Глава 20 - Няколко сватби без погребение
Ваня и Светльо се върнаха от предсватбено пътешествие и покупки. Цяло село се извървя да види бялата рокля. Това беше против традицията, но никой в случая не се съобрази. Ваня беше щастлива и пусна на изложбата цялата любопитна навалица. Жените цъкаха с език, дори Ани при видя ú онемя.
Материята приличаше на нещо средно между коприна и сатен, не беше искрящо, а как да го нарека, млечно бяло. Изчистен модел рокля, дълга и семпла, с открити рамене и букетче бели цветя като паяжина на едното рамо, с по едно малко цветче от същите на ръкавичките и на полата надолу. Завидях на Светлин отново. Тогава погледнах Ани. Не, нямаше да завиждам и да ревнувам повече. Прегърнах през раменете моята малка красавица и се загледахме двамата в сватбената дреха. После Ани се сети нещо и ме извика навън.
- Такава рокля не съм виждала, като на принцеса от приказки. С много воали под плата, като кукла е в нея. Ходили чак от Асеновград да я взимат. И с ръкавичките до над лактите е като за истинска дама. А обувките са от същия плат като роклята. Има само една малка подробност - Ваня иска с теб да им бъдем шафери. Аз обещах, нали сте приятели с нея?
Погледнах я изненадано - жените усещат толкова неща. Прегърнах я нежно и ú казах, че нямам против, но има една „малка” подробност.
Тя ме погледна с очакване.
- Фани и Димо ме поканиха да бъда подкумник на тяхната сватба, и аз обещах, нали и те са ми близки приятели.
- А какво ще стане ако сме подкумници и шафери и на двамата? Нали ще се женят заедно? Какво правят шаферите у вас?
Замислих се какво да ú отговоря. Бях ходил на няколко сватби и шаферите имаха различни задължения. Зависи в кой край на България са празненствата.
- Закичват обикновено гостите с бели цветя, изнасят подаръците, които дават гостите на младоженците. Танцуват с погача и някаква птица май, за последното не съм сигурен дали го прави шаферката или кума.
- Но гостите са едни и същи на двете сватби, нали?
- Да, точно така. Можем да сме шафери и на двамата. Ваня на мен е купила рокля, Фани и Димо ще облекат теб и готово.
Като заговори за рокля и ми стана горещо. Тази, с която бе облечена днес, бе сладко предизвикателна. На вид съвсем обикновена, лятна, с тънки презрамки. Но точно под гърдите минаваше тъничка лента, която завършваше с панделка. Изпитах огромно желание да я развържа и да целувам това, което беше под нея. За да се отърся от подобни неподходящи мисли, реших малко да променя темата.
- А каква е твоята рокля - попитах и намигнах закачливо на моята нежна принцеса.
- Тайна, тайна - намигна в отговор тя. - Нали трябва и аз да те изненадам.
Следобед разпъвахме масите в двора на Фани и Димо. Те се съгласиха, че няма смисъл да правим двойни неща. Имаха едни и същи гости, тоест, цялото село, и празникът на практика беше общ. Избрахме моите дрехи бързо от магазините в близкия град и сега оставаха малки подробности, които направо ни вземаха здравето. Трябваше да съберем всички хора на сянка, задължително на гостите трябваше да бъде удобно, а да остане място и за танцуване. Подредихме масите на буквата П, сложихме пейки вместо столове. Изглежда, че с това бяхме приключили успешно.
Фани бе леко притеснена. Попитах я какво става, а тя, мачкайки някаква кърпа в ръката, ми обясни тихо.
- Знам, че сега всички събират хората в ресторанти, но искам да е както е било по традиция някога – каза го, сякаш се оправдаваше. - Някои вече ме подкачат, че го правя заради по-малкото пари.
- Не им обръщай внимание - опитах се да я успокоя аз.
- Въобще не е истина - обидено се оплака тя.
- Знам, Фани, не се притеснявай за глупости. Всичко ще бъде наред. Нали сме поръчали тортата - ще бъде повече от прекрасна. Леля Летка обеща да надмине себе си. За обяда чичо Гоце е поел грижата. Имаме хора да помагат в сервирането. Аз и дядо сме тук. За какво се притесняваш?
Тя нищо не каза. Само ме прегърна.
- Благодаря, Горан. Имах нужда да чуя това.
Украсявахме масите и пейките с Ани. Връзвахме шарени панделки и се закачахме един с друг. В един момент тя върза розова панделка на врата си – заприлича на персийска котка и аз я прегърнах жадно.
- Ей, всички ни гледат – скара ми се галено тя.
- Да не стане тройна сватбата – обади се зад дървото поп Атанас.
