5 may 2023, 0:41  

Съвременното творчество за деца и младежи (тийнейджъри) 

  Prosa » Otros
283 1 2
6 мин за четене

         Съвременното творчество за деца и младежи (тийнейджъри)

 

              За деца се пише много трудно. За да пишем за тях трябва да познаваме, да обичаме и  да разбираме детската душа. Човек не носи ли детето в себе си, не се ли опита да бъде заедно с децата, да бъде близко до тях с всичките им лудории, не може ли да се влее в детската душа и да стигне до сърчицaта им, няма да може да напише нищо добро за тях. Децата са любопитни, интересуват се от много неща, затова авторът трябва с творчеството си да спечели техния  интерес и доверие, да ги накара да почувстват неговата обич. Написаното трябва да провокира детската мисъл и въображение, да обогати неговите знания.

             В България имаме много добри съвременни детски автори, чиито послания са нравствени, поучителни и възпитателни, а така също добронамерени в търсене на доброто, красивото и благородното. Такива автори са Кирил Назъров,  Борислав Генчев (с псевдоним Борко Бърборко, той е и илюстратор на някои от книгите си), Зорница Иванова, Валя Георгиева, Мая Дългъчева, Бистра Ангелова – Янакиева, Катя Воденичарова, (която наскоро почина), и др., а така също Весела Фламбурари, която освен за деца, пише и фентъзи за младежи (тийнейджъри) и Юлия Спиридонова – Юлка, която е издала роман за младежи (тийнейджъри) и др.

           Но има и такива автори, които са издали книгите си без редактори, съдържанието в тях е бездуховно и труднодостъпно за децата.

           В последно време попадам на книжки с картинки, които са с прекалено съвременни илюстрации и които отдалечават децата от ценните неща. Вярно е, че времето напредва, но всичко, което е в извънземен вид, не донася нищо добро, а прави децата безчувствени. Но за наша огромна радост в България излязоха от печат и книги, които с чудесните си илюстрации и с включените в тях текстове, упражнения във форма на игра и др. създават естетическо чувство, развиват въображението и насърчават творческото мислене у децата от 3 до 5 и 6 годишна възраст. Освен това те са с възпитателен, поучителен и образователен характер и могат да се ползват както от педагозите в предучилищните заведения, така и от родителите за съвместни занимания с децата у дома, като например „Голяма книга за детската градина” (книга за игра и учене), художник Мария Златанова, автори Албена Иванович и Росица Христова, издателство Фют, София; „Зайовата къщичка” - приказка с пъзел, художник Светлана Кисьова, текст Виолета Георгиева, издателство издателство „Пух”, София, „Щъркелът и лисицата”, художник Христо Димитров,  адаптация на текста Никоела Валтер Начева, издателство Арт „Етърнал Синева” – ООД (2018) и др.

          Познавам също така много добри автори от Балканските страни, които пишат за деца, като например Христо Петрески, Васил Тоциновски и Любинка Донева от Република Северна Македония, Златомир Боровница от Република Сърбия и  др., чиито послания са  положителни, с нравствени ценности, поучителни, интригуващи и лесно достъпни за децата.

          По телевизионните канали и интернет вървят детски американски анимационни сериали и други филмчета, като например „Спондж Боб Квадратни гащи”, „Фреди и неговите приятели”, „Таласъми ООД” (американски компютърно-анимиран филм) и др. Те отдалечават децата от ценностите и от нормалния живот, защото това, което се показва в тях, е дадено много абстрактно, сюжетната линия не върви  гладко, не увлича, не събужда интереса към нещо полезно и стойностно. Напротив при гледане на някои от тези филмчета децата не могат да спят нормално, плачат през нощта, претоварват крехката си психика. И макар, че в някои от тях звучи хубава музика, агресията, непослушанието и липсата на възпитателна цел не ги прави полезни. Тази агресия децата я пренасят в училище. А това са филми, които са гледани над 10 милиарда пъти.

              Едно от най-големите и сериозни предизвикателства, пред които са изправени специалистите в училищата в България и по света, е търсенето на начини за справяне с насилието и агресията, сред учениците. България е сред 10-те от 43 държави с най-много насилие в училище.* Такова е и влиянието на книгата за „Хари Потър” от  Джоан Роулинг – безумие, което завладя света. Това е и последица от нея. За жалост, в България тази книга вече се изучава в прогимназиалните ни класове.

 

____________________

*Nevs.bg от 08.02.22 г.

https://news.bg/bulgaria/balgariya-e-sred-10-te-ot-43-darzhavi-s-nay-mnogo-nasilie-v-uchilishte.html

 

Б.а. По покана на Института за наука, култура и изкуство в гр. Скопие, Р. С. Македония и със съдействието на Министерството на образованието и науката на Р.С. Македония на 21.03.2022 година, участвах в Международната научна онлайн конференция на следната тема:Съвременното творчество за деца и младежи (тийнейджъри).

На нея присъстваха и участваха автори от Босна и Херцеговина, Р.С. Македония, България, Сърбия и др.

 

 

© Латинка-Златна Todos los derechos reservados

El Autor ha prohibido la votación.
Comentarios
Por favor, acceda con su perfil, para poder hacer comentarios y votar.
  • Благодаря за коментара, palenka (П. Антонова)!
    Светъл ден!
  • Трудно е, защото много трябва да се внимава с езика. Не може да се предпазят от лошото, но трябва да се научат да го разпознават и да не го повтарят.
Propuestas
: ??:??