Аз нямам титла – граф не съм, ни цар.
Отдавна занимавам се с изкуство.
Поет съм на свободен хонорар
и стиховете пиша си ги с чувство!
Работник беше моят мил баща, ...
Сияйните полета пред мен се разпиляха
и мигом се отворих към новата заплаха -
да бъда блед и умен, незнаен, поетичен
и вечно през полетата усмихнато да тичам.
Във лятото горещо животът е стоманен. ...
Не зная какво е във теб, но усещам -
очите ти пият бял, лунен сатен,
дъхът ти докосна звездица гореща
и тя, оживяла, политна към мен.
В усмивката тъжна - момиче мечтае, ...
Неизживяната любов
Виж, посърнали са тези слънчогледи,
смирено и с ужас са свели глава,
какво да гледат - слънцето залезе,
а и те не искат да видят това... ...
Нежно осъзната липса си. Мълчиш.
Къдрокосо видение в сънища кратки.
Във минутите дълги от нощни загадки
в тишината на моята стая личиш.
Искриш ореолно - подобно икона. ...
В очите ти се раждаха светулки,
бленуващи за орлови крила.
Едната отлетя невъзвратимо!
А другата загуби се в нощта.
И може би не ще се срещнат вече, ...
НА БРАЗДАТА В XXI ВЕК
Дорде държавата ни пълни гушка,
народецът - кат' Белчо и Сивушка -
опъва врат... и даже не мучи?!
Защо ли - далеч са Божите уши...
Пилял съм думи, не една излишна,
накрай света в победа и в погром,
а ти, която, без да си всевишна,
с ръце подпряла скромния ми дом...
... мъждукаш пак, едва забележима, ...
Земя, земя, ти вече си ни тясна!
Ний търсим вече други светове.
Макар че си една земя прекрасна,
нас Космоса незнаен ни зове!
Ний тръгнахме с ракети в небесата! ...
Животът те тъпче, хората те мачкат. Отвръщаш на удара, а ти се връща двойно. Мразят те, използват те, унижават те. Искат да лазиш в краката им, но ти не се даваш, имаш поне достойнство. Защитаваш се, но така усложняваш нещата все повече. Тряба да замълчиш, да преглътнеш нападките и обидите. Но това ...
Ти се вдигаш на пръсти, откъсваш звезда
и сияние розово бликва.
Като топла вълнà ме залива мечта
и полита нагоре молитва:
нека всички посоки ведно се сберат, ...
Ще тръгна надалеч във този ден...
Черешите ще бухват в цвят на двора.
Небето ще синее светло в мен
и пълни ще са улиците с хора.
И никой, знам, не ще да разбере, ...