Запретнал ръкави до лакти, той дереше закланото агне, другото висеше на кука вече. Мъжете около него помагаха, жените тичаха насам-натам със съдове. Чичо Гоце стоеше като генерал, отпиваше студена бира и чакаше да дойде негов ред да блесне пред всички като майстор на кулинарията.
Дядо, като същински Наполеон, раздаваше точните заповеди на другия фронт. Беше организирал всичко, до най-малките точни детайли. Купиха чаши от по за левче, както и пъстри красиви чинии. После всичко щеше да се изхвърли, така правеха тук. Колкото по-весели, по-шарени бяха нещата, толкова повече всички се радваха, сякаш градините трябваше цели да влязат в празника с топлите слънчеви цветове.
Късно следобед, в ранната привечер дори може би, всичко беше готово. Всеки си знаеше задълженията, бе получил инструкциите и седяхме на двора смълчани на чаша студена бира.
- Малко май взех да се притеснявам – каза по едно време Фани.
- Малко ли? - засмя се Ваня. – Умирам от притеснение, ако питаш мен. Сякаш таралеж с хиляда иглички имам в стомаха.
- Момичета, всичко ще бъде наред – успокоявах ги аз. – Вижте ни нас с Ани.
- Ще ви питам, когато и вие се жените - каза усмихната Ваня. - Сега ви е широко около врата.
- Дай, боже, да стане един ден – каза Фани и се прекръсти.
Ани държеше ръката ми и ме погледна въпросително при нейните думи. Вече беше научила малко български, но последното явно не го разбра. Успокояващо стиснах ръката ú .
- Всичко е наред, мила, пожелават ни и на нас да се случи това хубаво щастие.
Тя се усмихна слънчево и стисна ръката ми в отговор. Сигурен съм какво си каза: ”Дай, боже, наистина да се случи това.”
Нощта беше топла и не можех да спя. Излязох на двора и заварих Фани да седи на стълбите пред къщата. Беше свила коленете си като малко дете.
- Нервно ти е? Притеснява ли те нещо?
- Не, всичко е наред, сине. Няма връщане вече назад. Каквото е станало, станало.
Гледаше в тъмнината приготвените маси с пъстрите панделки, осветени красиво от луната. Дали не ú се искаше вече да не беше приемала. Докоснах косата ú и тя се обърна към мен.
- Винаги можеш да се откажеш. Димо ще разбере.
Тя поклати категорично глава.
- И да чакам трохички нежност, веднъж в годината или два? Искам да заспивам на ръката на обичащ мъж и да се събуждам пак там. Дядо ти няма да преболея никога. Но и няма да се предам на болката. Стига толкова болка. Време е да започна да се усмихвам.
Исках да вметна нещо за Димо и баба, но благоразумно замълчах. Ако някой щеше да провали сватбата, това нямаше да съм аз.
Постояхме още около час, побъбрихме за това–онова и се прибрахме да спим. Но аз не можах. Въртях се в леглото неспокойно. Беше ми топло. Говорих с Ани по телефона. Накрая отворих една книга и осъмнах с нея в ръка.
Утрото бе кристално прозрачно. Фани бе красива в своята кремава рокля, стилна и изискана. В косата си имаше цвете в същия цвят и малки ръкавички от тюл на ръцете. Приличаше на истинска лейди. Време беше да дойдат и да я вземат. Подпряхме вратата с шкафа, както е обичай тук. Музиката скоро се чу отсреща. Вече бяха превзели къщата на Ваня и идваха насам. Чуваха се веселите гласове на сватбарите.
Фани потрепера лекичко и ми стисна ръката. Усмихнах се и ù отговорих с успокояващо стискане.
- Отваряйте вратата веднага - провикна се дядо отвън.
- Не може, на Фани ú е голяма обувката, не може да дойде да ви отвори - отговорих сериозно отвътре аз.
- Димо ще даде нещо да ú стане точно по мярка - продължи да преговаря дядо.
Открехнах леко вратата и взех банкнотата в евро. Не можехме да отворим от първия път, затова се провикнах отново.
- Хлопа ú на малкия пръст.
Дядо отново подаде друга банкнота.
На третия път отворихме вратата и дядо Димо бе пуснат при своята булка. Как изглеждаше само той! Хубав стилен костюм в тъмносиньо, светла риза в подходящия свят. Бяха красива двойка. Ани носеше букета с цветя - малко облаче от кремави рози, украсен с елегантна дантела. Само сръчните пръсти на Ваня биха направили тази феерия. Болката пак за момент ме преряза. Погледнах към Ани, беше като приказна фея. В бледорозова рокля с тънки презрамки, завършваща с мънички къдри, с розова диадема с панделка в шоколадовата дълга коса – напомняше кукла Барби. Но беше жива и сладка. Сърцето ми се изпълни с любов. Исках да бъда до тази нежност, да я закрилям и да бъда нейният рицар. Ваня имаше вече своето щастие, трябваше да го намеря и аз.
