От незапомнени времена, от момента, в който човекът, като изследовател на чудото, наречено живот, е открил неволите на своето простосмъртие, той си е задавал въпроси, изпитвал е терзания, чувствал се е емоционално и физически изцеден, но доста често е и превъзмогвал не друго, а именно това, от което най-много се боим - болката във всичките нейни разновидности.
Този страх, доста често дори панически, е сякаш генетично заложен в нашето съзнание и може да се проследи дори в едно от най-сакралните за нас места - майчината утроба. Известен е фактът за неспокойството, което нероденият плод изпитва при майки - пушачки или алкохолички.
Но в този страх няма нищо лошо, притеснително или нелогично. Та нали именно в тези начални мигове на нашето съществуване ние се сблъскваме с реалността и същността на нашия житейски път, а именно волно или неволно да правим онзи безкрайно повтарящ се избор между доброто и злото. В този смисъл е съвсем естествено от ранна детска възраст да ненавиждаме болката и страданието, за да може както да се предпазим от тях, така и да не позволяваме те да се проявяват чрез самите нас.
Но си мисля, че именно ще разрешим една такава проява на болката, проява на триумфа на смъртта над живота, ако приемем евтаназията като нещо нормално, необходимо и законно. Наистина, скрита зад маската на състраданието, тази умъртвяваща операция изглежда правдоподобна, но дали наистина е така? Дали наистина неизлечимо болният, отпуснал се неподвижно върху болничното легло, вперил поглед в тъмата на угасващия си живот, всъщност облекчава болките си, като се подлага на евтаназия? Може би той иска да заспи, да превърне кошмара на реалността в необратим и вечен сън, без болка! Може би... Но дори и да е така, това е НЕГОВИЯТ избор, не нашият. А нека помислим... Може би именно заради болката, която изпитва, смъртта за него се е превърнала в бленуван сън, дали заради страданието си доброто и злото в съзнанието му са загубили своите ясни очертания? Нека всеки сам отговори за себе си на тези нелеки въпроси...
Но едно е ясно, поне за мен, а се надявам и за много от Вас. Всеки един живот, бил той изпълнен с болка, е живот и като такъв изначално принадлежи на доброто. А всяка смърт, била тя и желана, е смърт и като такава изначално принадлежи на злото. В този смисъл ние като общество спазваме и се придържаме към определени морални категории и ценности. А ценността, която стои най-високо в разбиранията на всяко едно общество, е почитта и уважението към живота. Така че независимо от чувството на състрадание към болния, ние като общество не можем и е недопустимо да създадем още една възможност за смъртта да се прояви, още повече във днешния коварен свят, където тя така или иначе дебне от всеки ъгъл.
Тук може би някои ще ми опонират и ще кажат, че болният има право на личен избор. Да, така е, всеки е свободен да прави каквото поиска с живота си, но една от десетте Божи заповеди гласи "Не убивай!" Нали в крайна сметка някой ще трябва да напълни спринцовката с умъртвяващата течност или най-малкото някой трябва да произведе тази течност. В този смисъл обществото ни ще стане съучастник в осъществяването на едно убийство чрез легализирането на евтаназията. Едно убийство, което за вярващия човек ще означава вечни мъки за неговата душа, а за атеиста ще означава един безвъзвратен край, една празнина...
Нека не изневеряваме на живота със смъртта, защото по този начин ще изневерим на нашата истинска същност!
© Костадин Пулев All rights reserved.
Кой изпрати Исус на кръстта?
Кой пожела смъртта му?