Тя се страхува само от градушките
Бог бе избрал този ден да бъде най-студеният януарски ден, без врабчета, без снежни човеци по дворовете – само вкочанена кал – ръбати коловози, оставени от волските каруци на Стопанството и едно посърнало, сляпо слънце.
Камбанен стон, след него - тишина и пак…, и пак - като от фуния, на глътки, се изливаше кобният звук в душите на хората, които някак влачеха краката си, прииждайки от различни посоки. Всеки носеше карамфили. То цветя, освен купени, през зимата в дворовете няма. Костеливи бабешки ръце, стискаха китки чимшир в една ръка, а с другата, с крайчеца на черните си забрадки избърсваха по една сълза от ъгъла на уморените си, мътни очи. Отиваха да изпратят най-красивата, млада жена в тяхното село. Не двама, не трима, а цели четирима сираци оставяше тя. Невръстни дечица - женското, я имаше десетина годинки, я не, а другите - хептен дребни.
Много писъци, вопли, ала най-вече пролуката тишина между плача на камбаната раздираше сърцата, когато почернялото множество тръгна към гробището. Кръст, след него - ковчег, следван от хубав тридесетина годишен мъж, повел в редичка четири разплакани деца ръка за ръка. Те се препъваха в твърдите, замръзнали буци кал, крачетата им приклякаха като на куци жребчета и незнайно как, те продължаваха да стъпват с отдавна премръзнали, безчувствени ходила.
Разметаница, така се казваше осиротялото момиче, се събуди рано, много рано. Една мисъл като кобра внезапно се изви и клъвна сърцето ù „Мама умря”, после, поискало това да е сън, то забърза с боси крака в кухнята. Беше студено и сякаш въздухът вътре беше една огромна, черна забрадка. Решила да стисне в малка шепица последна надежда, че Вчера не е било, се върна в леглото.
Сивата пепел в печката, сякаш сама се духна в надзърналото личице и бръкна в детските очи, от които две сълзи капнаха на пода, и проглушиха мъртвешката тишина в къщата. Разметаница избърса яростно очи и сополивото си носле с ръкава на пижамката си. Стоеше като побита посред стаята, в която чайникът вече нямаше да я посреща с кълбета бъбрива пара, нямаше да мирише на пържени филийки и никога нямаше да е топло, дори и лятото. Излезе на двора както си беше боса и на пътната врата видя най-малкото си братче, което стоеше вперило поглед в пътя, който водеше до дома им.
- Какво правиш тук? Ела да те гушна… - приклекна тя пред него.
- Чакам мама, нали казаха, че ще занесе онези цветя някъде и ще
се върне, защо се бави, м? – повдигна къдрулкената си главица към нея то.
Тя беше съвсем, съвсем малко дете, много нещо не знаеше за смъртта, но беше сигурна, че мъртвите не се връщат. Просто не знаеше колко дълъг е животът, инак би викнала, би писнала, та небетата биха си запушили ушите.
Не разбра как стана голямо момиче, защото и баби нямаше да ги гледат, та за няколко дни порасна, нямаше време да бъде малка - ту плачеха четиримата, ту успокояваше някой от тях, ту бършеше рани с мръсни парцали, ту раздаваше по някой шамар за счупен прозорец, научи се да пържи яйца, качена на столче пред печката, което мърдаше несигурно под краката ù, но пък сякаш докато се клатушкаше насам-натам то помагаше на сълзите да капнат точно в тигана и да посолят обяда колкото е нужно, другите сълзи се стрелкаха по горещата плоча на печката и изчезваха със съскане. Само съскането на усойницата в сърчицето ù нямаше угодия и не изчезна никога. Понякога успяваше и да поиграе с цялата махала дечурлига, до тъмно почти, но когато виковете на майките прибираха едно по едно децата за вечеря, тълпата оредяваше, докато на улицата останеха само четири неповикани от никого деца, тогава Разметаница тихо слагаше ръце връз раменете на братчетата си и вървяха мълчешката. А в къщи, без да палят светлото се гушваха силно, та чак им посиняваха ръцете и плачеха много, с глас. Наплакваха се, докато си дойде татко им, пред него никога не плачеха. Всичко можеше вече да прави тя - и готвеше, и переше, е, переше на „кратка програма” – пускаше дрехите в корито, пълно с вода, удряше ядно няколко пъти с юмруче и хоп - на простора, но простираше грациозно – стол – тя на стола и закача дрехата, после – на земята – преценка колко да го премести, дрешка от легена и пак на стола, а що вода течеше в ръкавите ù - детските момичешки ръчета не са центрофуга. Тя и не знаеше тази дума, тогава още нямаше перални.
Нощем плачеше много - и да не ù се плаче, пак плачеше. Ей тъй, за да е сигурна, че може да плаче още. Че много я беше страх да не се е изплакала и ако станеше и с татко ù така, да не би да не може да плаче. А го обичаше толкова много, много, много.
Поспиваше, когато вън запееха петлите, а видеше ли че е видело, хукваше до пътната врата - там неизменно стоеше с извита глава към дъното на пътя едно зъзнещо момченце.
