Мъчих го аз тоз айфон, смеех му се от време на време, потупвах го все едно жив е, а аз съм неандерталец. Ама то докат му свикна на туй, то си има разум свой и свое мнение! Пуля му се откак ми го подариха, вече три години ли стана, ей! Сега малко се разбираме повечко, ама още се караме...
В ателието ми натокана влезе млада госпожица, на около 18 години. Асистентката каза, че за подарък на момичето родителите ѝ решили да получи картина на себе си в цял ръст. Туй ми се бая странно видя, ама знам ли ги аз, тоз дето плаща той да бере грижа! Че момичето най-вероятно по- щеше да се радва на айфон.
Айде, айде, пак на съдилище станах! Младата госпожица свенливо ми се усмихна. Русата ѝ коса на прилични вълни стелеше се по възширокото ѝ бяло яке, което пък баш една много странна дрешка беше. Ужким яке, а не ѝ кръста скрива, ей такова, много късо. Модата, брате, е странна птица. Надолу – широки дънки, къси пак, да разкриват тънък глезен, то тука за висша мода говорим. А инак бялата нежна кожа, розовите устни, високите скули и тънки китки допълваха ми мисълта, че на хубава жена и чувал да метнеш, пак ще да свети.
Жена, каква жена, бе, Зигфрид! Момиче!
— Искам да бъда нарисувана легнала като във филма Титаник, на диван — заяви госпожицата, — господин майстор!
Смях ме напуши, ама трай си, викам си, че се плаща. Титаник, къв Титаник момиче, тука е ателие, не е кораб! Ех, ама и аз как нямам въображение! Погледнах гузно към дивана. Стар, много нацапан с бои, покрит с разни съхнали-недосъхнали картини и стари палитри и още сигурно и други работи се помещаваха изпод всичко. Тъй скатан в ъгъла да се не вижда. На него няма как да я карам да ляга, па и на Титаника как му изглеждаше дивана?! Нещо зеленикаво ми се върти из главата...
— Ами дай да седнеш на трона, а? На Титаника се умира, не искаш ли да нещо по-така жизнерадостно?
Тя изсумтя, прегледа ме кат все едно е погледът ѝ ядрено-магнитен резонанс, почувствах че не само че ми гледа изпод дрехите ами и отвъд кожата ми и през ребрата се просмукаха вълните от очите ѝ.
Сигур от баща си така да гледа се е научила. Леле, майко, жив да не бях!
— Вижте, господин майсторе...
— Зигфрид се казвам.
Вдигна се една изписана вежда.
— Господине, аз имам визия за себе си. Този трон, къде е, за който говорите?
— Ей го е!
Посочих към трона. Трон чак, аз тъй му виках на стола. Беше помпозен античен стол дето го набавих от едно антикварно магазинче, той столът повече от мене тежеше та го мъкнахме двама... абе глупости, Зигфрид, стол шейсе кила с напикани гащи няма толкоз тежък! Та стола, да се върнем на него. Масивно дърво, ще да е било лакирано, ама едно такова старинно пада, светлокафяво. Дамаската беше ренесансова, в нея преобладаваше сивкаво-зеленото, допълнено с изящни цветя в бежов, тъмночервен и жълт цвят. Дърорезбата на стола и тя за изпускане не беше. Целуващи се сякаш цветя. Общо взето, красота!
— Хубав е, да. Става — съгласи се мадмоазел.
Чувам, че у Франция вече не се викало “мадмоазел”, само “мадам”. Да се чудя ли защо? Младата дама се метна на стола все едно се мътрво пияна у кръчмата тръшва. Разкрачи се, па седна като мъж. Русите кичури коса виснаха към земята. Смаян, не помръднах от мястото си за едни такива дълги секунди... тя ме зяпна.
— Нали за тоз стол говорите?
— Да, ама... само че дайте седнете по- по женски, така...
Абе и аз проклетият не ща да съм сърдития чичка, ама се не сдържах!
Ново сумтене си заслужих.
— Глупости, господин майсторе, вие не ми казвайте как ще седя! Аз съм възрастен човек, и ще седя както си искам!
Светлите ѝ очи запримигваха бързо. Коментарът ми ще да я е подразнил като прах в окото. Възрастна била, милата!
За лудо работѝ, за лудо не стой, казват хората, затуй и аз се насочих да си взема боите. Докато се приготвях, момичето от малката чантичка измъкна айфон. О! Разбирачка ще да е, имала си е айфон. Синкав отблясък освети белите ѝ скули, заигра по челото ѝ, в очите ѝ заблещука.
Готов вече, вдигнах лице пак към модела. Тя забола беше нос у телефона, ще речеш война се води там. Очите ѝ не примигваха почти. Прочистих гърло. И пак. Очи не вдигаше.
— Госпожице?
Тя ще кажеш бях ѝ извикал докат спи. Така се сепна, че жал стегна за миг сърцето ми, а омайните очи ми се видяха объркани, разфокусирани, неразбрани.
— Нещо да не е станало, госпожице?
— А, нищо. Готов ли сте най-сетне? Откога ви чакам!
Нетръпеливите млади, през ума ми светна мисъл. Добре, добре. Топнах четката в боята, погледнах пак и що да видя? Очите на мадмоазел забити като стрели в телефона, а палеца ѝ нежно го милваше по екрана нагоре-надолу. Очаквах да почне да мърка!
