Jan 25, 2014, 6:17 PM  

Ще се омъжиш ли за мен? 

  Prose » Narratives
886 0 3
3 мин reading

          - Ще се омъжиш ли за мен?

          - …?

          - Кажи, де? Ще се омъжиш ли за мен?

          - Много странен въпрос. А може би предложение? И защо да се омъжа за теб? Защото се познаваме? Защото пеем в един хор? Защото сме свободни и на подходяща възраст? Нещо не разбирам.

          - О, и ти не ставаш за това. Дано не съжаляваш.

          Срещата беше  случайна. На улицата. Беше сериозен. Не се шегуваше. Външно леко гневен и напрегнат, а очите му изразяваха досада, нетърпение и…  не знам още какво.

          Разбрах го след няколко месеца. Поради други ангажименти бях напуснала самодейния хор. Една вечер в средата на седмицата у дома дойде колежка от хòра. Беше разстроена. 

          - Научи ли какво се е случило в събота?

          - Не. Какво?

          - Деян Павлов е загинал в катастрофа.

          Беше неочаквано. Както често смъртта се случва неочаквано. После ми разказа подробности, които ме отведоха към разговора, който имах с Павлов преди няколко месеца. Поканил на театър една млада колежка, която същото лято беше завършила средното си образование. Тя дойде в хòра още като ученичка в девети клас. Детето, така я наричахме. Най-младата. Имала си приятел, но в момента били скарани и тя приела поканата на Деян. Взел я от вкъщи, обещал на родителите ù, че ще я доведе до вратата вечерта и отишли. На връщане решил да се пошегува и казал, че тази вечер ще поиска ръката ù. Тя се засмяла и казала, че няма да го направи. Той ù предложил бас и тя приела. Застанали пред вратата на дома ù, позвънили, излязла майката. Люси се усмихвала, а той съвсем сериозно казал:

          - Госпожо, искам ръката на дъщеря Ви.

          Люси продължила да се усмихва невярващо, майката се стъписала, повикала мъжа си, Деян повторил искането си. Бащата погледнал Люси озадачено и я попитал:

          - Ти какво има да кажеш?

          - Ами нищо. Не знам.

          - Аз съм сериозен.

          Вероятно младата Люси е била поласкана, защото той все пак беше директор на научен институт и не отхвърлила предложението.

          Влезли вътре, поговорили и Деян предложил сватбата да стане до две седмици. Уговорили следващата събота да отидат до провинцията при неговите родители, после да обиколят още някои близки и на двете семейства.

          В петък вечер тръгнали с колата на бащата. Запознали се и се договорили с  родителите му, преспали, а на другия ден се запътили за съседен град. Шофирал бащата, но Люси забелязала един новоасфалтиран път, паралелен с този, по който пътували и поискала тя да шофира. Нямало движение, отбили, и тя поела кормилото. Оказало се, че този път е недовършен и водел в нищото. Когато видяла, че пътят свършва, Люси се стъписала и вместо да спре, завила  встрани, излязла от пътя и се ударила в неголямо дърво. Бащата се пресегнал да поеме волана, Деян се изправил зад нея също да ù помогне. В резултат - Деян с пречупен гръбнак починал на място, бащата - на път за болницата, а майката - след няколко дни. Люси - жива, но с множество наранявания.

          Тя лежа по болници с години, после се възстанови, но от физическите и психическите травми не се отърва и те ще останат до края на живота ù.

           Още в този разговор разбрах причината за трагедията на този човек и на всички засегнати - софийското жителство. Така си обясних и предложението му към мен. Срокът за подновяването му изтичал отново - за кой ли път? Той бил притеснен, че всичко постигнато досега може да бъде загубено.

          - Проклетото софийско жителство струваше три погубени човешки живота и един - осакатен завинаги, - с болка, но и с яд изрече накрая колежката.

          Беше права. Проклето софийско жителство - помислих - и колко ли случайни и нещастни семейства са създадени заради него.

          Винаги, когато днес стане дума за това как страната ни се обезлюдява, а София се пренаселва, се сещам за тази трагедия.

          

 

© Лидия All rights reserved.

Comments
Please sign in with your account so you can comment and vote.
  • Обичам късите разкази, а в този видях и истина, и трагедия, майсторско изпълнение
  • Благодаря за вниманието, Вили. Днес темата звучи странно, но беше време, когато това решение, взето през 1942 г. и останало да 1990 г. объркваше съдби. В средата на 60-те познавах способен човек от Хасково, който беше изпаднал в състоянието на моя герой. След около две години започнах да виждам името му по БНТ. Беше успял да намери своята софиянка. Дано да са били щастливи. Написах този текст, защото чувам гласове да се върне софийското жителство.
  • ...
Random works
: ??:??