До преди две години не обичах самотата. Бягах от нея. Животът ми бе шумен и шарен. Приличаше на панаир, всеки ден пълен с нови хора, познати и непознати лица. Усмихнати и тъжни, измамно любезни и до грубост честни. Някои се закачаха като тръни по мен и търсеха разнообразие в самотните си дни, но след време вятърът ги отнасяше и съзнанието ми ги покриваше в забрава. Все бързах за някъде, като локомотив дърпащ вагони със слизащи и качващи се пътници. Без крайна спирка. До деня в който локомотивът се счупи и влезе в депото за ремонт.
Боледувах няколко месеца. След излизането ми от болницата се страхувах да се погледна в огледалото. В него виждах картина на Ботичели - тъжна и меланхолична, сякаш съм се събудила от дълъг сън. Кожата ми бе прозрачна и бледа, а съзнанието ново - откъснато от света. Струваше ми усилия отново да се приобщя към реалността, приличаща ми на стара дреха, с няколко размера по-голяма. Всичко което виждах и усещах бе различно. Мислите ми звучаха като китара в акустична зала, с прекрасна резонансна чистота.
Имах нужда от самота, за да се излекувам и възстановя. У дома това беше невъзможно, защото всички врати бяха отворени, а аз исках да се затворя, като мида в черупката си и да се разходя по стария път на миналото ми. Не търсех безопасност, търсех синтез на двете ядра в мен - минало и настояще.
Преди години купихме малък апартамент до морето. Винаги съм мечтала да живея там. Обичам синята необятност на морската шир. Чувствам морето като стар любовник, при когото винаги се връщам. Реших да се скрия там. Събрах малко багаж и оставих шума и глъчката зад гърба си.
Апартаментът имаше тераса, която гледаше към тясна уличка и прозорците на отсрещен жилищен блок. Той ми приличаше на пчелна пита с много килийки. Зад всяка килийка жужеше живот. Имах усещането, че ако се протегна ще докосна нечия съдба.
Сутрин докато се наслаждавах на първите пролетни лъчи, които се спускаха в стаята от процепа на пердето, зад което се криех, наблюдавах хората. Те идваха и си отиваха. Бяха еднотипни, но когато се вглеждах в тях разбирах, че в същото време са много различни. Всичко ми приличаше на декор от някоя мизансцена. Постепенно започнах да запомням някои лица. Вечер прозорците светеха и хвърляха отражение върху тесния тротоар и малката улица долу. Жените се въртяха в кухните, а мъжете и децата им се пречкаха. Отнякъде се дочуваше смях, от другаде музика. Зад някой тъмен прозорец мигаше телевизор, като самотен фар в тъмно море. Само прозорецът срещу мен беше винаги затворен и тъмен. Сякаш никой не живееше там.
Пролетта в Испания е кратка, минава неусетно. Така и не успях за толкова години да си купя пролетни обувки. Тук на Средиземно море е още по- кратка. Идва с лек полъх сякаш да напомни, че съществува, че някъде там в друг свят е свежо, зелено и ухайно.
Един ден докато се наслаждавах на слънчевите лъчи и наблюдавах познатите ми вече лица, го видях. Висок, слаб, приблизително на моята възраст. Беше елегантно облечен и не се вписваше в цялата ежедневна картина. Отличаваше се като мастилено петно върху бял лист. Носеше франзела в хартиен плик. Потъна в отсрещния вход. Не бях го виждала досега.
На следващата сутрин забелязах прозорец срещу мен леко открехнат, сякаш някой се страхуваше да пусне пролетта вътре. След около час една ръка отново го затвори. "Какво ли е да живееш на тъмно!? Или просто така си свикнал с тъмнината, че не си даваш сметка, колко е светло вън?" - помислих си аз.
