На скоро прочетох книга, която отново провокира куп размисли у мен. Преди време ги бях разпределила тематично и за всяко имаше есе. Мразя да преписвам. За това... Всичко от начало! И по-синтезирано!
Може ли човечеството да създаде справедливо общество, без господари? Моят отговор е Не. Още преди. Като прочетох книгата, разбрах, че и нейният автор мисли така.
Всеки човек, сам по себе си е различен, но и еднакъв със всички останали. Звучи абсурдно, но не е. Всеки един си има амбиции, страхове, надежди, мечти, обвързаности. Те определят отношението му към останалите и света. Разликите идват от среда, количествата съставки, дозата емпатия, на която е способен. Всички имат доза човеколюбие, хуманност. Особено, ако даден обект има самоличност. Мисля, за това не се дават имена на животните за храна. Малко, или много, стопаните се привързват към тях и трудно преживяват края. Но, това дистанциране отива в другата крайност. Отнема се самоличността на висши бозайници ( кучета, котки, делфини, животни за ловуване), на хора, дори общности. Превръщат се в цифри, в понятия, украсяват се с етикети и става лесно да загубим хуманното отношение към тях. Така се губи емпатията и човечеството се разпада, като общност и започват вътрешни търкания. С времето те нарастват. Личните амбиции на отделни индивиди, при които те са особено големи, потискат хуманността и заличавайки самоличността на конкуренти и други, които стоят по някакъв на пътя им, ги унищожават, или подчиняват. Използвайки техният физически, или умствен потенциал, те се придвижват напред, към целта на амбициите си. В този процес, не рядко се заформят групи, които, тласкани от интереси после се разпадат. Пречупването и подчиняването, унищожаването, прерастват на ниво група. И така, през общества, народи... В тази ситуация, средно скроеният човек съчувства и подкрепя по-слабите. Поне до момента, в който трябва да се лиши от нещо, на което държи. Самите „жертви” са подвластни на същите движещи сили, но нямат нужният потенциал. За това трупат гняв. Доста дълго и безсилен. Съществуващата йерархия, която крепи стастута на омразните им индивиди ги изнервя, но нямат нищо против, в лично качество, да се изкачват в нея. И в двете групи има идеалисти, които мечтаят за свят на справедливост, равенство, хуманност. Това е мечта на потиснатите и те лесно се обединяват около такива хора. Но чистите идеалисти са единици. Те дават живота си за идеята. В повечето случаи става дума за популизъм. Ще рече, риторика, увличаща големи маси, зад която липсват намерения за действия в тази посока. Тази битка се води на много нива, в различни посоки. Виждаме я всеки ден. Какво става със самите маси и тяхната емпатия? Оказва се, че негативното отношение към йерархичната структура е силно и те дават самоличност на нивата. Желаят да унищожат физически тия самоличности, дори, ако те са направили много в тяхна полза. Крайната им цел, понякога неосъзната, е да заменят тази структура със своя, която прилича на унищожената. Различни са самоличностите.
Стигам до заключението, че с този психологичен багаж на отделния индивид, не е възможно да се изгради общество на равенство и справедливост нито на Земята, нито в Космоса! Нали вече се готвим да завладяваме Марс?! В същото време, тайните на познатата природа стават все по-малко и човекът става все по-опасен за средата си. Какво следва? Всеки знае какво трябва, но малцина ще го направят.Както казах, чистите идеалисти са малко и останалите ги жертват за амбициите. Човекът се самоубива и повлича след себе си света!
© Маргарита Ангелова Все права защищены