Бял ден, а стана толкова тъмно, че в къщите светнаха лампи. Небето беше се свлякло комай доземи. Беше направо черно, ако не беше толкова страшно, можеше да се каже и красиво с тичащите по него светкавици. Първо забоботи, а после тресна гръмотевица. Зарева това небе, зарева, като че се разбесуваха всички зверове на земята из един път. Мета, така ù викаха за по-лесно, тичаше с все сили към вкъщи, когато дядо В. отвори своята врата. Къщата беше с два входа и едната ù половина беше негова, а другата - тяхната. Беше около шестдесетгодишен и се падаше братовчед на нейния дядо. Той я прибра вътре на сухо от вече плисналия дъжд. А облаците се мъчеха да захапят озъбените светкавици. Тътенът, ревът на разфучалото се по земята небе я бяха парализирали, беше страшно и тя си отдъхна при винаги усмихнатия, добър чичо на нейния баща. Къщата имаше нещо като „топла” връзка и Мета можеше, без да излиза навън, да се прибере направо у дома. Искаше да види братята си, дали си бяха у дома, или някоя съседка ги е прибрала заедно със своите деца от улицата. Навън стана още по-тъмно, блесна светкавица, та чак я ослепи и в този миг лицето на дядо В. ù се стори, бяло и криво, не беше сигурна кое се протяга към нея точно - ръцете му, или светкавицата беше влязла през прозореца и иде към нея.
Изумено детето ахна миг преди ръката на мъжа да я сграбчи. В същия миг затропаха ледените топки градушка. Стихията вън беше изригнала в най-разюздания си, лют бяс… После…, после помнеше само как главата ù се удря в стената едновременно с тласъците на неговото тяло. А звукът от изсипаните сякаш наведнъж, големи като орех зърна град, като че ръфаха и откършваха от телцето ù, сякаш отхапваха, и изплюваха плътта ù на дребни късове.
От другата страна, през една стая само трите дечица плачеха и трепереха от страх и от бурята, и за сестра си.
- Ако кажеш на баща ти или на друг някой, да знаеш, че ще останете и без него - ще го приберат в затвора, а вас ще ви пратят в сиропиталища и то различни, и никога няма да ви съберат заедно. Никога!
Оттогава, никой не видя Мета да се усмихне, но за какво ли има да се усмихва едно сираче, поело грижата да бъде всичко за всеки – така приемаха меланхолията ù хората наоколо. А тя скри дълбоко в детското сърце ужаса и болката, без дори да знае какво точно ù е сторил този човек, освен че беше сякаш по-страшно и от смъртта на майка ù. Знаеше само едно – ще направи всичко, всичко, за да не ги разпръснат в четири посоки нея и братята ù. А те никога, ама никога няма да разберат, че тя ги е спасила, чак до смъртта ù.
Всеки път, когато В. дойдеше у тях, сякаш хиляда камшика я шибваха и душата ù се свиваше като шушулка. Той живееше основно в близкия град, рядко идваха със стрина Ц., неговата жена, в тази къща. Веднъж дори помолиха баща ù да я вземат със себе си на курорт, да я поразходят малко. И той я пусна на драго сърце. В този момент Разметаница като че умря, спря да диша. Беше осъдена – да плаща за това, че ще опази да не идат по домове за сираци. Отиде и каквото имаше да преживее, преживя го.
Закле се, че ще избяга на другия край на страната да живее. Трябваше ù само план, че в ония времена, кой родител дава на едно дете, да иде да живее далече, макар и за да учи в някое средно специално училище, но докато дойде това време, имаше още няколко години, защото бе малка, много малка, и голяма, престъпно голяма.
Закле се и, че ще го убие, и знаеше, че ще го направи. Мислеше, че вече не я е страх от нищо, но само ако знаеше….
Преживя и тегобите на това да имаш мащеха. Битките им една с друга бяха незабелязани за околните, но те се ненавиждаха и по някакво негласно споразумение между тях, пред всички, и най-вече пред баща ù бяха любезни една с друга. След още само две години и щеше да се махне, надалече, много надалече.
Времето за бягство беше настъпило. Разметаница държеше в ръце отличната си диплома за основно образование и само трябваше да намери начин да съобщи на баща си, че иска да продължи в един много далечен град, като много прецизно бе проучила къде единствено, и никъде другаде в страната, има една рядка специалност.
Не беше проблем, като не се броят първоначалния шок, въпроси и многото „ако” и „как”, защото там имаха и някакви роднини все пак – нещо което тя хитро бе вмъкнала в плана си.
