ПОДОЧУТО
Нещастието ни събра в една болнична стая за дълго. А известно е колко дълги са там дните и нощите.
Умен и интелигентен осемдесет годишен човек ми сподели мъката си. Бил заможен търговец. Имал и чифлик с много плодородна земя. Дълги години нямали рожба. Накрая, вече в зряла възраст, Господ ги дарил с момче. При раждането съпругата му починала. На плещите му легнала грижата с отглеждането и възпитанието на единственото му чедо.
Народната власт му отнела едрата градска собственост - няколко къщи, магазини и складове в центъра на града. Не след дълго взели чифлика и той останал на улицата. Приютили го негови роднини. Капак на всичко било „въдворяването" му като спекулант на язовир Копринка. Детето растяло без майчина грижа, ласка и бащински контрол.
Демокрацията реституирала част от заграбените имоти и разрушения чифлик. Годините и лагерите си казали думата. И ето го сега в болничната стая.
В неделен ден идваше синът му на свиждане. На последното беше довел и сина си - внукът на дядото.
Волю или неволю станах свидетел на следния разговор:
- Те го те! Моо да умре, ама неще! Пари не даваш, нищо не продаваш, дече ли шъ го отнесеш на оньо свет. А т'ва дек доваждам тук на свижданье е масраф — билет за тролею, кутия лакум, затра на време. А и я имам дете, те го те! Наместо оно да изеде лакумо, ти го зяносваш!
Детето хвана разсърдения си баща за ръката и каза:
- Тате, нали като остарееш нема да праиш като дедо и нема да ма ядосваш!
ЛИСИЦА И ЧАВКА
Наред с мюзервилъка у врачанина е силно развито чувството за хумор. Бог го е дарил да бъде много точен в наименованията и прякорите. Прякорът е онова, което го отличава от пришълците. Към тях врачанина е толерантен. За да не се обидят от липса на внимание, той веднага става Йоан Кръстител и ги кръщава с подходящи имена.
В онези далечни времена, когато Враца беше екологично чиста във всяко отношение, се срещаха прякори от флората и фауната. В Кемеро имаше гъска, суяк, сврака, свиня, турме, та даже и слон; в Игриз махала - бивол, пръч, яре; в Дудако - петел, пуйка, кон, тишка; в Хармано си имаха патори, кьосове, чучулиги, фазани. Трябва да се знае, че кьосове, поради голямата им популация, гнездяха в цяла Враца. По - другояче стои въпроса с Каменитио път. Тук, между Каменитио път, поп Йордан и Стефан Караджа беше Ривиерата на пернатите, които живееха в етнически мир и сговор.
Другомахленецът като минеше от тук можеше да срещне гарван, гарга, дживгар, папагал, врана, сокол, бибе, пате, петел, пуалец, буяк, чавка и други представители на пернатото царство.
Естествено беше когато мине такъв по улицата, от някой двор или дюкян да се чуе призив: гаа, па па па, кукуригууу и други. Моменталният отговор, но не на пернат език, беше свързан с близките, познатите и комшиите от женски род, на които се пожелаваше много радост и щастие.
В тази Ривиера бяха свили съвсем близко гнездата си Пуалецо, Бибето, Патето и Чавката, които не си правеха кал по между си. Калта идваше от представителите на животинския мир в Ривиерата. Особено усърден в това отношение беше Ангел Лисицата, кръвен враг на Ламбо Чавката. Знайно е, че това са хитрушите от приказките. Причината за това бе, че Чавката изтърсил в двора на Лисицата една торба с кокоши пера и кости. Последният отишъл при стария авджия дедо Рогач и взел една връзка сврачи крака, с които дедо Рогач отчитал дейността си по изтребване на грабливи птици.
Не мога да не кажа няколко думи за тази колоритна личност. Преселник от Троянско, дедо Рогач си беше построил скромна къщичка в Дудако. На старини се препитаваше с авджилък. Стар гастроном, чиято софра не минаваше без месо, каквото и да е то. Когато не удареше заек, гръмваше някоя охранена котка, която приготвяше по всички кулинарни правила и носеше да опече в Барзовата фурна. С птичето месо беше по-лесно. „Всичко, което хвърчи се яде!" - беше девиза му. Когато нямаше яребици или фазани гаргите и свраките ги заместваха.
Но да оставим дедо Рогач, за него ще говорим друг път, и да видим как се развиват по-нататък събитията!
