са ,че Орфеевата лира може би е звучала с 432 Hz, а не с приетите през 1955 г. от международната организация по нормите на звука 440 Hz! Въздействието върху човешкият мозък  е  на друго ниво с такива честоти на звука и трябва да се изследва.

 От значение са броя на трептенията необходими за честотата на звука, тяхната организация в даден тон, вибрация и въздействие върху организма  на цялото тяло и мозъка.

Защото стигаме и до така наречения " четвърт тон"! 50 сантима в 24 тоновата равномерна темперация. Това е огледалния  тон от понижения с бемол или повишен с диез звук.  Той  съществува в българската народна музика и се използва.

 

Това са  някои от музикалните инструменти:

 

Кордофонни инструменти

- чрез триене, дърпане на струните и лъкови, като гусла гъдулка,тамбура,които се различават по форма, големина,брой на струните, строй и звучност.

Лабиални ,флейтови инструменти

 Кавал чийто тонов обем зависи от обработката на дървото и звукът му е мек и топъл, овчарска свирка, дудук,  свирка двоянка  която е с  по- остър звук и  не съпровожда изпълнение на глас.

Лингвални инструменти

 Гайда .Състои се от кожен мях , ручило и други две части които се свързват помежду си. Звукът на гайдата е пробивен и остър, често пъти звучи и като исов, постоянно лежащ  тон , върху който се развива мелодията.

Някои от тези народни инструменти се срещат  в славянските народи, а друга група от тях, са заимствани от Близкия Изток и Персия.

  Организацията на ритъма в една мелодия или песен се съпровожда най-често  от  тропане с крака, пляскане с

ръце , тупане по бедрата,  провикване.

А чрез инструменти, ритъмът, бива  подчертаван от удърни инструменти някои от които са: звънци, хлопки, кречетало, дървени лъжици, както и тъпан, тарамбука( от персийски dambec) звукът е характерен със своята отчетливост.

Тази група инструменти ярко подчертават ритъма и бързината  за изпълнение на произведението.

Но едно от най- големите богатства завещани ни от Орфей са разнообразието от размери, тук не става дума за продължителността във време на творбата (песен иили танц, мелодия) а организацията ѝ в пулсиране.

Наблюдаваме освен равноделните размери, така и комбинирани в многоставни редици, от 15-16 времена.( проф. Ст.Джуджев " Ритмика и метрика" и Т. Джиджев" Проблеми на метроритъма и структурата на песенния фолклор" Манол Тодоров „ Българса народна музика„ 

   Не бива да пропускаме и безмензурните, протяжни песни, показващи ни широтата не само на гласа и богатата орнаментика в различни ладове и маками, но чрез тях и текста си, те ни разкриват болката и мъката на един древен народ, който всички свои чувства и трепети , надежди и молитви е изливал в песен!

Легендата говори,че сълзите на Орфей след загубата на Евредика са се превърнали в цвете което расте единствено в България и Тибет. Това цвете е  от сем. Gesneriaceae или Haberlea rhodopensis( цветето на Орфей) което издържа 30 месеца без вода, а лечебните му свойства познати още на римляните и траките, които са наричали чая приготвен от него " Божествена напитка"!  Прибавяли са го пестеливо към Амброзията като съставка към питието.

Българският фолклор точно като омайно биле ни  разкрива красотата от музиката на този народ. Съвременните композитори деликатно и със страхопочитание обработват за хорово и оркестрово изпълнение множество  мелодии и песни от автентичната  българска музика.


https://www.youtube.com/watch?v=Rb7WJtBzrpc

  Този народ няма композитори като Шопен, който чрез своите виртуозни полки и мазурки ни запознава с фолклорните танци на Полша. Няма и Сметана който възпява чрез музиката си величието на чешката река Валтава, както и Дворжак - " Славянски танци" ,също няма и Чайковски, който разкрива с ноти красотата на руската природа и душевност, няма Гершуин, който чрез пиано и оркестър ни кара да обикнем спиричуела и американската музика, няма и Брамс, с неговите " Унгарски танци" !

Но има фолклор,който е капсулирал наследството си от Орфей! Приютил и съхранява в себе си ритмите и мелодичността на музиката си  още от древността!

Ритъмът на сърцето и пулсът се ускоряват, а краката с магическа пръчка започват да се движат в темпото на музиката която звучи! Бързо, вихрено, с плам! Хванати за ръце и в кръг, танцуващите  играят с такъв темперамент, че " дори стрелите на войниците не могат да ги уцелят"! Четем в историческите хроники от очевидец, описващ танц на богомилите( катари) през 1202 година.

https://www.youtube.com/watch?v=WRdifDUq2EA

 

Народът казва :

" Камъните, това са паметта на водата " И сигурно за това планинска река милва с водата си речните камъни за да остави спомените си от история и музика върху тях..

Водопадът наречен  на името на Орфей   се е образувал от преди хиляди години  там горе в Родопа планина! В Славеевите гори! Още ни  впечатлява с потоците си чиито кристално чисти бързеи наподобяват струните от лирата на митичния обожествен човек .