Тръгнахме по стълбите към площада и видях баща ми да идва отгоре с някого. Беше Малина. Момичето беше мило, тоест, тя беше млада жена. Завършваше тази година. С баща ми се държаха за ръка. Подозирах, че се харесват взаимно отдавна и това сега ме зарадва. Всеки има право на щастие и на парченце гореща любов.
Вървяхме бавно по улицата, която сякаш танцуваше цялата. Младоженците се движеха най-отпред, а около тях танцуваха и вървяха всички останали. Не съм виждал на друго място такова нещо. Вървяща танцуваща сватба. Понеже нямаше място в малката стая на кметството, кметът, чичо Иван, бе изнесъл маса навън. Така всички можеха да гледат спокойно подписването и нямаше да има недоволни. Освен всичко друго все още бе август и бе неистово топло.
Чичо Иван беше слаб, кротък и умен човек. Беше кмет на селцето откакто го помня. При комунистите го избрали за първа глава, защото беше човечен и мил. На никого нищо не навредил, въпреки трудните години, не откраднал левче пари и хората го обичаха много. Не се беше карал с никого, бе мъдър и го викаха при нужда, когато някой трябваше да се укроти. Беше безкрайно мил и сърдечен. Когато дошла Демокрацията, искали да го махнат „отгоре”. Цялото село скочило да го защити. И не го дали да си отиде. Всички пак него избрали, напук и на сини, и жълти. Защото беше златна душа.
Чичо Иван беше прочут и с хубавото си бяло вино с таен букет билки. Той, въпреки че бе кмет, работеше на полето без спирка. Беше слаб, загорял, жилест. Селски човек.
Намести очилата от притеснение – беше с изкуствено око от войната и носеше тъмни стъкла. Започна церемонията топло, човешки. Между задължителните думи вмъкваше свои и всичко звучеше сърдечно и естествено. Накрая към последната фраза:
- Можете да целунете булките – добави. – И буренце бяло вино черпя сватбарите.
Хората заръкопляскаха весело и одобрително. Техният чичо Иван пак бе постъпил човечно. Добротата нямаше партиен билет и цвят. Тя беше просто вродена на всеки, който имаше благородно сърце.
По пътя към църквата гостите приповдигнато обсъждаха освен тоалетите на двете красиви булки и какво вино Иван е извадил за сватбата, с колко ли билки е то и дали е тазгодишно или отлежало. Всяка година чичо Иван запечатваше с восък малки буренца с вино и ги отваряше само при специален повод. Жестът му беше прекрасен. Така празникът придобиваше още по-хубав вид. Отговорите на въпросите, които вълнуваха хората, жадни за вино, щяха съвсем скоро да се разберат.
В черквата беше тържествено, тихо, спокойно. Поп Атанас извършваше ритуала с артистичен замах. Яни бе донесъл камера и като истински режисьор заснемаше интересните кадри, придвижвайки се в различните части на църквата, опитвайки се да хване различни лица и интересни моменти. Яни беше поканен като мой приятел и фотограф. Момчето имаше усет за багри и движения, за интересните мигове, които успяваше да улови. Бях виждал негови рисунки и фотографии, филмчето от моя рожден ден с мъжкото македонско хоро беше феноменално. Трябваше да го агитирам да дойде да учи в София, тук нашето място и време беше през лятото. Голямата лудница София, голямата лудница по света, бе нашето място през другото време, а тук, в нашия спасителен остров можехме да пристигаме, за да подготвим за нов полет уморената македонска душа.
Гледах Ани по време на церемонията - красива, изящна, истинска малка принцеса и исках завинаги да останем така, млади и влюбени. Поглеждах крадешком баща ми, който бе близо до мен. Всички излъчваха щастие и аз започнах да се притеснявам малко. Много хубаво не е на хубаво, казват хората тук. Надявах се понякога дори поговорките да грешат.
С въздишка на облекчение излязоха всички от църквата. Жените хвърляха розови листа, пшеница и бонбони над главите на двойките младоженци, и едни пухчета с бонбон и паричка в тях. Вярваха, че който ги улови, го чака голямото щастие – жените хукнаха да ги ловят със смях, беше неповторима гледка.
Дойде ред на двата букета. Всички неженени от целия район се бяха събрали, това беше събитие – двойна сватба не се случваше всеки ден. Първия букет хвърли Фани и го хвана... Малина. Втория улови Ани и всички го удариха на смях.
- Голяма любов въртят в това семейство, ей! С Господа са вечеряли снощи.
Никой не попита за мама. Беше ясно от само себе си. Измерваха с одобрителен поглед Малина и потупваха баща ми по рамото. Потупваха после и мене, после и дядо за похлупак. Настроението ескалираше бавно, но сигурно.
