May 8, 2020, 7:03 PM

 Авторитетът на учителя (2) 

  Prose » Others
1001 1 2
Multi-part work « to contents
9 мин reading

               Резултати и изводи от анкетите. Първата анкета се проведе сред 30 ученици, а втората анкета - сред 2 учители, 2 родители и 2 други възрастни, имащи отношение към образованието. Резултатите от анкетите сочат, че авторитетът на учителя е много важен в преподавателския процес, но действително има проблеми в тази област и учителите трябва да работят върху изграждането на авторитет наравно с преподаването по конкретния учебен предмет.

               На въпроса учениците уважават ли учителите 10 от анкетираните ученици отговарят „а) Да, уважавам всички учители.“; 15 ученици - „б) Уважавам повечето учители“; 5 ученици - „в) Уважавам само някои учители“ и нито един ученик не отговаря с „Няма учител, когото да уважавам“. Посочените отговори сочат, че авторитетът на учителя е осезаем и признаван от учениците, повечето от 80% от учениците уважават всички или почти всички учители и всеки ученик има поне един учител, когото да уважава. На аналогичния въпрос във втората анкета 1 човек отговаря „а) Да, смятам че ме уважават много благодарение на усилената ми работа и талант в преподаването.“; 2 души - „б) Уважават ме достатъчно, защото съм добър учител/родител.“; 2 души - „в) Да, уважават ме като възрастен.“; 1 човек - „г) Не ме уважават изобщо.“, и прави впечатление, че учителите отговарят а или б, родителите - б или в, а другите анкетирани - в или г, от което може да се направи извод, че хората, имащи повече опит с преподаване и обучение на деца чувстват съществено повече авторитета, който имат, т.е. възрастните имат сравнително реалистична преценка за силата на влияние, която имат при взаимодействието с ученици и има ясно изразена положителна корелация между опита в преподаването и самоувереността на преподавателя в процеса на преподаването.

               На въпроса важно ли е да се уважават учителите 16 ученици отговарят „а) Да, определено - така ученето става по-интересно и ползотворно.“; 12 ученици - „б) Донякъде; най-вече заради дисциплината.“; 1 ученик - „в) Ако е важно за учителите; за учениците е без значение дали уважават учителите/родителите.“; 1 ученик - „г) Ако на ученика му е интересно, ще си учи - няма значение какъв точно е учителят/родителят.“. Прави впечатление, че повечето ученици - 28, смятат, че е важно да се уважават учителите, но само 10 уважават всички учители - от което се прави извод, че учениците очакват учителите да имат определени качества в преподаването и не са склонни да ги уважават само защото са учители, смятат, че учителският авторитет е важен и трябва да се гради.

               На въпросите кое уважават и кое не уважават у учителите само 9 ученици посочват всички положителни характеристики и само 8 ученици посочват всички отрицателни характеристики, което води до заключението, че не е важно учителят да притежава възможно най-много положителни характеристики и възможно най-малко отрицателни характеристики, а по-скоро е важно цялостното му представяне и умението да изгради положителен образ пред учениците с положителни свои качества, дори и да са по-малко на брой.

               От положителните характеристики, изброени при въпрос 3 в първата анкета, „а) Да ми обръщат повече внимание; да са по-мили и учтиви; да отговарят търпеливо на въпросите ми.“ присъства в отговорите на 19 ученици; „б) Да преподават по-качествено и да поддържат дисциплината в час.“ - в отговорите на 17 ученици; „в) Да преподават по-интересно и да се грижат за външния си вид, да говорят с ясен глас и да създават хубава атмосфера.“ - в отговорите на 16 ученици; „г) Да бъдат по-справедливи, да възприемат всички ни еднакво и да нямат избраници, да дават възможност за спокойна работа и изява на желаещите на дъската.“ - в отговорите на 22 ученици; г присъства в най-много отговори.

               От положителните характеристики, изброени при въпрос 3 във втората анкета, всички анкетирани посочват и четирите отговора, като „а) Да обръщат повече внимание на учениците; да са по-мили и учтиви; да отговарят търпеливо на въпросите им.“ и „б) Да преподават по-качествено и да поддържат дисциплината.“ са посочвани на първо място - и двете от по трима души; „в) Да преподават по-интересно и да се грижат за външния си вид, да говорят с ясен глас и да създават хубава атмосфера.“ се среща веднъж на второ място, веднъж на четвърто място, а в останалите случаи е на трето място; „г) Да бъдат по-справедливи, да възприемат всички деца еднакво и да нямат избраници, да дават възможност за спокойна работа и изява на желаещите.“ най-малко се цени от възрастните - среща се два пъти на трето място и четири пъти на четвърто място.

               От отрицателните характеристики, изброени при въпрос 4 в първата анкета, „а) Да викат, да се ядосват, да се карат; да наказват, да мъмрят, да обвиняват.“ присъства в отговорите на 14 ученици; „б) Да не умеят да поддържат дисциплина в класната стая.“ - в отговорите на 16 ученици; „в) Да не преподават добре; да не обясняват ясно и разбираемо.“ - в отговорите на 23 ученици, „г) Да не са справедливи; да обвиняват без причина; да не дават възможност за изява на учениците.“ - в отговорите на 23 ученици; в и г присъстват по равно в най-много отговори.

               От отрицателните характеристики, изброени при въпрос 4 във втората анкета, всички анкетирани посочват и четирите отговора, като на първо място, както и на второ посочват „а) Да викат, да се ядосват, да се карат; да наказват, да мъмрят, да обвиняват.“, „б) Да не умеят да поддържат дисциплина в класната стая.“ или „в) Да не преподават добре; да не обясняват ясно и разбираемо.“. Откроява се, че „г) Да не са справедливи; да обвиняват без причина; да не дават възможност за изява на учениците.“ се среща само на трето (два пъти) и на четвърто (четири пъти) място.