Големият град я притисна, но и омагьоса. Тук беше само Мета – сама, много, много сама и това и хареса. Толкова улици, хора, светлини и никой не забелязва, че тя съществува. Беше слабичка, дори прекалено, но пък височка, а ù се прииска да се смали - до иглено връхче. Реши да се разходи в градския парк в първия ден от началото на Началото. Беше притихнала и докато стигне указаното от една мила, стара жена място, тя се впусна навътре в себе си и бързо преброди всичките главни за нея шосета – така си представяше най-важните мисли в ума си. Братята ù – те бяха спокойни, забравили почти своята майчица вече, бяха обгрижвани от тяхната великолепна мащеха. Въпреки омразата между тях двете, Мета признаваше, че тази жена е работлива, грижовна, както към баща ù, така и към децата, макар и никога да не бе имала свои собствени. Често дори си мислеше, че мащехата именно по тази причина не можа да бъде по-топла в отношението си към нея. Но пък и тя самата не ù даде никакъв шанс, признала бе и това в себе си. ….И ето я градската градина – на село имаше всякакви дървета, на тях се бе нагледала, ала като тези тук огромни липи, кестени и кой знае още какви, не бе виждала. И рози, много рози. Пак на село – всеки можеше да си откъсне цвете, а тук дали? Тя приклекна към издължилата се над останалите кремава роза. Eдна първа капка дъжд я перна по ръката, а денят беше толкова слънчев, зноен – бе септември.
Набегът на бурята беше внезапен, едничък рев на облак възвести вакханалията на хунтата на оловно-сивите братя, зъбчата мълния като че им посочи Земята и те я налетяха с невероятно, гладно-хищно опиянение. Ледените сълзи внезапно се заизливаха както се чува когато се изсипва баластра от високо, с равномерен, тревожен тропот по мокрия цимент. Тук сякаш по-страшно плачеха тези като от стъкло зърна, на село земята ги поемаше, сякаш с някаква примирена обреченост в пазвата си. Сърцето на Мета заблъска, като че ли я моли да излезе и да побегне от нея, като че то си мислеше, че вината е нейна за неистовия ужас, който изпитва, но се спъна в гърлото ù и застина, всеки пулс сякаш броеше топчетата град, а тя имаше чувството, че хапят плътта и я плюят обратно. Момичето направи с усилие две крачки до грамадно дърво. Обгърна ствола му и горко завика с глас.
- Как ме намери? Как? Как? - Воплите ù мигом бяха удушавани от
някоя дебнеща гръмотевица. Клоните над нея се извиваха, мятаха се на всички страни, в опит да се изплъзнат от блудните камшици на вятъра, който сякаш искаше да ги обладае на всяка цена. А Разметаница, викаща, молеща и с очи нагоре към Бога, за когото ù разправяха врели-некипели колко бил милостив, в миг оприличи името си с тези клони. Разметаница! Те се размятаха или някой ги размяташе, за да ги боли, да ги кърши и хапе – те бяха като нея или тя – като тях. Все едно, можеше да промени ударението на Мета на мета, но... друг път за това.
Колко много време беше минало, беше се превивала в ужас от още много градушки в този град, който силно обикна. Боже, как я опияняваше тази дума „обикна”, може би, само може би, но имаше надежда все някога да обича, освен братлетата и баща си, и някой или нещо друго. Усмихна се, много лекичко – откога не беше го правила, но пък се беше научила да имитира звънък смях до съвършенство. Не намери приятели и не търсеше – никога. Чувстваше се крайно различна, може би по тази причина пък всички момичета искаха да им бъде приятелка. И беше – само дето не знаеха, че тя и това умее – да бъде приятел с главно „п”, но не желаеше да има такива. Момчетата не я харесваха. Беше много слаба, черномурна, тук му казваха мургава, висока, а те повечето - не дотам, краката ù бяха дълги, но пък сутиен не ù трябваше още. Кой да я хареса такава... Оставаше ù само още една година, беше учила три и щеше да се дипломира, после – университет. Но не би. По незнайна причина тя не получаваше редовно парите, които, неизвестно защо, баща ù даваше на мащехата ù да ù ги праща, а тя винаги ги пращаше на своите роднини, те пък ù ги даваха всеки ден на дребни – „за закуска”. Но никога не попита за това никого. Търпеше. Последната година обаче – вече изобщо нямаше никакви „за закуска”. Никакви. Прилошаваше ù, припадаше и продължаваше доколкото има сили. А тя – имаше. Никога нямаше да забрави деня, в който пристигнаха майка ù и баща ù съвсем неочаквано. За първи път в живота си получи плесница от ръката, която боготвореше.
- Как можа да ме изложиш така, как? Да откраднеш златото на леля си? Как?!
- Кое злато, какво говориш, татко?!
Тя побегна и отиде в общежитието на техникума. Реши да живее вече там, не в роднините. Родителите ù си бяха заминали. Отиде да си прибере дрехите.
Един тежък, кристален пепелник полетя към нея и се стовари в скулата ù. Лошите сини очи на лелята я пронизваха като кинжали, а думите ù, най-грозните и страшни думи влетяха в сърцето ù и се настинаха удобно до онази усойница, която се ширеше в цялото ù сърце от деня на майчиното погребение. Та сега нямаха вече преброяване, както казват „кълбо змии”.
„Сбогом, училище, сбогом мечти, сбогом и сбогом, Разметанице!” редеше умът ù безспир. Гневна, тъжна, всякаква – Мета.
Следва...
© Ренета Първанова All rights reserved.