May 2, 2025, 7:31 AM

149 години и един час размисли

  Essays » Civic
530 4 8
1 min reading

Днес е 1-ви май 2025 година.

Преди близо 40 години, това за мен беше бъдещето от романите на Артър Кларк, Станислав Лем, братя Стругацки...т.е. би трябвало вече да завладяваме космоса.  

Да създаваме нова цивилизация..космическа.

Уви, нищо такова не се случва. 

Арабите и евреите продължават да се бият в Палестина...или Израел. Или ивицата Газа.

Русия не е СССР, но нещата там са като през 1920-та.

Европа, след като се обедини, е на път да се разпадне.Само китайците Вече не спят. Даже в едно заспало, планинско градче на име Панагюрище, си има китайски мол. 

Има и много други придобивки на съвременната демокрация.  ТМаркет, Била, че и Лидъл. Има спортна зала. И хотели.  ..а, и воден парк.  Кажи-речи, всички придобивки на циливилизацията. Да ти е кеф, да се кефиш на живота. Асарел вдигнаха болница за чудо и приказ. Съвременна, модерна. Най-добрата на Балканският полуостров.  УниХоспитал. Наскоро минах, гледам строят разширение. Викам си,, Евала". Така се грижат за хората си. После, около Великден, на селския събор попаднах на съседката си, младо момиче.  Я има, я няма 25-26 години. И се разприказвахме. Била медицинска сестра.  В Пловдив.  Ама тия от Панагюрската болница дали повече пари и тя се прехвърлила там. И като й подхвърлих темата за новото разширение на Медицинското чудо-болницата в Панагюрище, знаете ли какво ми каза? Цитирам:

- Човече, там е мазало. Толкова много болни от силикоза и ракови болести...

Открит рудник. Над града..столицата на Априлското въстание.  Представете си какво е, вятър. прах, тежки метали. Мръсна вода, мръсен въздух. Но там се гордеят! С медната руда, с джиповете си, с високите заплати. С уредения си град. За сметка на..какво? Оставям отговора на вас!

 

Want to read more?

Join our community to get full access to all works and features.

© Живко Делчев All rights reserved.

Comments

Comments

  • Струва ми се, че Европа няма как повече да се разпадне. А Русия - може само отвътре.
  • Не мисля, че Европа ще се разпадне, Живко.
    Но Русия със сигурност ще се разпадне. Грешката на товарищ Пут(*)ин с инвазията в Украйна ще коства много скъпо на руснаците. Предстои да гледаме този поучителен филм.
    А в Панагюрище наистина има невероятно модерна болница.
    Поздравявам те за критичния материал!
  • Хареса ми Живко. Така е, заслепени от парите, забравяме за други важни неща в живота.
  • "...там се гордеят", според медицинската сестра, в "столицата на Априлското въстание" ... Уви! Кой се гордее, болните ли - за сметка здравето си ... Едва ли ...
  • Хубав разказ!Някога и аз минах по страниците на тримата автори, които цитираш, Живко! Повдигат духа и те карат да имаш възвишени мечти! Но нещо се случи с нашата мила родина.... Поздрав за разказа!

Editor's choice

Задбалансово 🇧🇬

exuded

Властта у нас битува несрамежливо. Придобила е себе си и вече няма нужда от воля на избора, на избир...

Когато бях овчарче 🇧🇬

exuded

Най-тучни са пасищата вдясно от планината на властта. Трева – колкото щеш, ядеш на воля, а тя никне,...

Заличаване 🇧🇬

exuded

Търкаме, търкаме... От сутрин до вечер. Лотариата е за всеки, билетите и талоните са достъпни, прост...

Живот... 🇧🇬

tianna

В дни като този не съм съвсем сигурна за кой ми е по-тъжно... За мъртвия или за живите. Може би за ж...

Моето писмо до България 🇧🇬

slavi2002

Късно е. Тихо и топло. Снегът навън трепери под светлината на уличната лампа. А аз разлиствам учебни...

Амортизация 🇧🇬

exuded

Първо обедняваме духовно. После материално. Така ми се струва. Колкото по-бедни ставаме в себе си, т...