Миналата седмица медиите изненадаха с шокиращата новина за спиране средствата за БАН и отнемане на имотите ù. Това беше знак за последните мохикани на българската наука, които явно прекалено много са се задържали тук, че трябва вече да си ходят, тъй като са икономически неизгодни за страната. Според финансовия ни министър, в академията работели някакви феодални старци, за които няма що да съжаляваме – поне така ни бяха поднесени нещата. БАН със сигурност има нужда от преустройство, но от ликвидация едва ли... Като се има предвид с колко усилия и за колко време е градена, ликвидирането ù ще е къде-къде по-експедитивно – с един замах както се казва! Наистина в науката не се печели милион за 1 ден, като в бизнеса, затова пък се правят милион експериментални изследвания, за да станеш един ден професор и това не трябва да се забравя, по отношение на „феодалните старци”. А в БАН работят и млади хора... Всъшност предлагаха на учените да се самоиздържат от външни проекти и от бизнеса. Интересно ми е кой български бизнесмен ще вложи пари в нещо, което ще му донесе печалба, след 10 години, примерно? Колкото до външните проекти, не е възможно да се разчита само на тях. Идеята, погледната отвсякъде, беше меко казано необмислена, затова и скоро бе отхвърлена. Премиерът се срещна и споразумя с „феодалните старци” и така тяхното статукво беше запазено, доколкото разбрах, даже няма да има и реорганизация. Експериментите с българската наука, обаче, за съжаление, продължават.
Тази седмица министърът на образованието внесе проектозакон, който ще бъде гласуван през декември и според него, отсега нататък научните звания ще си ги дава всеки университет и те ще се признават от другите университети в страната. А извън нея? Нищо друго, освен девалвация на званията, не може да се получи от това. Ще се нароят много професори, които впрочем никой няма да взема на сериозно...
Новината за закона, беше последвана и от друга – намаляват се 3 пъти субсидиите за научни изследвания на Медицински университет – София. А там – в Националната генетична лаборатория и Центъра по молекулна медицина, съвсем не работят „феодални старци”, а млади хора, завършили и специализирали в Америка, Европа и Япония и върнали се, заради перспективните изследвания тук. Откритията, които бяха направени в генетичната лаборатория, са със световно значение. Откриването на дефектния ген, причиняващ периферна невропатия, например, ще доведе до създаване на лекарства не само за това, а и за други нервни заболявания. Трябва ли да се затваря вратата пред подобни начинания?
Думите от известната песен, изпята от Фреди Меркюри преди време „show must go on” се оказаха пророчески за живеещите днес, особено в България. В предишното си микроесе, бях писала, че не зная, дали ще се справят учените с шоуто, е сега вече знам – те не успяха, поне българските не се оказаха достатъчно атрактивни, така че шоуто продължава, най-вероятно без тях.
© Диана Атанасова All rights reserved.