Една свещичка Живот
Озъбените пориви на беснеещия леден вятър да нахлуе под паянтовата врата на бараката, накрая се увенчаха с успех. На малките остри снежинки, прокраднали се през процепите, никой от налягалите на скърцащото ръждиво легло не се зарадва. Студът бавно взимаше надмощие в обречената битка с все по-отслабващата топлинка на старото кюмбе. Недоимъкът отдавна беше стиснал и него за гърлото. Из улиците на циганското гето пиянските песни, преминаващи на моменти в груби псувни, пригласяха на канонадата от новогодишни пиратки. Внезапно изскърцаха спирачките на мощна лимузина, хорската глъч секна и тълпата жадно я наобиколи в очакване. Майката наметна извехтялата ватенка и излезе на улицата. Едно парче омазнена амбалажна хартия, подхваната от виелицата, излетя от съдрания джоб на дрехата, застина за миг във въздуха, опитвайки се да полети, но като простреляна в крилото птица, направи няколко последни кръга и се свлече в краката на хората.
Шофьорът на поредния богаташ беше донесъл милостиня – „втора употреба” в кашони, които се разграбиха за миг. Жената едва успя да се докопа до два прокъсани чорапа - от тези, дето висят от елхата и Дядо Коледа слага в тях подаръци за послушните дечица. Върна се премръзнала в бараката, където болното Дете лежеше в ъгъла на стаята, прегърнало изтърбушено плюшено мече, а черните му, като малки въгленчета, очи жадно попиваха безцветно-изкривените образи от допотопния телевизор „Юность”, домъкнат от майка му преди време, след редовните ù нощни набези по „Околовръстното”. Парчето крива тел, забучено вместо антена и украсено с парчета гирлянди, любопитно надничаше над облепения наполовина с пожълтели вестници прозорец, сякаш искаше да се изфука с премяната си на околния свят. На стената, под една снимка на Дева Мария, изрязана от вехто списание и закована с пирони, мъждукаше полупразно кандило. Таванът на стаята – почернял от сажди, сякаш щеше да се срути всеки миг над главите им. В стаята едва се дишаше. Като в ковчег! Майката разголи внимателно сина си, намъкна широките чорапи на краката му, завърза ги с връвчица, за да не се изхлузят, загледа го с тъжна усмивка и каза:
- Ех, какъв си ми огромен подарък в тези чорапки, детенце!
После го зави нежно и се примъкна до немощния пламък на малката свещичка, чийто живот беше зависим от един случаен, смъртоносен полъх на Съдбата. Започна поредната лъскава реклама на нов модел плазма и Детето си я представи за миг у тях – на мястото на стария телевизор. Притвори очички замечтано и блажено се усмихна.
Лекарите не му даваха големи шансове за живот. Единствената надежда беше трансплантация в чужбина и майка му прекрасно знаеше суровата истина, но за нищо на света не би я споделила с детето си. Сухата раздираща кашлица от малките гърдички, сгушени до захабената ù плът, я разбудиха от прегръдката на съня. Тя стана, сипа блудкав чай в очуканото войнишко канче и го подаде на Детето. То жадно отпи полустудената течност, забърса мокрите си устнички с опакото на ръката и се отпусна уморено на възглавницата.
Рекламите свършиха и се появи зов за помощ за поредните болни деца, поверили живота си на хорската милостиня. Лечението е дало добри резултати, но парите не стигали, както обикновено.
Детето се поразмърда обнадеждено и тихо попита майка си:
- Мамо, искам да се излекувам и аз, защо за мене никой не събира пари?
„Защото сме цигани, милото ми, защото сме бедни, мръсни мангали” - натъжено отговори сама на себе си Майката, зави Детето си с още едно одеяло и му прошепна гальовно:
- Хайде, заспивай, че стана късно вече. Тези деца са наистина много болни и се нуждаят от спешно лечение много повече от тебе, детето ми. Ще видиш колко скоро ще те напусне цялата болка, която те измъчва.
Думите ù се задавиха в гърлото, а бликналите сълзи блестяха като тъжни самотни светулки в сумрака на стаята. Майката прокле наум мизерията, прокле заобикалящия ги хищен свят и се загледа с невиждащи очи в поредната, лишена от съдържание, новогодишна реклама. В съзнанието ù изплува смътно някакъв стих, за който, незнайно защо, винаги се сещаше по празниците:
Добрината е джоб с изтърбушен хастар
на Живота в костюма банален…
И светлите празници – дни за пазар,
а Тъгата – декор театрален! ***
Навън хриптящите пиянски гласове започнаха да отброяват оставащите мигове до Новата Година и раздялата със Старата, но на Майката се сториха като тежка раздяла с един никому ненужен детски живот!
На сутринта тишината беше пуснала пипалата си из гетото. Бръснещият вятър премяташе по черната, като циганска мъка, земя остатъците от Новогодишната нощ. Едно малко парченце амбалажна хартия спря своя бяг до проядената ограда на кръчмата. На листчето, подгизнало от влагата, все още можеше да се различи изкривения детски почерк:
„скапи дедо коледа вместо подарак много ми се иска да оздравея по бързо щото мама се измъчва като ме гледа болен. татко ми е в затворът и ас съм единственият мъж във къщи. всеки ден се мола и на бог за здраве щото не е лошо човек да има повече приатели на които да расчита. благодария ти че те има. твой приятел който ше те обича винаги.”
Буквите се бяха посвили на хартията, за да направят място в ъгъла на едно огромно нарисувано сърце, размазано от калта. Сърцето, което никога нямаше да стигне до добрия беловлас старец. Но Детето нямаше как да знае това. То просто беше безкрайно щастливо в своята крехка Надежда, топлеща го много повече от всичките играчки на света. На Сърцето – това искрено късче любов, беше отредено до пролетта да изгние под бялата пухкава пелена на забравата!
Пролетта, когато новото начало, жадно очаквано от всички да се разлисти от зелените нежно напъпили цветчета на Живота, една малка, едва тлееща свещичка щеше да загасне завинаги!
*** авторски стих
http://otkrovenia.com/main.php?action=show&id=238230
© АГОП КАСПАРЯН Todos los derechos reservados
Закъснели поздравления, Вълчо!