Хайка за смоци - 2глава
Сутринта спах до късно и едва отлепих в 11. Смъкнах се тихо към кухнята. Заварих дядо и баба намръщени. Палачинките, златисти и апетитни, стояха по средата на масата до прозрачно сладко от праскови и аз седнах да ям мълчаливо.
- Няма да дойде с теб – отсече ледено баба.
Бе свалила престилката и я мачкаше в ръка. Устните й приличаха на права черта, а погледът режеше като кама.
Вдигнах глава неразбиращо.
- За хайката за смоци се притеснява – поясни небрежно дядо и сложи ръка на колана. – Ще й мине, хапвай да се разходим. Тъкмо напече силно.
- Никъде няма да ходи – повтори баба. – Майка му живи ще ни одере.
Хвърли престилката на леглото и се приближи до дядо.
- И двамата.
-Тя е в Италия, бабо - дядо нарочно натърти на „бабо”- и ми кимна леко с глава.
Стоях с палачинка в ръка и треперех като зелено листо. По софийските улици не се разхождаха смоци, но пък това беше нещо, което щях да разказвам есента и да събирам очите на всички. Вече не ми се ядеше. Оставих палачинката в синята чиния пред мен и успокояващо прегърнах баба. Тя беше бледа и бясна, за нея бях нейното малко момче, а трябваше да докажа на дядо обратното.
- Сложи ги в хладилника, бабо, като се върна ще хапна.
Тя ме погледна особено и кимна тъжно с глава. Мисля, че схвана дилемата.
- Сложи дългите панталони – прошепна и изтича навън.
Дядо победоносно вдигна ръка. Потеглихме към баира. Обърнах се за момент да погледна баба. Бе хванала дръжката на бутимото и биеше чубрицата с невероятна за нейната възраст сила. Мисля, че щеше да стане изключително ситна.
Напичаше и струйки пот пълзяха по врата и гърба ми. По пътя Горан Старши ми обясни, че трябва да намерим място на припек, пусто и гладко. Гробището било идеално. Вървяхме натам, по баира с кактуси и тръни. Слънцето изгаряше и малки скакалци издаваха странен звук сред тревите. Дори белите пеперуди, които обикновено красяха къпините, сякаш се бяха скрили на сянка. Листата на смокините бяха навели чела, уморени от жегата и почти безкрайното лято.
Отворихме бавно вратата на гробището и се огледахме. Дядо ме предупреди да не правя резки движения и да мълча. Застанахме пред чешмата и се заслушахме в шума на водата. Из къпините до нас прошумоляваха и пробягваха весели гущери. Напичаше страшно. С плавно движение дядо кимна наляво и аз обърнах глава. До страничния гроб се беше изтегнала дълга змия. Сърцето ми спря да бие и ми стана студено в жегата. Дядо бавно и безшумно извади ножа от шапката и се прицели. Имах чувството, че ще припадна или повърна, или и двете, за срам на рода. Сякаш бях на снимачна площадка на стар каубойски филм, само дето всичко беше реално. В един момент ножът блесна до мен, в следващия беше забил змията в твърдата земя. Мислех, че това е всичко, но дядо отново вдигна ръка. Друга змия изпълзя до нея. Той извади и втория нож и се прицели внимателно. Краката ми трепереха неудържимо. Започна да ми горчи в устата. Картината пред лицето ми затрептя. Дядо направи знак да вървим. Стъпвах като в пружини. Метнахме двете влечуги в торбата и заслизахме към селото бързо.
Усещах как всичко трепери в мен. Земята издаваше странен звук под краката ми и аз се оглеждах през няколко стъпки. Тениската можех да изстискам като изпрана. Но чувството беше прекрасно. Бях участвал в нещо като истински мъж. С времето щях да свикна. Поне се надявах. Сега трябваше да се успокоя, за да не изглеждам смешен.
