Когато влизате в т.нар. църкви и храмове, опиянени от хорови песни, стотици светещи свещи и благите гласове на отците, четящи поредната проповед в Негова възхвала, бихте ли могли за миг да се дистанцирате от това въздействие. Да се отдръпнете назад - зад чертата отграничаваща ви от това синхронно църковно обсебване. Поне по време на Страстната седмица направете, макар и един-единствен опит да сторите това. Да погледнете с очите на Съмнението на целия този ритуал, на това суетене. Защото надявам се осъзнавате, че суетене произхожда от суета и че не Суетата беше Истината, която Христос проповядваше да търсим и която твърдеше, че ще ни направи свободни. В онзи Лобен Разпети петък Той изпита върховни мъки и съмнения там на Голготския кръст, разпнат между двама разбойници, изоставен от всички свои ближни. Има нещо грандиозно в това да усетиш, че си предаден от целия свят, дори и от своя небесен Отец. Че си останал съвършено сам в едно метафизично пространство на дъното на непрогледната бездна, че си отграничен от всичко живо и дори от цялата вселена и изпитваш Ботевото:
"очи тъмнеят, глава се люшка,
уста проклина цяла вселена."
Да стигнеш в сетния си миг до най-горчивата констатация и да изречеш безкрайно обвинителното възклицание:
"Боже Мой, Боже Мой, защо си Ме оставил?“
Какво общо може да има Църквата с всичко това? Какво общо може да има с Неговото велико и пречистващо страдание? Нима именно Църквата не е точно онова място, в което най-напред би проникнал Сатана, в качеството си на Ловец на души. Ако имате даже най-елементарната логика, то ще проумеете тази проста истина, че именно Църквата отдавна е станала обител и тяло на Сатана. Самият Иисус се опита да ни предпази от подобна грешка с думите:
"И когато се молите, не бъдете като лицемерите; защото те обичат да се молят стоящи по синагогите (църквите) и по ъглите на улиците, за да ги виждат човеците...А ти, когато се молиш, влез в скришната си стаичка, и като затвориш вратата, помоли се на своя Отец, Който е в тайно; и Отец ти, Който вижда в тайно, ще ти въздаде [на яве]."
Всъщност, приемайки тезата, че цялото учение Христово е изложено в четирите канонични евангелия, то ние разполагаме с всичко, което Той ни даде, за да живеем в праведност и да го следваме, защото нали самият Иисус каза:
"Аз съм Пътят, Истината и Животът".
Но Неговото оригинално учение бе подменено от църковни догми и езически ритуали, за да се въздейства на тамастичната тълпа, която много напомня на онова стадо свине, което Иисус прати на погибел.
Всъщност въпросът от древността и досега е бил един-единствен - между кого избираме - между Него или Сатана? Другояче казано - между него или Църквата (станала обител на Сатана)? И животът ни изправя пред този избор ежедневно, ежечасно, ежеминутно и дори ежесекундно. Но както казва Платон в "Митът за задгробното въздаяние на Ер" ("Държавата"- глава 12):
"Виновен е който избира, а Бог е невинен!"
© Младен Мисана All rights reserved.
Силното коментарно ограничение - не повече от 5 коментара дневно, ми пречи да отговарям подобаващо на скудоумни коментари като този на гражданина Ананиев. Той явно се прави на неразбрал, че терминът "канонични евангелия" съм използвал единствено, за да не изреждам имената на авторите им, а не във връзка с църквата. Цялата му коментарна инсценировка е във висша степен недостойна и не му прави чест!