БУКОВ ДОЛ
Тъжни са нашите разкази, защото идват издълбоко, от душите ни. Те дишат и живеят от нашите въздишки, от нашите най-съкровени спомени. Стоплят ни далеч от роден край. Дават ни сили да продължим напред. Ние знаем, че там винаги има едно място, една частица от космоса и неспирно вървим към нея.
Беше лятото на 1995 година. Както винаги в нашето село Люта жабите крякаха с пълна сила. Звездите бяха така ярки и големи, че ако човек се протегнеше можеше да хване някоя от тях. Едно прекрасно лято на левия бряг на река Огоста.
Но, баба умираше! Докараха я от болницата, от Монтана в пълно съзнание.Тя знаеше, че умира. Беше седнала на старото желязно легло. Облечена цялата в черно. Замислена и гледаща невиждащо.
"Я си отваам деца мой! Нема да ревете за мене!На тоо свет сичко е така. Я съм си приготвила дрей за работата."
Всички, дъщери, зетьове, внучки се разплакаха. Аз не можах... Не знам защо. Един по един минахме да си вземем довиждане с баба. Когато излязох на стълбите, някой ми подаде купчина бели чаршафи. Аз не виждах обаче нищо повече. Приседнах бавно и се разридах. Там, където баба ме учеше да правя първите си стъпки към света. Там, където топуркаха всички, но никой не се сети да и благодари. Да и каже:"Обичаме те!".
Краят идваше мъчително и бавно. Един ден, изпаднала в унес баба казала: "Искам цветя от Буков дол". След половин час време промълвила: "В Портитовци".
Тати запали старата бяла жигула и се понесохме към това Протитовци. Стигаме насред сéлото и питаме. Никой не е чувал за това място. Само група младежи се веселяха, смееха се. Накрая видяхме един дядо. Попитахме го, а той след дълго почесване зад тила каза:
"Ааа! Буков дол! Ше тръгнете надоле по пъто. Като видите, че барата
свръшва, ше свѝате у дерето. Те там е!"
Стигнахме до едно сухо дере, където
едва-едва църцореше поточе. Наоколо беше пълно с маргаритки, сякаш някой ги бе сял. Набрахме букетче и се върнахме в нашето село.
Баба лежеше неподвижно, не отваряла очи от месеци. Поднесохме ѝ цветята до лицето. Почти безжизнена, тя повдигна глава. Започна с носа си да гали цветята, да ги милва с лицето си. След това отново се унесе. Леко усмихната в крайчеца на устните си. Сякаш пътуваше към някакво
по-добро и светло място, което само тя можеше да види.
Какъв беше този Буков дол?
Там баба, като малка, на седем годинки, започнала да води на паша единствената най-ценна собственост на семейството, кравата Милушка. Сутрин рано нейната майчица я будела. Мокрила с вода ръката си и миела личицето ѝ. "Айде, Цане, твоята Милушка мъца за паша". Слагала в една торбичка парче хлебец, малко парче сланина и глава лук. Давала повода на голямата крава в ръцете на детето си и го наставлявала:
"Да я пазиш дъще, иначе - глад".
Представете си двестакилограмова, сива крава. С огромна глава и рога. До нея крехко седемгодишно дете.
Въпреки всичко, баба си спомняше с умиление за тези дни. Често казваше:
"Тя беше най-верната ми душица!".
Сега сме 2012 година. Не знам защо, но винаги когато ми стане студено на сърцето, когато заприиждат беди, винаги си спомням за Буков дол, за моята Баба и за Милушка.
Малко, нежно създание с руса главица. Преметнало опърпана торбица на рамо. До него грамадна крава. Вървят на разсъмване край Огоста. Наоколо цветя.
Бели маргаритки. По обед кравата вече напасана ляга.Русокосото създание приляга в скута й. Плете венчета от бели маргаритки.
Сам-самички. Две самотни души в Буков дол.
И вие, ако искате може да намерите Буков Дол. Там сигурно още бродят две сенки. Голяма и добра крава и малко русокосо момиченце.
© Хари Спасов All rights reserved.
Прекрасен разказ за краткия човешки живот, в който едно ” Обичам те” и ”Благодаря” изпълва смисъла на съществуването ни. Много човешки разказ. Замислящ. Браво!