Всяка божа утрин, дървената порта на Чавката осъмваше окичена с един крак от граблива птица - чавка, сврака или гарван. Читателят ще се запита защо само един крак. Лисицата го правеше не от икономична гледна точка. Причината за това е, че Чавката беше куц. Единият му крак беше повреден при бомбардировката на Враца и хитрушата полагаше майчини грижи за своята посестрима. На благородния жест хромата Чавка не можеше да отговаря с кокоши пера и кости поради трудност в придвижването. Трябваше да измисли нещо! Отговорът не се забави. Това беше най-жестокото наказание за един християнин. Анатема! Лисицата получи анатема за цял живот от Чавката. Тук читателя ще се зачуди много. Не се чуди драги читателю! Чавката беше владишки иконом и градинар, без църковен сан, но когато говореше не пропускаше да каже: „Ние с дедо Владика....", „аз и дедо Владика....." и така нататък. Набожните махленски бабички го смятаха, че поне е Викариен епископ. Това, че Лисицата не ходеше редовно на черква му даде повод да пусне слух между старите мирянки, че е анатемосан лично от дядо Владика. Ходът беше успешен и те бягаха от него като от дявола.
Така битката между двамата затихваше без победител. Даже бяха на път да си простят и станат пак добри приятели. Но лукавия мислеше по друг начин.
Чавката имаше едно дръгливо прасенце. Държеше го в малка дървена кочина. Храната му беше вегетарианска и не достатъчна. На ден му се полагаше по един птичи крак, който Лисицата закачваше редовно на портата.
Дали от глад, или от свирепия си нрав, прасенцето счупило една прогнила дъска на кочината и излязло на свобода.
Чавката се заел с ремонта. Откъртил една дъска от стобора на Емшерията, негов комшия, и извикал Кърцата да му помогне. Влязъл той в кочината, поставил дъската, която Кърцата държал от вън и забил един пирон. Прасенцето се покатерило по наклонения ствол на джанката и се мъчело да достигне висящите джанки. Каква идилия! Прасенцето лакомо яде джанките, които е достигнало, заедно с шумата, а двамата майстори потягат жилището му. Тази пасторална картина била нарушена от гръмогласен ехиден смях, от който прасенцето побягнало, Чавката изпуснал теслата, а Кърцата цигарата от устата си.
На стобора стоял Лисицата, който гръмогласно се смеел. Чавката го погледнал злобно, защото старата омраза пламнала с нова сила, и изкрещял с такъв глас, че прасенцето се мушнало в бъзоляка и притаило дъх:
- К'во си се залезил, бе? К'во си видел, та се лезиш като Което Лезията?
- През моите седемдесе годин съм видел много работи. Ама такова чудо не съм видел - Чавка у кочина и прасе у джанка. - не преставал да се смее Лисицата.
Чавката сърдито захвърлил теслата по него, която се ударила в стобора и счупила една дъска. Така отново пламна лютата вражда и то със страшна сила.
СЕДМАТА БОЖА ЗАПОВЕД
Няма християнин на този грешен свят, който поне в мислите си да не е нарушил седмата Божа заповед „Не прелюбодействай". Човешко е да се мисли, че чуждото е винаги по-хубаво, по-голямо и по, по, най!... Според автора в основата на това прегрешение стои любопитството и фантазията на човека.
Нино и Данко бяха комшии. Нино, едър и хубав здравеняк, имаше многолюдно семейство и съсухрена от труд и грижи жена. Данко, нисък, слаб и инфантилен, имаше пари, едра, здрава и красива жена. Господ не го бе дарил с челяд. Като добри приятели и комшии, си помагаха в работата и често си пиеха заедно питието. С течение на време Лукавия се всели в ума на Нино, а сигурно и в главата на Данковата жена. Нино търсеше начин да се добере до чуждата съпруга. Най-после му се отдаде случай.
На Данко згориграждани му стоварили две магарета дърва за огрев. На Нино това му дошло като манна небесна. Помогнал на Данко да ги внесат и наредят в двора. След това си предложил услугите да ги нареже и нацепи без пари. Речено, сторено. На другия ден дошъл с триона и започнал да ги реже. След като ги нарязал, седнали, хапнали и пийнали заедно с невестата. Отдъхнали малко от яденето и пиенето и Нино поискал брадва, за да нацепи дървата. Данко я донесъл веднага и му я подал. Той я повъртял, поогледал я от тук от там и отсекъл:
- Манарата требва да се наклепа и наточи! Невестата, която била при тях казала:
- Данко, иди и занеси манарата на Амекията и Дако да я наточат! А ти Нино, влез вътре да не стоиш отвънка, оти е греота!
