Стихове и поезия от съвременни български автори

256K резултата

Гневно

Колкото мека съм, толкова горда, че и оттатък.
Тръгна ли, то непременно със трясък затварям вратата.
Пиша по сто запетайки, но само веднъж – удивителна,
само че нейното "Стига" е оглушително.
Аз не пестя ни усмивките, ни сълзите си, нито въздишките ...
1.1K 5 7

Ден за обичане

Няма време!
Прегръщай! Сега!
Няма време!
Целувай! Веднага!
Утре пак ще е ден за тъга. ...
3.5K 27 39

Жена – любима и майка

Страхливо, неуверено, но засмяно
дете бях.
Вълшебно, красиво клижле, напечатано
ми чета, а аз сях.
Ти си моят aнгел и творец – ...
989 1

На лекаря, с любов!

...
Скривах се в устни затворени,
примитивна усмивка...
Прикривах поредната болка
с очи неглижирани, примирени... ...
495

Не вярвам в бъдещето

Не вярвам в бъдещето.
То е всичко
възможно никога да не настъпи.
Сънуване на странстване
различно ...
818 5 10

Обичам

Обичам хората които ще крещят
когато тишина ги задушава,
на бедния, които ще дадат,
дори за тях, по-малко да остава.
Обичам тия, дето ще сгрешат ...
515

Дневникът на един млад беладжия - 28

Гледам календара - утре сме петнайсти.
Има недоволни, а за мен е щастие.
Не че съм отличник - аз съм по средата,
но обичам тази септемврийска дата,
на която всички тръгват към школото ...
888 5 15

Дали пък да не се напия

Щом във виното е истината скрита,
дали да не потърся и аз там?
Май ще взема, вярно, да опитам,
и без това съм сякаш все пиян...
Аз тръгвам, че зове ме механата ...
524 1 2

Наследствено

По пръстите, по кожата се връщат
напуканите блянове за пролет.
Като онази на Април присъща
цъфтяща по балконите на хората.
Разплитам тишина като коприва ...
617 2 17

Базсъници на въдици

С какво заслужи красотата
да я укриваме под маска?
От двайсти век къде нататък?
Сменил е светлата окраска.
Което дáде, двойно плаща ...
555 3 9

Маскар(ад)

Когато вънка захладнее - маската сложи:
и до магазина щом отиваш,
и до тоалетната дори!
А колата като караш,
маска пак да не збравиш. ...
1.2K 1 1

Само аз и ти

Подай ръка и всичко лошо в миналото нека си остане.
Погледни ме във очите ти любима и ще видиш бъдещето в тях.
Бъдеще което искам с теб да споделя,дори и ако трябва да те последвам и накрая на света.
Не позволявай мило аз да падна на земята.
Позволи да съм до теб с високо вдигната глава. ...
526

Падащи листа

Есента се усмихна.
Съблече се гола.
Постави в косата си
слънчева шнола.
На хълма полегна. ...
808 5 5

Менует

Коя си ти, дошла на бала?
В Двореца си за първи път.
Ти бисер си в огромна зала,
към тебе бързам с луда гръд.
Танцувай с мен! Подай ръка! ...
1.4K 11

Хотелска Стая, Началото

Говорим си по цели нощи,
мислим се по цял ден.
Желая те в моите силни ръце,
нека играта никога не спре!
Скоро ще се видим ...
563 1

Сивчо

Сивчо сивото магаре
от зори реве и рита.
Няма кой да го пожали,
няма кой да го попита.
Толкоз много ли е весел ...
724 3 7

Кой е прав?

Кой е прав и кой е крив
кой е сладък, кой лютив
голям глупак си ти
защото даваш ни пари,
пари за нашта суета ...
996

Извънредно Понижение

Феодален дебелак се обяснява по телевизията пак:
Ама нещо предприели, пари там дали, пари от тук взели
Много свършили и даже се поизморили
Народе негов - дай му още гласове на избори и нови сили
И разни други лекари и политици, ...
774

Различен чрез подобие

В ковачница на Хефест
кованата от мед луна
сияеща от великолепие
изгря...
Душа на птица литна ...
737

Игра на тронове

Малките деца играят умно...
Жест и вещ, и смисъл преоткриват.
И преди да кажат първа дума,
вече знаят накъде отиват!
Всеки миг е трон,на който сядат! ...
1.4K 2 5

Чук

Като камък е сърцето
(даже да не ти се вярва) -
ще се счупи ако
чукаш
не където трябва.
917 4 7

В храма...

В разлюляната грива
на моите сънища
се промъква щастлива сълза.
Пак ги язди
онази очакваная сбъднатост ...
781 2 4

Съществуваме

Съществуваме
В илюзии за слънчеви изгреви,
заспиваме залезно в дните си,
в полутонове на крачки по минали
неизживени, пропуснати мигове, ...
536 2

31 години от 10 ноември

От всяка система има недоволни,
които искат да се промени нещо,
но малцина от тази са доволни,
че тя, уви, е просто нечовешка.
В пари къпят се единици само ...
618

Кръговрати

Ще дойде ден, ще те обичам
и може би ще бъде скоро,
като след тътен сеизмичен
пак всичко с нас да се повтори!
И този свят като магия ...
1.3K 14 22

И сняг ти нося

Сърцето ми е бяло, като сняг.
Очите ти са пълни с умиление.
Нали не помниш оня тъжен смях
след който всеки път бе възкресение?
Нали не помниш моите очи, ...
998 1 4

Интонацията на акцента

Отдавна не живея тук.
Този свят ми е много далечен.
Всеки спомен, е спомен на друг,
между пясъка, който изтече.
Не тъгувам за тези пустини ...
804 6 14

Just for you

Обичам те такъв -
порочен и мизерен,
облян във пот и кръв
и с в пода поглед вперен.
Прокъсан и изтрит ...
743 2 4

Промяната - подмяна...

И ето пак ноември е – Десети,
а помните ли колко бе добре?
Живеехме си със ТКЗС-то
и евтини почивки на море.
А помните ли връзките червени, ...
631 3 9

Щастието е в простите неща!

Не ми е нужна муза поетична.
Ще пиша днес за простички неща,
обикновени, даже твърде лични,
опазил Бог от много суета!
Какво по - просто има да започнем ...
600 1 2

За да няма страх

Отново предизвикал самотата
и с онзи мой изтръпнал глас,
напомнящ вой срещу луната
на вълк в уречен от съдбата час
отказах да съм част от маскарада, ...
596 3 3

Духът ще свети в шепичка слова

Днес някак по-различен е света
за мен жълтичка вятърът отбрули,
врабците ни видели, нито чули,
залисват се с клюкарска суета.
С жълтица ще откупя есента, ...
620 7 11

Шоколадово

Стъпки? Кой си?
Тихо влизаш.
Имаш цвят на топло лято.
Не , не идвай
твърде близко. ...
968 6 23

Кое е важно за жената ?

10.11.2020
Кое е важно за жената?
Между въпросите, зададени във викторина
бе и за мъж, какъвто предпочела би жената:
дали да е красавец, като рисувана картина, ...
1.5K 7 33

Дъждовно

Ще си открадна от този ден
двете настръхнали котета,
дъждовно мокрия ти перчем
и непослушното копче.
Ще си открадна тих кехлибар ...
875 6 12

Моята мечта

Колко думи не изречени има в моята глава!
Колко думи не изречени искам с теб да споделя!
Искам ти да знаеш,че за мен си онова,без което аз не искам да живея на света.
Искам също да запомниш и това,че ти причината си да повярвам в любовта.
Не крия мило моите сълзи. ...
539