Насядахме на хлад под лозите. Започнаха да поднасят обяда. Гоцето наистина беше надминал себе си. Шопската салата беше великолепна.
- Хайде, от мен да мине, спестил съм ви царевицата и майонезата - шегуваше се той, докато помагаше при сервирането.
Светлите му очи светеха палаво, от време на време отпиваше от бутилката с бира. После започна раздаването на подаръците. Бях помолил някои приятели на Яни да ни помагат - едната стая я бяхме отделили за подаръците на Фани, а другата – за тези на Ваня.
Първата изненада дойде от Светлин, който закачи прекрасна огърлица от перли на вратлето на Ваня, но после се обърна и каза:
- Тук има още една прекрасна дама, която заслужава подобно бижу.
Извади още едно колие и го сложи на врата на Фани, с целувка и с огромно „Благодаря”. Изглежда, че днес имаха намерение да нахранят със зрелища селото за години наред. След него Димо поднесе своите подаръци – отново за Фани и Ваня - този път по един златен пръстен. Без дори да се наговарят, двамата младоженци бяха намерили точното решение и бяха направили това, което бе нужно. Гордеех се, че постъпваха точно така. Много от хората даваха пари, по еднаква сума за двете семейства, което им правеше чест. С Ани закичвахме цветя по ревери на ризи и деколтета. Когато най-после приключихме, бяха стигнали почти до прочутата дроб-сърма и беше време за торта и танци.
- Гоцето минава в нелегалност - заяви готвачът с вдигнат перчем. - Почвам да ям и да пия и никой да не ме търси по готварски дела.
Гостите одобрително изръкопляскаха. Чичо Иван сложи малкото буре на страничката маса. Избърса челото си и каза усмихнато:
- Бялото вино е петгодишно, то върви и за вкусната манджа на Гоцето, а ще е екстра и за тортата, дето чака да я опитате по-накрая и е направена от Летка със сърце и душа.
Бурни ръкопляскания заглушиха неговите последни думи.
Започнаха танците и някак от само себе си, в центъра на събитията се вписа Малина. Не предполагахме, че е толкова артистична, с такава чаровна усмивка и толкова весела по душа. Оказа се перфектна водеща на тържеството. Макар да подканваше кумовете – дядо и баба, да пийват, защото днес им е ред, тя не близна дори капка, с което спечели сърцето на дядо завинаги. Живият оркестър свиреше хубава музика и всички танцувахме хора и модерни танци. А когато изнесоха тортата, цялото множество занемя. Леля Летка наистина беше надминала себе си. Беше огромна, като две преплетени сърца, украсени с цветя от разноцветна сметана, шоколад, ядки. Освен красива, се оказа невероятно вкусна. Беше на няколко пласта, всеки различен по цвят и вкус. Шоколадов, сметанов и карамелен вкус се преплитаха и те караха да поглеждаш нетърпеливо за още едно парче. Такава торта в селото никой до този момент не бе правил.
- Да ви е сладък живота от тук нататък - пожела им с усмивка тя и подаде ножовете на младоженците да отрежат заедно първите парчета за гостите.
Седяхме с Ани, похапвахме от разкошната торта, отпивахме по глътка прекрасно вино и сякаш като на лента запечатвахме мили лица от празника. Танцуваха весело македонско хоро. Попът, Гоцето, чичо Иван, Фани и широко усмихнатата Ваня, Светлин, който бе разкопчал ризата си и навил ръкавите, всички те заслужаваха да останат в албума на сърцето през времето.
Сега, година след всичко това, си спомням онова лято с усмивка и благодарност. Седим и чакаме с Ани самолета за САЩ, издържали успешно матури и езикови изпити. До нас - Малина и татко, с вплетени ръце и сърца. Всичко се преобърна към добро тогава. Успяхме да издърпаме от ръцете на скъперницата Съдба щастие и топлина. Късметът се върна при нас. Баба и дядо все още са живи и здрави. Обичат се и продължават да ни изпращат вкусна здравословна храна. Фани и Димо се обаждат редовно и ще се видим с тях на Коледа. Яни все пак записа режисура накрая. Често се виждаме с него в софийската лудница. Ваня има божествен син. Снимката, която нося в джоба до сърцето, показва безкрайно щастлива майка и задоволена жена. Бебето гледа света с огромни сини очи, и когато аз се загледам в тях, все още усещам мъничко ревност и светла тъга. Но вярвам, че капризната ръка на Съдбата ще бъде щедра и благосклонна към малкия ми син Горан.
Край
© Илияна Каракочева All rights reserved.
Имам чувството, че след 13 глава изневери на стила си - романа придоби "розов цвят", на места дори червен.