— Ама госпожице, сега... ще трябва да гледате към мене за да станат нещата.
— Да, гледам ви.
Остави тя телефона до себе си ще речеш нещо я е бъзнал с ток. В мене се загледа с младите си очи, зад които един бог ще да знае какво чуруликаше. Телефонът пиукна, изоставен и недоволен. Тя го не остави да мрънка още дълго, пое го с нежност и отново се зае да го гали. Стърчах там като препариран, заплеснат от тая синя светлина, танцуваща господарски по белотата на лика ѝ.
— Госпожице!
Тя се не впечатли, а тоз път най-безцеремонно ме пренебрегна. Аз съм търпелив човек, пък и бърза работа нямам освен да си седна да си почивам, затова рекох си да я не прекъсвам. Сигур ще да свърши работа и най-сетне да е свободна аз да си свърша моята. Чаках, чаках. Седнах си на стола, че ме заболя ей всичко докат прав ѝ козирувах. Добре, че нямах други клиенти след нея! Чаках. Чаках. Ловките ѝ пръсти се състезаваха по телефонния екран, а кичури руса коса закриха високото ѝ чело.
— Госпожице, ама аз вас цял ден ли ще ви чакам?! — предадох се след тридесетина минути мълчание.
Шок се изписа на лицето ѝ, веждите високо вирнати, очите разтворени та бялото много повече от синьото вътре.
— Ох, ами да! Извинете, но вие можете да си рисувате! Само направете ми устните малко по-големи от реалността. Ама нали не рисувате като Пикасо!? Ако е така, ще кажа на баща ми, че не съм доволна.
Пикасо... добре. Изкуших се силно да я нарисувам с носа настрани, а очите в анфас - релативизъм на сто процента. Ех, как ми се щеше, ама тъй си човек губи препитанието, от тъп нрав най-вече! Един Пикасо само може да оцелее с релативизъм (айде, и Брънкуш-Бранкузи у Франция!), пък срещу бащата на девойката не знам и Пикасо дали би видял новата утрин. Добре. Да си представим, че синята светлина я няма, приглушено и меко целува бялата кожа само светлината на.. ами лампата, де! Къв залез в стаята?! Светлина, наподобяваща естествената. Ще да е достатъчно! Да потанцува из косите ѝ...
— Да ви видя лицето още веднъж, госпожице? Не съм фотоапарат!
Тя го вдигна. Помни, Зигфрид, иначе си в белята нагазил надълбоко. Две минути цели издържа преди да я придърпа любимият ѝ. Забоде нос в него, пак се усамотиха. Аз усетих, че непременно заклатил съм глава и даже на челото ми се спречкваха веждите. А тъй рядко се мръщех!
Нослето мъничко, тъничко, изящно. Беличко. А, синьо няма!
— Госпожице! Затруднявате работата ми! Някой да не е в болница и с него ли си “чатите”?
— Гледам в Инстаграм, господин майсторе. Вие имате ли профил?
Инстаграма един грам два грама профили там няма, мина ми през ума. Добре, че не съм поет, че клетата ми майка щеше да се отрече от мене!
— Профил си имам, че и анфас! А сега защо не ми покажете своя, да видя формата на челото ви.
Тя тъй странно ме изгледа, после, под погледа ми смаян стана, дойде до мене и ми тикна телефона пред носа. Снимки на нея, една подир друга красяха екрана.
— Харесва ли ви профилът ми?
И кат се чудих какво да река, айфонът, моя, оня снамхнатият дето се караме от 2017-та насам, пронизително изврещя, молейки ме да го погледна. За миг стоях втрещен, а що, не питайте! Малко от никъде ми дойде!
Оставих четката, взех телефона и му се начумерих. Звънеше ми една Наташа, бивша моя ех бре божке сега кво? С нея вече няма връзка или вратовръзка, защо й е да ме търси мене днеска от никъде и за какво и как и... ще да ѝ затворя! Аз не съм все свободен, тъй де! Мани!
Изведъж ме тресна страшна мисъл, затисна ме тежест яростно загрята като син огън, брате... осъзнах, че да затворя не зная как! Нали преди имаше зелено и червено телефонче! Аз нямам червено! Знаех си, че и айфонът мене не долюбва! Луд си за връзване, телефоне!
Въздъхнах и срещнах на девойката очите.
— Как се затваря? — жално попитах.
Тя се засмя до небето и брей, не мож да спре! Натисна два пъти бутона встрани и екранът потъна в сън. Не е за вярване! Смартфон. И акъл дава!
Не след дълго видях се в Техномаркета. Влязох, душейки се под маската, мернах един служител и поех към него, а очите му приветливо ми се ухилиха.
— Дайте ми един тъп телефон! — избъбрих аз преди да пита кво желая.
Изгледа ме той шашнат.
— Нормален, искам да кажа, телефон, бе, приятел! Не ща ги смарт телефони, предпочитам аз да съм смарт, а те да са тъпи! Знаеш ли приятел, кво ми се случи! Пътувам в метрото – смарт телефони всичко са превзели. Никой не поглежда! В ресторанта същото. В библиотеката очаквах, че ще има книги а то... смарт телефони. Поне в ръцете на всички накуп с библиотекарките! Е, стига де! Та, дайте един тъп телефон насам, белким аз стана смарт!
— Ами не мисля, че става точно така!
А в ръката му кво – смартфон. Абе аз ли съм луд?!
© Зигфрид В. All rights reserved.