Записки по българските медии и евротоалетни
Прочетох наскоро почти по едно и също време във вестник и в няколко сайта статии, посветени на огромните заплати на някои държавни чиновници. Всъщност – като че ли авторите се бяха наговорили, в тези публикации едва ли не всички чиновници бяха омаскарени като дебелокожи, дебеловрати или просто дебели хора, които не правят нищо, но за сметка на това получават огромни възнаграждения за своя мързел и за вредата, която нанасят на трудещите се.
За по-голяма убедителност в тези изследвания са посочени заплатите на президента, на министър-председателя, на някои министри и депутати, както и на шефовете в Комисията за финансов надзор.
Според мен е слабо да се каже, че е просто лоша проява на мутренски вкус да твърдиш, че заплатите в България – които и да са и където и да са! – са високи. Спрямо какво и за кого за високи? Служителите в централните надзорни и регулаторни органи трябва да вземат заплати поне на нивото на дружествата или бизнесите, които контролират. Иначе ще е налице дисбаланс на интересите и опасността от корупция би била непреодолима. За министрите, президента и шефовете на комисии и централни агенции и ведомства правилото е същото. Не бих искал да включвам в този списък магистратите, защото те работят точно като хирурзите с човешка тъкан, с човешката душа и със справедливостта – за тази работа няма достойна заплата, тя се върши с призвание.
Знаете ли колко пари трябва да инвестира държавата или общината, за да формира един грамотен, отговорен и компетентен чиновник? Имате ли представа през колко обучения в страната и чужбина трябва да премине този чиновник, колко професионални курсове трябва да посети, колко казуси се налага да смажат и филтрират знанията му и през колко съблазни да премине, докато се зароди, отрасне и укрепне държавническото усещане у него? Докато започне да работи за обществения интерес като за свой?
Когато политическа партия, дошла на власт ненадейно или по неволни електорални приумици, реши да уволнява поголовно експерти, доказали се със своя професионализъм и качества, само заради неудобството на тяхното присъствие в администрацията – това е деяние, съпоставимо с престъпността. С уволнението или съкращаването на чиновник, изграждан с народна пара в продължение на десетилетия, се нанася вреда на бюджета, на държавността и на морала. Когато ряботят ефективно и ефикасно, администраторите трябва да бъдат уважавани дваж пъти повече от охранените и често съвсем необразовани служители в частни фирми и образувания, които между другото все повече търсят хора с ниски чела и още по-ниски очаквания, за да им плащат според нивото.
Но да се върна към високите заплати. Направих си труда да прегледам стотина обяви от трудовата борса за последните два месеца – все в сферата на държавната и общинската администрация. Ето какво се търси: юрисконсулти, експерти, специалисти, все хора с висше образование и поне с един западен език, владян на ниво В2 според европейската езикова рамка, каквото и да значи това. Значи, за да започнеш работа, трябва да отделиш пет години от живота си, необходими за завършване на висше образование, да съсипеш семейния бюджет на родителите си, да попилееш младостта си над учебниците, после да назубриш цял чужд език и най-накрая да пуснеш прошение за работа в държавната и общинска администрация. Естествено е, че когато си претърпял толкова продължителни лишения и си подложил на ограничения своите най-близки хора, които са ти помогнали да се изградиш, да очакваш добър и достоен старт в професионалното си развитие.
Но ще бъдеш жестоко разочарован. Заплатите започват от 510 лева – това е размерът на минималната рпаботна заплата за страната и не знам защо изобщо се ползва за праг: под този праг плащанията просто не служат за измерител на труда. А горната граница приключва с шеметните 900-950 лева, които вероятно се дават само за изключителни заслуги към родината и отечството. Не забравяйте, че говорим за брутно възнаграждение.
И така, младият експерт, юрисконсулт или специалист, с изтекли от четене очи, с младост, затворена между кориците на книгите, започва със заплата, която не може да компенсира дори лихвите по студентските му заеми. Нито може да ходи на театър, нито да купува книги, нито да плаща сметките, нито дрехи да си купува. С тези заплати може само да съществува, при това монашески. Как очаквате този млад човек да започне да се формира като държавник, да се самоусъвършенства, за да вникне в дебрите на публичната обществена машина, която съхранява и преразпределя националното богатство? И не дай Боже – да създаде семейство.
Но Европа ни харесва. Поощрява ни. Тупа ни по рамото, по бузите и по други месести части на тялото, гали ни главите и други неща, особено самочувствието. Подгонен от спешна корист, посетих обществена тоалетна в центъра на града, където прочетох стихотворение; пресъздавам го паметно, защото нямаше как да го препиша по обясними причини:
ОДА НА (РАЗ)ОЧАРОВАНИЕТО
На Европа дъската ѝ хлопа.
За жаби на щъркели дава пари.
Защото иска да кльопа
Жабешки бутчета – може би.
На Европа хич не ѝ дреме
Как живеят хората в нея.
И щом има все да прибира, да взема,
Панацея е значи, даже нова Пангея.
Материци-държави акапелно ще пеят,
Като фас ще угасват в мушаменото знаме звезди.
Щом Европа ни мрази, нека в нея се влеят
Надеждите счупени – реки поробени съдби.
А също и акото ми!
Творецът сигурно е имал много време да напише това. Поантата е в края, струва ми се. Да беше пуснал поне водата.
Но стига толкова. Не говорете на публични места, моля, за високи заплати в България. Срамота е. А ако искате да видите какво мислят българските европейци – посещавайте обществените тоалетни. Там е истината.
© Владимир Георгиев All rights reserved.