 А когато  погледнем нагоре, над красивия водопад на Орфей вечер, виждаме звездите пръснали се по небосвода във формата  на лира.. Съзвездието  Лира! Там около него, сигурно звучи и изпратената в Космоса  през 1977 година от NACA чрез корабите " Вояджър-2" и "Вояджър-1" родопската песен " Излел Дельо хайдутин" в изпълнение на Валя Балканска 

Това е посланието ни от нас, земляните , към другото, необятното..Космоса

https://www.youtube.com/watch?v=ETP6pGP6BO0

Защото музиката не може да се опише с думи! Тя се слуша с Душа!  С душата , която ни води към звездите ..към  Орфаей…към звездите на Орфей!

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ритъм- редуването на различни по трайност тонове, подредени по определена логика

лад - система от група музикални тонове поставени в определено съотношение мажорни, минорни и диатонични

макам - произлиза от арабска и традиционно турска музика, В религиозен смисъл  от суфизъм- религия и философия

безмензурна песен - трапезни песни в бавно темпо и неорганизиран ритъм и метрум

© Румяна Друмева All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Благодаря за подкрепата, мила Бени!
  • Давай, сигурна съм, че ще е много интересно и стойностно!
  • Благодаря ти, Бени! Много неща съм спестила като информация, но обещавам си, ще продължа с изследванията ! Как ми се иска да зная всичко, всичко..
  • Руми, силно впечатлена съм!
    Толкова обстоен музикален анализ, при това не сух, а художествен, достъпен за широката аудитория, с толкова любов към Орфей и българската народна музика!...
    Поздрявам те, възхитена съм!...
  • Благодаря за посещението и топлите думи, DPP!
    Бъдете здрави и вдъхновени от обич!
  • Много интересна и образователна статия, която за музикален лаик като мен, е много четивна и поднесена на много достъпен език
    Удоволствие беше да прочета!
  • Благодаря ти, Стойчо! За фр. професор съм поместила и различните размери и тяхното богатство от разнообразие, но нямаше как да публикувам в този сайт нотен материал за доказателство! Обикновено чужденците когато видят нотите на българско хоро, казват„ Това е невъзможно да се свири! „ А човешкият живот е твърде кратък, за да научим всичко, за това ти благодаря за информацията!
  • Руми, искам да знаеш, че един от инструментите на Орфей, освен лира,е и цафара(пастирска свирка),но ти споменаваш това!
    Божествения полъх на мелодията от орфическите звуци живее в душите ни!
    Убеден съм в това!
    На гайда,освен в България свирят в Ирландия, Шотландия и Галисия,Кралство Испания. Докато нашата гайда е от ярешка или козя кожа, то в останалите страни е от плат.При нас има симбиоза от инструментите на Орфей, но и наследени от Елада,както арабски и персийски. Но това е друга тема!
  • Благодаря ти Стойчо! С полон доземи! Длъжна съм да споделя..завършила съм класичесо пеене и дирижиране, но това не ми пречи да обичам фолклора( не само българския)! Оригиналът на написаното тук,е на френси език а провокацията е от професор в Бордовски Университет! Иска ми се повече хора да знаят, за величието и автентичността на фолклора ни! В България е по- трудно да се даде такава оценка, защото всичко смятаме за нормална, заслужена даденост! Благодаря ти още веднъж за хубавите думи и за поставянето в „Любими„!
  • Радвам се, Миночка, че съм успяла да ти създам малко радост! Благодаря за присъствието ти тук, на моя страничка! Бъди багословена!
  • Много изчерпателен разказ, аз харесвам Орфей и всичко написано за него ми създава наслада.Радвам се,че прочетох, надявам се това да не е последно! Поздрав!
  • Дон Бъч, най- сърдечно благодаря! Приятно ме изненадахте с това, че хора които владеете така добре перото в писане на стихове и други форми на литературното творчество, се спирате и тук. А още повече, че написаното от мен ви е провокирало интереса и любопитството! Благодаря отново!
  • Великолепна статия, която впечатлява със задълбочената си наративност, образова ни и ни приобщава. Бих се радвал на още такива.
    Искрени поздравления!
  • Благодаря ти, Младене! Благодаря ти за ласкавите думи и окуражаването да продължавам да пиша..Честит Лазаров ден и на теб! Нека като него, станем, изправим се и тръгнем за да прославяме! Благодаря ти!
  • Честит Лазаров ден, Руми!
    За мен беше чест и удоволствие да се запозная с толкова компетентно написания ти текст. Въпреки, че музиката е далеч от моята специалност, изпитах истинска естетическа наслада. Както се казва - отвориха ми се очите за някои неща, които са привилегия на професионалистите. Умееш да поднасяш нещата от една специализирана сфера под формата на интригуваща есеистична хроника, така че да са достъпни и за лаици. Ние българите се радваме да научим повече за Орфей, защото освен велик музикант, той се е подвизавал по тези земи.

    Бъди благословена да пишеш все така!
  • Благодаря, Краси Тенев и честит празник на книгата!
Random works
: ??:??