Наскоро в Русия имаше протести. Не протести против властта. Протести против един филм и неговото разпространение. На тези протести бяха хвърляни коктейли "Молотов", подпалени коли и изгорен кинотеатър. Един от главните "пазители" на православието и организатор на протестите, Александър Калинин, заяви: "Една православна страна трябва да бъде такава, какъвто е Иран - тоталитарна религиозна държава".
Къде са корените на подобно разбиране на християнството? Нека се допитаме до историята. Известен ни е дългия процес в Европа за отделяне на църква и държава, за ограничаване влиянието на църквата върху светските дела. Европа мина през Реформацията, която се бореше с догмите на католицизма, и Просвещението, които изиграха огромна роля за днешния и вид, и не само - идеите на Просвещението бяха осъществени с основаването на САЩ като държава, продължител на европейската култура и традиции. По онова време по разбираеми причини тези идеи не можеха да бъдат приложени изцяло в Европа. С времето се случи и обратния процес - САЩ повлияха на Европа и това ускори промените към демокрация на Стария континент. Така че можем да кажем - Европа основа САЩ, а САЩ промени Европа.
В Русия въпросът по отделяне на църква и държава изглежда все още е на дневен ред, но стои точно обратно - там църквата винаги е била подчинена на държавата, така че там трябва да се ограничи не влиянието на църквата върху светските дела, а влиянието на държавата върху църковните такива. Откакто се говори за Русия, руската православна църква е инструмент на руския империализъм. Днес православието в Русия е инструмент в ръцете на поредния Велик Вожд - в случая Путин, за разпространяване на руско влияние и проруска пропаганда. Това доста отдалечава руското православие от християнските принципи и то явно трябва да мине през своята Реформация, а държавата Русия - през своя век на Просвещението. По подобен начин стои въпросът и с мюсюлманските държави - ислямът като религия също не е преживял своята Реформация, а в тези държави има видима нужда от Просвещение. Там смесването на религия и политика е очевидно, а църква и държава не са отделени. По този начин се оказва, че любимият на всички русофили Владимир Владимирович е прав, като казва, че православието е по-близо до исляма, отколкото до католицизма. Прав е, но едва ли ще се съгласи с причините, посочени по-горе, защото те са доказателство, че Русия е изостанала държава. Една такава държава не би трябвало да учи другите християнски държави на морал, а обратно - би трябвало да се поучи от техния опит.
© Филип Коновски All rights reserved.
След идването на власт в Русия на Владимир Путин повече от десет милиона руски граждани са емигрирали от Русия.
Руската армия и вътрешни войски,чийто наследник днес е Росгвардия участват в инвазията в Украйна, да не продължавам за войните в Грузия, Сирия, а преди това изравниха Грозни в Чечня.И безброй "специални операции" в чужбина,вкл.терористични актове, отравяния с Полоний и, естествено с "Новичок".
За каква религия може да говори президента Владимир Путин?!
Такива са фактите.