Aug 9, 2017, 10:00 AM  

Искендер Шишман 

  Poetry » Phylosophy, White poetry, Other
947 1 2

Преди се зовах Александър,

а днес се зова Искендер*.

Преди величаех  Иисуса,

а днес величая  Аллах.

Бях някога принц на Никòпол*,

а днеска съм бег на Самсýн

Преди имах и брат, и другари,

а днеска останал съм сам.

 

Преди имах род и Родина,

преди имах чувство за дълг,

а днеска аз властвам над чужди,

на грешни царè съм васал.

За своя народ съм предател,

понеже аз сведох глава...

но само тъй можех от гибел

горкия си брат да спася*.

© Андрей Андреев All rights reserved.

*Александър Шишман, или Искендер Шишман, е син на цар Иван Шишман (1371-1395г.). След пленяването на баща си, през 1395г., той приема исляма и се превръща в османски военачалник.

**Втората и последна столица на Търновска България (1371-1395г.) е град Никопол.

***По мое мнение не е изключено Искендер да е приел исляма, за да спаси както себе си, така и брат си, Фружин, който през 1395г. е твърде малък, може би дори невръстен.

 

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Трябва да въдеда някои корекции, сиреч поправки, уточнения, около личността на Баязид Иълдъръм. По време на Косовската битка (1389г.) баща му, Султан Мехмед, е убит с измама. Баязид поема управлението и избива всички останали престолонаследници. Съмнявам се, че човек, способен на подобни убийства се стреми да отмъсти за баща си.
    През 1394г. той получава титлата „султан”. Дотогава титлата на османските владетели е „емир”.
    Османската империя не е идеологически турска държава (вж. Божидар Димитров), а държава на една религия, в случая, исляма. Народността в Османската империя не е имало никакво значение. Доколкото ми е известно има огромен брой босненци, получили властта на султанския скиптър.
    Баязид обаче наистина е един жесток владетел, който не крие злобата си дори срещу Тамерлан през 1402г. след битката при Анкара. Неговата високомереност предначертава съдбата му и отваря портите на онази негова иронична гибел година по-късно, когато умира докато го разнасят в клетка.
  • Много добър ритъм на стихотворението. Историята трябва да се знае, помни и предава на бъдещите поколения.
    Баязид Светкавицата се оформя като изключително силен турски султан. Всички, които се занимават с история, са чували за суровата ръка на този варварски народ. Смятам, че смъртта на баща му – Мурад, го озлобява и ускорява експанзионистичните му намерения.
    Султан Ахмед I е интересна личност, стояла на престола в Османската империя. Проявява доброта, като не убива брат си – принц Мустафа.
    Съпругата му – Кьосем, е пламенна жена, която хваща сабя, за да защити двореца от нахлуване на предатели, увлечени от хитрата Сафие Султан – бабата на Ахмед. Развитието на събитията от онова време са принесени в съвременния филм ,,Кьосем’’. Няма да сгрешиш, ако изгледаш един епизод. Страхотна екранизация!
Random works
: ??:??