МОТИВАЦИЯТА
Търсенето на задоволителна философия на живота е въпрос стар, колкото света и тези, които са се опитвали да му дадат някакъв отговор, само са прибавяли по някоя мъглявина сред Космоса от светогледи. Задачата е непосилна, защото носи в утробата си съзнанието за мимолетността на човешкото съществувание, а до него както знаем стои смъртта - като предупреждение, че животът трябва да се насити със смисъл, за да не отиде напусто. Автономията на индивида, заедно с цялата клавиатура от субективни стимули, правят на парчета всяка логика, дръзнала да въвежда порядък или да дава готови отговори.
По десетки щандове и сергии ни се предлага мъдростта на вековете, събрана в меки подвързии и въпреки това човекът остава самотен и скептичен относно собственото си бъдеще. Някои от авторите ни предлагат своите прозрения в романтичен дух, други посредством интелектуални понятия, трети откриват религията, ала не като догма, а като нов контекст, чрез който човекът може да постигне хармония. Общото във всичките тези внушения е, че индивидът трябва да се обърне сам към себе си и чрез инструментите на собственото си съзнание да постигне нови измерения, които да могат да бъдат преподреждани на по-високи и по-високи степени.
С други думи казано, пред всеки трябва да има дълъг Път, избран според природата на неговите предчувствия и интуиция, път с извисявания и падове, но винаги с една далечна и дълбоко индивидуална цел.
Само дългосрочните цели, превръщащи живота в процес, могат да изличат някогашните граници между печалба, загуба, успех или провал. Единствено такива личности, наричани често трансперсонални са в състояние да постигнат вътрешно равновесие и да превърнат себе си в една плаваща, гъвкава система от удивителни възможности, преодоляваща болката, страхът от самотата и смъртта.
Изглежда, че само човекът пронизващ в една постоянно отворена вселена и постъпвайки в съзвучие с вътрешното си познание може да открие около себе си една интересна, динамична и уникална реалност. Гъвкавата природа на интелекта дава безкрайни възможности за мотивация, поради което съвсем не са необходими внушения отвън. Философските, религиозните и научни идеали отдавна служат ефикасно, но тъй като много често преливат един в друг, човек може да открие философия и мотивация дори в събирането на мидени черупки. Стига да чувства вътрешната необходимост, духовна неотстъпчивост и личен кураж да издирва стотици хиляди разнообразни черупки, откривайки неочаквани връзки между тях и цялата необозримост на Космоса и нещата. Въпросът е да има дълбоко лична изходна точка и един безкрайно дълъг Път. Може би така бихме могли да погледнем на света и себе си с нови очи, да открием нови възможности да бъдем балансирани и човечни.
Петър АНГЕЛОВ - Дарев
© Петър Ангелов - ДАРЕВ All rights reserved.