Послушният съпруг взел брадвата и тръгнал към ковачницата на Амекията, която се намираше наблизо. Чиракът Дако го посрещнал, попитал го какво иска и след като Данко му казал, взел брадвата. Огледал я, опипал я и казал, че не е нито за клепане, нито за точене. Майсторът Амекията потвърдил същото и Данко поел обратно за дома. Влязъл в двора, огледал се насам-натам, и като не видял никой, влязъл в стаята с брадвата в ръце. Влязъл и облещил очи, като видял невестата по гръб, краката и стърчат като банатско геранило, а върху нея Нино. Последният като видял Данко с брадвата в ръце се уплашил и се дръпнал бързо. Но наблюдателния рогоносец видял добре надареността му и ревнал, колкото му глас държи:
- Малеее, тоа ми съсипа невестата!
Отворил вратата и с брадвата в ръка се затичал към дръвника на двора. Огледал се насам-натам и като нямало на кого да излее яда си, свалил си каскета и започнал настървено да го сече на дръвника. След като каскета станал паран парче се успокоил. Влязъл отново в стаята, където прелюбодейците стояли виновно навели глави. Седнал на масата и рекъл:
- Не бой се брат ми! Ти не си виновен! Невесто, я донеси една паница вино, па после шъ цепим д’ърва!
ЕШЕКО
Ешеко работеше в железниците по поддръжката на железния път. Един следобед, след свършване на работния ден, той си тръгнал за дома. Спрял се пред гарата да си запали цигара. В това време към него се приближил дребен човечец с много багаж и го попитал плахо:
- Извинете! Как мога да отида до Кимерът?
- Я съм от Кемеро. При кого отваждаш? Като те гледам ти не си тукашен. Отговорил троснато Ешеко, защото сметнал, че човека го е взел за хамалин.
- От търновско съм. Идвам на гости при сватовити. Дъщеря ми пристана на ино ваши момче. Пък им нося туй-унуй на сватовити.
- На кого саа пристанала? - пита Ешеко. Човечецът оставил багажа, бръкнал в джоба си, извадил едно смачкано писмо и рекъл:
- За синът на Никола Иванов. Познаваш ли го?
- Знъм го, кък да го незнъм. Коло Маската ми е комшия. Виж к'во! Не е требвало да носиш толкова багаж и оно чък от Търново! Дъщеря ти с Бога е думала. Шъ живее царски у них. А бе я съ чуда оти Маската ми сака едни дреи като за пред 'ората. Еее, комшии сме, к'во да го праа! Дадох му едни панталоне, кур'ка и фуражка — каза Ешеко, запали цигарата си и рече:
Айде, зимай багажо, оти видиш, че файтоне и носаче нема!
Човечецът взе багажа си в двете ръце и покорно тръгна след Ешеко по улицата за Кемеро, където го очакваше любимата му дъщеря и заможните сватове.
МЕТЕОРОЛОГЪТ
По онова време, когато го нямаше Миньо Празнико, сведения за времето можеха да дават само старите хора, които четяха мъдрата книга на природата. Прогнозите им почти винаги бяха безпогрешни. Особено точни бяха прогнозите на Петър Кържата. Един човек, чийто прякор е свързан с наличието на пласт по човешката кожа, издаващ специфична нелицеприятна миризма, свързан с къпането. Нашият герой е бил къпан за първи и последен път, когато попа го е топил в купела при кръщението му. Много често любовта му към къпането ставаше предмет на мюзевирлъци и облози. Почти винаги той свързваше метеорологичните си дарби с къпането, даже се хвалеше, че в тъмница да го затворят, пак ще познае какво ще бъде времето на другия ден.
Една вечер, около Петровден, в кръчмата пак се развихрила метеорологичната тема. Един от компанията искал да знае със сигурност какво ще бъде времето на другия ден, за да коси ливадата си. Този казал едно, онзи друго, но до единодушна прогноза не се стигнало. Въпросът опрял до Кържата, който спокойно си пиел пиенето на една маса. Всички казали, че ако Кържата познае ще го черпят цяла седмица. След продължителни увещания, той се убедил че всички са искрени и се съгласил. Едни му давали съвет да види месечината, други млечния път, трети звездите, вятъра и така нататък.
Кържата, както си седял на масата, бръкнал в цепката на панталоните си и започнал да търси нещо. После извадил ръката си, огледал я, изтрил я от панталоните си и пак бръкнал в цепката. Процедурата се повторила неколкократно. Накрая, след като си изтрил ръката, хванал юзчето, отпил от него и казал уверено на нетърпеливите му приятели:
- Заран, още от сутринта, шъ завали дъш. Наистина, когато на другата сутрин ранобудните стопани станали, били посрещнати от хубав летен дъжд.
Цяла седмица Петър пиел в кръчмата за тяхна сметка. Непрекъснато всички го молели да им открие тайната на своята
цепка. Накрая не устоял и им казал:
- Тайната е проста. Знъм гя още от прадедо ми. Когато времето шъ съ разва'я солта около срамо ми става влажна, а кога ше е убаво - она е суха.
© Веско Лазаров All rights reserved.