Произведения на съвременни автори: литература, музика, изобразително изкуство и др.
388.5K резултата

Дневникът на един млад беладжия - 28

Гледам календара - утре сме петнайсти.
Има недоволни, а за мен е щастие.
Не че съм отличник - аз съм по средата,
но обичам тази септемврийска дата,
на която всички тръгват към школото ...
887 5 15

Дали пък да не се напия

Щом във виното е истината скрита,
дали да не потърся и аз там?
Май ще взема, вярно, да опитам,
и без това съм сякаш все пиян...
Аз тръгвам, че зове ме механата ...
515 1 2

Здравеопазващи приказки

… И расла ляпата, расла – израсла голяма, преголяма. Огромна.
Извикал дядото фамилията и близките, помолил да му помогнат – ряпата да изтеглят.
Заели се те – напънали се. Но… Ряпата не помръдвала. Дърпал дядото, дърпал… Ама не става.
Защото зад него бабата, внучката, кучето, котката, мишката – стоел ...
877 3 15

Наследствено

По пръстите, по кожата се връщат
напуканите блянове за пролет.
Като онази на Април присъща
цъфтяща по балконите на хората.
Разплитам тишина като коприва ...
608 2 17

Базсъници на въдици

С какво заслужи красотата
да я укриваме под маска?
От двайсти век къде нататък?
Сменил е светлата окраска.
Което дáде, двойно плаща ...
552 3 9

Маскар(ад)

Когато вънка захладнее - маската сложи:
и до магазина щом отиваш,
и до тоалетната дори!
А колата като караш,
маска пак да не збравиш. ...
1.2K 1 1

Само аз и ти

Подай ръка и всичко лошо в миналото нека си остане.
Погледни ме във очите ти любима и ще видиш бъдещето в тях.
Бъдеще което искам с теб да споделя,дори и ако трябва да те последвам и накрая на света.
Не позволявай мило аз да падна на земята.
Позволи да съм до теб с високо вдигната глава. ...
524

Падащи листа

Есента се усмихна.
Съблече се гола.
Постави в косата си
слънчева шнола.
На хълма полегна. ...
791 5 5

Менует

Коя си ти, дошла на бала?
В Двореца си за първи път.
Ти бисер си в огромна зала,
към тебе бързам с луда гръд.
Танцувай с мен! Подай ръка! ...
1.4K 11

Хотелска Стая, Началото

Говорим си по цели нощи,
мислим се по цял ден.
Желая те в моите силни ръце,
нека играта никога не спре!
Скоро ще се видим ...
562 1

Сивчо

Сивчо сивото магаре
от зори реве и рита.
Няма кой да го пожали,
няма кой да го попита.
Толкоз много ли е весел ...
722 3 7

Кой е прав?

Кой е прав и кой е крив
кой е сладък, кой лютив
голям глупак си ти
защото даваш ни пари,
пари за нашта суета ...
995

Извънредно Понижение

Феодален дебелак се обяснява по телевизията пак:
Ама нещо предприели, пари там дали, пари от тук взели
Много свършили и даже се поизморили
Народе негов - дай му още гласове на избори и нови сили
И разни други лекари и политици, ...
772

Различен чрез подобие

В ковачница на Хефест
кованата от мед луна
сияеща от великолепие
изгря...
Душа на птица литна ...
735

Игра на тронове

Малките деца играят умно...
Жест и вещ, и смисъл преоткриват.
И преди да кажат първа дума,
вече знаят накъде отиват!
Всеки миг е трон,на който сядат! ...
1.4K 2 5

Чук

Като камък е сърцето
(даже да не ти се вярва) -
ще се счупи ако
чукаш
не където трябва.
915 4 7

Като празник след дълга скръб 🌐

Като празник след скръб дълга...
Като огън във нощта...
Като врата в крепостна стена...
Отворена за слънчевата светлина...
Като писмо след мълчание дълго... ...
1.4K

I saved her 🇬🇧

>
Погледнах към масивната бяла сграда-всичко изглеждаше перфектно,една друга реалност,разположена в сърцето на Сеул.Но аз знаех истината. Иделно подрязаните храсти,блестящите прозорци и лъскавия вход бяха просто фасада,прикриваща истинското предназначение на сградата.
Само най-богатите изпращаха дец ...
1.8K 1

„Still ist die Nacht, es ruhen die Gassen“,Хайне 🌐

Still ist die Nacht, es ruhen die Gassen,
In diesem Hause wohnte mein Schatz;
Sie hat schon längst die Stadt verlassen,
Doch steht noch das Haus auf demselben Platz.
Da steht auch ein Mensch und starrt in die Höhe, ...
1.4K 1

В храма...

В разлюляната грива
на моите сънища
се промъква щастлива сълза.
Пак ги язди
онази очакваная сбъднатост ...
776 2 4

Съществуваме

Съществуваме
В илюзии за слънчеви изгреви,
заспиваме залезно в дните си,
в полутонове на крачки по минали
неизживени, пропуснати мигове, ...
523 2

31 години от 10 ноември

От всяка система има недоволни,
които искат да се промени нещо,
но малцина от тази са доволни,
че тя, уви, е просто нечовешка.
В пари къпят се единици само ...
613

Кръговрати

Ще дойде ден, ще те обичам
и може би ще бъде скоро,
като след тътен сеизмичен
пак всичко с нас да се повтори!
И този свят като магия ...
1.3K 14 22

Рисуващият с пеперуди

Добрите хора не стават легенди.
Брандън Сандерсън
„Извинете?“, мъжът, който беше заговорила, спря и я погледна въпросително.На кръста му висеше мачете. “Знаете ли къде е църквата на отец Бернард?“
„Отец Бернард?“, повтори като ехо той. “Рисуващият с пеперуди?“
Катрина кимна. ...
981 1 2

И сняг ти нося

Сърцето ми е бяло, като сняг.
Очите ти са пълни с умиление.
Нали не помниш оня тъжен смях
след който всеки път бе възкресение?
Нали не помниш моите очи, ...
995 1 4

Интонацията на акцента

Отдавна не живея тук.
Този свят ми е много далечен.
Всеки спомен, е спомен на друг,
между пясъка, който изтече.
Не тъгувам за тези пустини ...
798 6 14

Just for you

Обичам те такъв -
порочен и мизерен,
облян във пот и кръв
и с в пода поглед вперен.
Прокъсан и изтрит ...
738 2 4

CO-вид – 52. Безтегловна светлина

А над тях, заковани картончета с надписи: … „Нютон – пуснал слух, че ябълките привличат Земята“
…На излизане прошепнах на дявола:
– Махнете поне надписа. Вече се доказа, че и ябълките привличат Земята.
Агоп Мелконян, „Ад“
Електронът поглъща фотон, ако енергията на фотона съответства на енергийната р ...
972

Промяната - подмяна...

И ето пак ноември е – Десети,
а помните ли колко бе добре?
Живеехме си със ТКЗС-то
и евтини почивки на море.
А помните ли връзките червени, ...
630 3 9

За Ковид 19 и епидемичната обстановка

Промени ли ни изолацията към по-добро,или напротив,обърка нашите планове за живота? Успя ли тя да ни промени към по-добро,изграждайки ни по-скоро като стриктни и отговорни личности,или всъщност просто ни сломи? Научили ни да бъдем търпеливи,амбициозни и добри,или ни развали,повлиявайки на нашите меч ...
2.5K 1

Щастието е в простите неща!

Не ми е нужна муза поетична.
Ще пиша днес за простички неща,
обикновени, даже твърде лични,
опазил Бог от много суета!
Какво по - просто има да започнем ...
597 1 2