По пътя срещахме един куп народ и показвахме змиите като в цирк. Мъжете ги обръщаха от всички страни, жените гнусливо правеха отвратени физиономии, а децата, ако можеха, целите щяха да влязат в торбата. И странно, всеки мъж завършваше с неизменната фраза :
- Довечера у вас?
Дядо кимаше усмихнато-утвърдително с вдигнат палец нагоре:
- У нас, ами как?
После ме изгледа критично и отсече:
- При Пешо ще изпием по бира преди да се приберем у дома. Имаш нужда от въздух.
Студената бира ми дойде екстра, нищо, че беше наливна и в нея плуваше муха. Извадих я с пръст и допих питието. А мъжете продължаваха да цъкат около змиите. Умирах от кеф. Чувствах се мъж. И селяните ме приеха така.
Драли ли сте змии на двора? Точно това правихме с дядо в следващия час и половина. Отрязахме им опашките и главите. Изчистихме ги и баба сложи огромна тенджера с боб. После приготви букетче с подправки и се обърна към мен.
- Имаш ли още душа?
- Имам апетит и за няколко палачинки със сладко.
Тя ме прегърна и се засмя.
- Дядо Горан номер две.
Имах нужда и от чаша вода. Докато пиех студената течност с лимон, чух глухите удари на бутимото, с което баба чукаше чубрица. Трябва вече да я е стрила на прах. Звукът отекваше като в древен езически танц и аз реших да надникна. Баба продължаваше да си изкарва яда на дървото. Само че сега бе сложила червени чушки за сладък пипер.
- Бабо, в магазина има и чубрица, и пипер. Защо си хабиш силите и си губиш времето?
Тя ме погледна особено и спря. Избърса потта от челото и много тихо каза не точно към мен, а на себе си.
- В магазина има, Горанчо. Ама дали го е пекло слънцето като тук? Като имам сила и здраве, да седя и да чакам смъртта ли ? По-добре да си губя времето в работа.
Стана ми срамно. Прегърнах я, тикнах й чашата с недопита студена вода и я сложих да седне.
- Гледай какво може Горан Джуниър.
Тя се засмя от сърце.
- Горан кой?
- Горан Младши, бабо.
Удрях бутимото и си представях, че удрям лошия късмет с него – всички лоши дни от живота си, с надеждата сладкият аромат на чубрица и пипер, който се носеше като вкусен облак из двора, да изкуши Съдбата да погледне с други очи на мен или дори да ми подари целувка.
Вечерта всички приятели се събраха под голямата хладна асма. Пихме студена бира и ядохме боб със смок. Приличаше на месо от риба. Имаше особен вкус от букета подправки, които баба пазеше в тайна и които, сигурен съм, не слагаше просто за аромат. Мъжете намекваха какво ще направят после, като се приберат у дома. Шеговито се заяждаха, че големите порции били за онези мъже с малки... Типично мъжки шеги, но аз бях частица от тях и това ме правеше адски щастлив. А после – както им беше навик, пиха и пяха, пиха и пяха до през нощта. За довиждане разлюляха двора от мъжко македонско хоро.”Жени ме, майко, жени ме... „ разцепи мрака в тишината на селото и заспалите баири. Този път бях с танцуващите мъже и като вълна в океана не усещах умората, а само галещия ритъм на песента и вятъра.
Легнал в тъмното, мислех за дядо и баба. Пердето леко се поклащаше и сенките на тавана придобиваха причудливи форми. Животът тук кипеше по начин, който не предполагах. Мисълта ми отново се върна на случките от деня. Реално погледнато, баба и дядо дори не са стари. И знаят много за живота, любовта и омразата. Майка ми и баща ми не са се гледали като тях от години.
Заспах леко усмихнат, загледан в сенките на тавана, напомнящи прегърнати мъж и жена. Искаше ми се да има и аз кого да прегръщам. Не знаех колко скоро онази чаровна хитруша с магичното име Съдба така ще разбърка тестето, че ще прегръщам, и то не една.
© Илияна Каракочева All rights reserved.