Безсъние...
... а как да спиш, когато и Луната
в прозореца ти с клоните подрънва,
и стряска като с изстрели душата
ти – с мислите на тази нощ безсънна!... ...
Какви били са Ева и Адам?
Уж скромни са, а в райските предели,
какви ли са ги вършили, че там,
единствено допускат се умрели?
Животът на Адам опротивял, ...
Лед вън скрипти, на прозореца, в черна
пръст от саксията, крехко и жълто,
стръкче пробива си път и наверно,
слънцето в стаята с него нахълта.
Вдигна от пода прашинки, стотици, ...
И имах правила, и твърди бяха -
непоклатими като хладен камък.
Но моите очи, о, те познаха
в очите ти най- хубавия пламък.
Яви се ти, когато мислех " Вече, ...
Идвам, любими. Нимфа съм. Пея.
Тихо бълнувам в твойто сърце.
Песничка бяла в църква на кея,
плиска вълната, бряг да я спре.
Бризът те носи в малката лодка, ...
По дяволите този Валентин!
За ден ли тържествува любовта?
Светът от памтивека се върти
в безкрайност от копнеж и суета.
Недей да ме преследваш, Купидоне! ...
Мечтая, мечтая да бъда за теб,
звездата най-ярка във нощи безлунни.
Копнея, копнея да бъда за теб,
най-жежкото слънце на лятното пладне.
Как искам, как искам да бъда за теб, ...
С тежък труд цял живот се мъчиш
пенсия от 300 лева да получиш.
Това ли заслужават нашите дядовци и баби?
Не, господа политици, не сте прави!
Че вие взимате огромните заплати, ...
Вдигай наздравица, днеска не брой,
глътките влюбено вино.
Жарава да лумне, в искрици безброй,
от обич и вино резливо.
Вдигай наздравица, любов да се лее, ...
На терена днес ще мерят сили
двама истински мъже. Светии.
Трифон Зарезан - отколе домакин.
Чаровник - гост е … св. Валентин.
Първият със жест традиционен ...
Пред входа на блока - окъсан, с ушанка,
замръква с кашони и скъсан парцал,
след него пристъпва едно куче на три крака -
живот понакуцващ и уличен цар...
И сгушени нощем под слепи звездици ...