След ден отново видях "моят" непознат. Наричаха го "мой" с някакво чувство за принадлежност, може би защото предизвикваше интереса ми или защото бе различен !? Не знам! Отново носеше хляб, вървеше бавно и уверено, някак грациозно за мъж. Имаше скрита красота в него, тайнственост. Харесваше ми да гадая: "Кой е?" Дрехите му бяха като по поръчка, изляти върху стегнатото му тяло. От всяко негово движение лъхаше спокойствие и сдържаност. Излизаше за около час и се прибираше. Винаги беше сам, но дали беше самотен!? Харесваше ми да го наблюдавам.
Времето ставаше все по-горещо, хората по-шумни, прозорците по-широко отворени. Мисля, че пролетта е раждане, не само в природата, но и у човека. Ражда се надежда, очакване, вяра, желание.... Може би затова и прозорецът срещу мен все по-често оставаше отворен и все по-широко.
Един ден, когато слънцето се беше подхлъзнало от перваза на отсрещния прозорец, видях, че той се отваря и от там зад млечно белите завеси се очерта силует на мъж. Познах го - моят непознат. Оказа се, че през цялото време е бил близо до мен, на ръка разстояние.
На сутринта отидох до кварталното магазинче от което пазарувах. Избягвах големите супермаркети и навалицата в тях. В малкото и тясно помещение, отрупано с рафтове, ухаещо на салам и прах за пране, стоеше той. Погледът му се спря на мен сякаш ме познаваше, познанство при което, човек е сигурен, че никога няма да разговаря с другия. Взе една франзела в хартиен плик, плати и излезе. Пълната продавачка зад тезгяха ми се усмихна угоднически и заговори с груб, дрезгав тембър:
- Този се мисли за нещо повече от нас! Освен "Добро утро!" и " Довиждане!", нищо друго не казва. Бил тореро, ама май вече в пенсия, защото никой не го търси....
Говореше ми така сякаш няколкото пъти пазаруване в магазина и даваха правото да ме смята за част от приятелското ѝ обкръжение. Има лекарства за стресирани хора, но кога ли ще измислят лек и за стресиращи индивиди. Колко много казваме понякога и колко малко истина и смисъл има в казаното.
Взех покупките и напуснах магазина с облекчение.
Същият ден, надвечер, докато седях на терасата и наблюдавах как слънцето бавно се търкаляше към хоризонта, а лъчите му режеха въздуха и го посипваха със златен прах, си мислех за "моя" непознат. Бях гледала кориди на Пласа де торос де Лас Вентас в Мадрид, знаех доста за тях, но никога не ги разбрах. Този танц на живота със смъртта ми бе непонятен. В него победеният умираше. Кой беше жертвата - бикът или човекът срещу него!? Също като при гладиаторите. Коридорът към арената е пътят към неизвестното. Страхуват ли се от това да залагат живота си, когато се изправят пред бика? Казват, че тореадорът напълно е прекрачил прага на страха и магията му е в готовността да умре. Смъртта е неговата истинска любов. Всеки път флиртува и се целува с нея. Белезите му са като медали, сякаш никога не са го болели.
" Дали ние всички не сме едни бикове. Животът е нашият безмилостен и красив тореадор, който омайва кипналата ни и влюбена в него душа. Играе си и танцува с нея, понякога ни дава малко аванс , но накрая винаги си тръгва с трофей. "
Отсрещният прозорец се отвори, вятърът наду пердетата, като платна на кораб. Зад тях стоеше той. Погледът му бе отправен към мен, но сякаш не ме виждаше. Чувствах се разтопена и невидима в настъпващата вечер. Остана дълго неподвижен и загледан навън. Усетих слепоочието ми да пулсира, а кръвта във вените затиктака като часовник, отброяваше секундите и минутите изтичащи между нас. Усмихна се и потъна отново в полумрака. Цялата треперех от напрежение.
На сутринта събрах багажа си и се прибрах в Мадрид. Бързо се свиква със самотата. Не исках повече да надничам в чужди прозорци, в които да виждам своето отражение.
© Росица Димова All rights reserved.