Вятър чука по вратата, с клонче пише по стъклата:
„Роси, хайде във гората да танцуваме с листата!
Виж ги колко са красиви, пъстри, весели,игриви!
Аз ще свиря, ти ще пееш, ще се гоним, ще се смеем!“
„Ветре, аз съм ти сърдита!“ ...
Дъждът се спуска, тихо ромоли...
Вали и в центъра и в крайните квартали!
Измива прах и кал и шумоли
в листата на вековните чинари.
Дъждът в очите ти дали ще угаси ...
Я виж колко цветен компас!
Син или червен съм аз?
Да започна революция или в камерата да подам газ?
О, не! Дядо се обажда пак
“Само бай Тошо ще ни спаси от тоз тъпак!” ...
И ето, омъжва се, не в бяло,
а в най - пъстрата рокля красивата есен.
С жениха - Октомври, сякаш са цяло,
като куплет и рефрен от запявана песен.
Кумува им вятърът, довел отдалече, ...
Сънувай ме такава - боса,
с коси от вятъра непрежно разпилени
ефирна, нежна рокля нося,
а устните ми само с теб са споделени.
Сънувай ме така - самотна ...
Хайде, хора, на площада,
промяната е тъй необходима,
ако не искаме държавата да пропада,
ако не искаме от нас само да се взима!
Хората не искат повече да се навеждат, ...
Светът е полудял... Така боли
животът - острие е на секира.
Но ти не спирай да обичаш, че нали
от обич вече трудно се умира.
Дъждовно е. Студено е. Вали. ...
Прегърнати, стареем в сиво ежедневие.
Но твоите очи и днес за мен са откровение.
И влюбени все още, след четвърт век единение,
зачеркваме, отхвърляме всякакво съмнение,
че ти и аз, прегърнати, посрещаме живота, ...
Ако ти оближа нежно крачето
и погаделичкам стъпалцето фино,
ще ми разрешиш ли да цункам нослето,
както и да си довърша филма?
Кой е той ли? Как така и питаш? ...
Пребит, денят ми лази и към заник се примъква,
от лакти ръбести - ребрата му са счупени.
А за кураж - площадният ни глашатай се пръква
и обещава ни химери - скъпо купени.
На прага изтривалката ми в колики се свива, ...
Окото на душата ми проглежда
с усмивката на твоето сърце.
И същността ми галиш не с ръце,
а с нежността на истинска надежда.
Омаята на любовта повежда ...
Истинска любов ли е това, кажи?
Когато любимият за теб човек те наранява,
а сърцето ти намира сили да прости.
Грешки прави то една след друга,
от любов или пък от суета. ...