               Изводът от тези резултати е, че вижданията за това кое е важно за учителския авторитет се разминават по отношение на това кои са най-съществените му проявления под формата на определено поведение, няма единодушно мнение нито сред учениците, нито сред възрастните. Справедливостта се цени от най-много ученици - и парадоксално, от най-малко възрастни, това е област, в която трябва особено старателно да се работи.

               На въпроса какви са взаимоотношенията между учителя и учениците в часовете в първата анкета 1 ученик, отговаря „а) Спокойни, ползотворни, научаваме много интересни неща в часовете.“; 15 ученици - „б) В повечето часове е хубаво и има условия за учене.“; 14 ученици - „в) В някои часове е хубаво и има условия за учене.“; нито един ученик не отговаря „г) Всички часове са ужасни, няма условия за учене.“.

               На аналогичния въпрос във втората анкета 5 души отговарят с „б) В повечето часове е хубаво и има условия за учене.“, а един - „зависи от конкретното у-ще“.

               Останалите въпроси от анкетите са по-скоро насочващи и дадените отговори на тях затвърждават убеждението, че учителският авторитет е ключов в образователната система, но не напълно независим от странични фактори като обстановката в класната стая, броя на учениците, конкретното училище, родителите, учениците, свободното време, което има един учител за творческа подготовка на уроците.

               Повечето ученици дадоха подробни отговори на въпроси 6 и 7. Учениците искат: ясно, справедливо, търпеливо, разбираемо, спокойно, интересно, забавно, повече примери, по-малко термини, да не се иска 50% за тройка, учители да не се заяждат с ученици, да не викат, да помагат, да не са нервни; да не са разсеяни; да обясняват подробно; да пускат до тоалетна; по-малко тестове, да няма матура; по-малко домашни и да ги обясняват; да преподават по-добре; повече дисциплина, повече предмети, свързани с реалния живот - с някаква професия, спасяване на живот и т.н., повече избираеми и по-малко задължителни предмети, по-голяма част от учебния материал да е свързан пряко с живота, периодични сериозни проверки на учителите, повече игри, хубави чинове, да не е горещо в класната стая.

Въпрос 6, А1 а - 18; б - 19; в - 11; г - 3; д - 1

Въпрос 6, А2 а - 2; б - 3; зависи от родителите и ученика - 1

Въпрос 7, А1 да - 3; донякъде - 16; не - 9; много домашни, трудно

Въпрос 7, А2 а - 1; б - 4; зависи от родителите - 1

Въпрос 8, А2 температурата в класната стая; технологии, материална база; място за отдих на ученици и учители

Въпрос 9, А2 полезно е, но изпитите не са достатъчно обективни; дали учениците внимават в час...

 

 

               Заключението от настоящия проект и проведените анкети е, че основната посока, в която трябва да работят учителите за изграждането на своя авторитет, е отделянето на ключови свои характеристики и усилена работа върху тяхното развиване. Творческото изграждане на урока, съобразено с положителните характеристики на учителя, така че да ги използва максимално, би било най-ползотворно и ще осигури не само качествено преподаване на материята, но и системно и редовно затвърждаване на учителския авторитет, което е от огромна роля за образователния процес, както е видно от подробните отговори на учениците и техните виждания - гледището им върху образователния процес е неотделимо от учителя, т.к. той играе ключова роля в него и в повечето случаи е единствената значима, представляваща образованието, фигура за тях. Забелязва се, че нито един ученик не разглежда ученето като нещо независимо и напълно отделено от учителя. Учителят носи отговорност да прояви възможно най-добрите си качества в процеса на преподаване и да съхрани и системно да изгражда и затвърждава своя авторитет, взимайки предвид личния си характер и важното за успешното учене на учениците, изграждайки ползотворни взаимоотношения с тях.

 

Библиография:

1. Андреев, М., „Образование и общество“, София, 2001

2. Косева, М., „Авторитетът на учителя в представата на ученици и учители от гимназиалния етап на средното образование“, Годишник на СУ „Св. Климент Охридски“, Факултет по педагогика, книга Педагогика, том 112, София, 2019

3. Иванова, Т., Калоянова, Н., „Ключови компетенции и професионални роли на учителя“, „Управление и образование“, Том VI (3), 2010

4. Гюрова, В., „Параметри на лидерската роля и функция на учителя“, „Управление и образование“, том XII (3), 2016

5. Михалева, Н. „Диалог и общуване в образованието, „Философия“, Volume 25, Number 3, 2016

6. Георгиева, В., „Влияние на стиловете на общуване върху сътрудничеството между учители и ученици, Тракийски университет, Факултет по педагогика, Стара Загора, Студентски алманах, Том 3, 2015- 2016

7. Господинов, Б., Делибалтова, В., Чавдарова-Костова, С., „Педагогика“, Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 2018

© Йоана All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • И аз съм имала такива учители. Благодаря за този коментар!
  • Длъжен съм да отбележа, че в своята завършеност /част 1 и 2/ твоят текст, Йоана, озаглавен "Авторитетът на учителя" ми даде възможност да получа представа колко е важна личността на учителя в учебния процес. Може би днес в училищата подценяват нейната роля. Но личният пример и качества, са от решаващо значение за образованието. И досега пазя като светини в паметта си образите на някои мои учители, без които днес не бих бил това, което съм. Поздравявам те за отлично написаното изследване! Беше ми много интересно да го прочета.
Random works
: ??:??