20 окт. 2010 г., 09:45

Светът не е така елементарен

755 0 4

Светът не е така елементарен.

Принизили сме го до една лъжа.

 

И блъскайки се в клетката,

изградена от собствената ръка,

се чудим и се маем,

защо в него не влиза светлина.

 

Забравили произхода си небесен,

търкаляме се с наслада в калта.

Копнеем за обич, за богатства, за нежност,

поставени обаче само в нашата ръка.

 

От малки деца ни подтикват

победи да търсим на всяка цена.

Не за самите дела, а за успеха потим се и мъчим се,

само и само да стигнем върха.

 

А върхове много, примамват ни

и усмихнато дават ни знак,

или гордо обръщат гърба си

и може би мислят, че човекът е глупак.

 

Не вникваме в себе си, не оглеждаме пътя си,

не спираме целта да осмислим,

като движени от някой друг,

ставаме почти кат’ автомат.

 

Тук вярност продадена, там приятелство разбито -

забравили сме жертвите, оставили по пътя си,

- с безброй неща неразбрани, покрили сме

следите на стъпките си в този бяг.

 

От сън ставаме намръщени,

недоволни от себе си, от времето, от съседа,

от шефа, съпруга, децата, парата,

от живота, та дори и от целия свят.

 

А рецептата е проста:

Да помним, че сме ВЕЧНИ,

а това е само урокът

и там в далечината очаква ни истинският ВРЪХ.  

Хотите прочитать больше?

Присоединяйтесь к нашему сообществу, чтобы получить полный доступ ко всем произведениям и функциям.

© Нели Все права защищены

Комментарии

Комментарии

  • Благодаря ви мили за подкрепата и за съветите! Аз наистина не съдя, а поглеждам пътя си назад. Същността на човешкия живот, според мен, е да опознае себе си, да опознае защо светът, който се намира в него не е само отражение на външния свят; какво бушува в душата му и дали то е някаква реалност. Затова са всички религии, затова е философията, изкуството. Това че превръщаме в догми някакви истини и ги правим пречки в еволюцията принадлежи също към уроците, които изучаваме за да достигнем до ВЪРХА.Поздрави!
  • Нели,еволюцията е естествено развиващ се процес,в който дори Бог не се намесва.Всеки дух има различно ниво на осъзнаване и развитие.Дано не си религиозен човек,за да го осмислиш.Защото религиите са съградени от догми,а те са ограничения...Не съди никого,а твори съзнателно себе си!И не забравяй,че всеки човек има своята истина.Тя е гледната му точка.Поздрав за стихотворението!
  • да харесах
  • Много истини си казала. Но когато човек от векове е натрупал невежество върху същността си никак не е лесно и просто да откриеш, че си Вечен. Откриването на тази Истина е бавен процес и всеки го открива сам за себе си. Радвам се, че в този сайт по-голямата част от хората са го осъзнали.

Выбор редактора

Нека нямаш студени недели! 🇧🇬

Alex.Malkata

Моя тиха и вярна тъга... с дъх на есен и почва дъждовна... Спри на моите устни сега и кажи ми: Защо ...

Празната 🇧🇬

Синьо.цвете

Беше залп. Беше взрив. Смъртоносно отеква. Жална майка катери деветия мрак – бели камъни, кръстени в...

Реквием за една буря 🇧🇬

imperfect

Очите му са с цвят на капучино, а устните му имат вкус на сняг. Целунах го веднъж. (Май беше зима). ...

Разплитане на тишините 🇧🇬

yotovava

Най-тихото е пълно с думи, до днес неказвани на глас. Реката влачи кални руни, които не разчетох аз....

Разпродажба на спомени 🇧🇬

maistora

На уличка тиха далеч от пазара, под склопа на цъфнали млади липи, старица, изпита от болест коварна,...

Мъжко хоро 🇧🇬

argonyk

Прибраха стадата – не нàйдоха пàша. В хамбарите тичат уплашени мишки. Гайдарят допива поредната чаша...